Danışmanlığın Dijital Dönüşüm Zamanı Geldi

Kökleri ve kültürü yönetim danışmanlığına dayanan Digitopia, son iki yıldır üzerinde çalıştığı metamorfozu tamamladı. İnsan emeğine dayalı yönetim danışmanlığı işini Impact Platform dedikleri bulut tabanlı ve yapay zeka destekli bir yazılıma dönüştürdü. Artık müşteriler dijital olgunluklarını veya sürdürülebilirlik olgunluklarını kendi kendilerine değerlendirip, anında karnelerini görecekler ve anında iyileştirme tavsiyeleri alacaklar. Bu bir devrim. Bu yaklaşım, danışmanlık sektörünün dijital dönüşümü olarak değerlendirilebilir.

Digitopia’nın kurucu ortaklarından Halil Aksu’ya göre “kendi söküğünü dikemeyen terzi misali, tüm diğer sektörlerin dijital dönüşümünü yapmaya gayret eden danışmanlık sektörü, kendini yenilemeye, değiştirmeye ve dönüştürmeye zaman ayıramadı.” Elbette iş modeli el emeği ve göz nuruna dayalı danışmanlık hizmetleri olduğu için, bunların dijital çözümler haline gelmesi belki de tercih edilmedi, edilmiyor.

Digitopia’nın diğer kurucu ortağı Kağan Şahin ise “Çok iddialı bir amaçla yola çıktık. Danışmanlığı en büyüğünden en küçüğüne tüm dünya şirketleri için hem maliyet, hem zaman hem de kalite açısından en üst düzeyde ulaşılabilir kıldık. Diğer yandan yine tüm dünya bireysel danışmanları olsun ya da en büyük danışmanlık şirketleri olsun, platformumuz sayesinde standart metodolojilere ve sektörel/küresel karşılaştırma verilerine ulaşabilir oldular. Çağımızın Uber, Airbnb gibi sektörleri demokratikleştirme kervanına biz de danışmanlık sektörünü eklemiş olduk.”

Ürün Geliştirme Lideri olan Emir Sarıcalı’nın ifadesi aslında çok anlamlı:
“Küresel ölçekte çığır açıcı bir ürün üzerinde, birbirine destek olan insanlarla, akıllıca çalışıyoruz. Sürekli öğreniyoruz, gelişiyoruz. Bu çok değerli ve zevkli!” Pazarlama Lideri Sercan Yılmazkul ise heyecanını şu şekilde dile getiriyor: “Impact Platform çözümü SaaS sektöründe devrim niteliğinde bir icat olarak öne çıkacaktır ve bir Digitopian olarak oldukça mutluyum. Impact Platform çözümümüz, müşteri ve iş ortaklarımıza değer katmakla kalmayıp, aynı zamanda sektöre yeni bir vizyon kazandıracaktır.”

Müşteri Başarıları Lideri Gökhan Özyiğitoğlu bu dönüşümü şu şekilde tarif ediyor: “Uzun yıllar sektörünün lideri kurumlara, dijital geleceğe hazırlıkları için sunduğumuz yüz yüze danışmanlık hizmetimizi dijital platformumuz üzerinden tüm dünyada erişilebilir hale dönüştürdüğümüz bir hikaye. Dijital gelişim yolculuğunuz için ihtiyaç duyduğunuz tüm parçaları tek bir ortamda kendi başınıza uygulayabileceğiniz bir yol arkadaşı yarattık ve tüm kurumları geç olmadan birlikte yola koyulmaya davet ediyoruz.”

Digitopia Sürdürülebilirlik Lideri görevindeki Nilüfer Aktaş ise bu alandaki vizyonu şöyle özetliyor: “21. yüzyılda insanlığı bekleyen en büyük sınav dünyanın kaynaklarını sonsuzmuş gibi düşünerek kurguladığımız ekonomik ve politik yapıları terk edip, teknolojik gelişime paralel, herkes için eşit refah fırsatlarının oluşacağı yeni bir düzen yaratmak. Sürdürülebilirliği bu yeni düzenin en üst hikayesi olarak kabul edersek, Digitopia’nın her türden ve ölçekten şirketin pozitif iş odaklı dönüşümüne hizmet eden olgunluk ölçüm modeli, eşitliğin sağlanmasında çok kuvvetli ve etkin bir araç olacak.”

Sabancı Holding şirketlerinden A101’e kadar, LC Waikiki’den Borusan Holding’e kadar, Akkök Grup şirketlerinden Arzum’a kadar uzanan, ve bunların ötesinde 20’den fazla ülkede, 10’dan fazla sektörde, 100’den fazla sertifikalı danışman ile, onlarca iş ortağı ile Digitopia muazzam bir deneyim ve ekosistem oluşturdu, danışmanlık sektörüne taptaze ve dijital bir çözüm sundu. 2019’dan bu yana üç sefer yatırım alan ve böylece büyüme sürecini sürekli hızlandıran Digitopia, önümüzdeki dönemde ABD açılımını yapmaya hazırlanıyor.

“Ölçemediğini yönetemezsin” sloganı ile hareket eden Digitopia, şirketlerin dönüşüm başarı oranını yükseltmeyi hedefledi. Yatırımların değere dönüşmesi ve ekiplerin başarılı olması için Digitopia var gücüyle çalışmaya devam edecek. Yapısı itibariyle iyimser olan Digitopia Eş-CEO’su Halil Aksu, “Yarın bugünden daha güzel olacak. Her sabah büyük bir heyecanla uyanıp, tüm gün boyunca bu motivasyonla çalışıyoruz. Kendimize, ekosistemimize, yatırımcılarımıza ve müşterilerimize inancımız tamdır. Danışmanlık sektörünü dijital yetkinliklerle geliştirme zamanı geldi çattı” dedi.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?