Cisco Niyet Algılama Odaklı Ağ Platformunda Yeni Özelliklerini Duyurdu

Cisco, tüm ağı kampüsten veri merkezine, şubeden uç noktalara kadar genişletebilen açık ve programlanabilir bir platform sağlamak konusundaki gelişiminin yeni adımı olan niyet algılama odaklı ağ platformunda yeni geliştirici özelliklerini duyurdu. Cisco sağladığı bu açık bir ağ ile platform üzerinde geliştirme yapmaları için 500.000 geliştiriciyi, 60.000 iş ortağını ve üç milyon ağ mühendisini de cesaretlendiriyor.

Niyet odaklı ağlar, ağların oluşturulma ve yönetilme biçimindeki temel bir değişimin temsilcisi. Ağların geleneksel olarak yönetildiği manuel ve zaman alıcı yöntemlerden uzaklaşan bu modern ağlar işin amacını tespit ediyor ve bunu, ağ politikalarına dönüştürüyor. Bu politikalar daha sonra iş amacının planlamış olduğu gibi teslim edileceğine dair güvence ile tüm altyapı kapsamında otomatik olarak etkinleştiriliyor.

“Niyet odaklı ağlar, toplumun gerçek dokusunu değiştirebilen yeni nesil açık ve IP tabanlı sistemleri temsil ettiğini belirten Cisco Sistem Mühendisliği Yöneticisi Sinan Yetişgen, “Cisco, amaca dayalı ağ inovasyonunu hızlandırmak üzere bir ekosistemi destekleyebilecek açık bir mimari inşa ediyor. Müşterilerimiz ve iş ortaklarımız halihazırda ağlarından, bir yıl önce mümkün olmadığını düşündükleri kadar değer yaratabiliyorlar” dedi.

DNA ( Digital Network Architecture) Merkezi Platformunu Duyurusu

Bugün, Cisco yeni geliştirici araçlarını ve API’larını Cisco DNA Center platformu için kullanıma sunuyor. DNA Merkezi, ağı donanım aygıtlarının bir kombinasyonundan tek bir sisteme dönüştürüyor. API’ların ağ genelinde kullanılabilirliği sayesinde Cisco, artık geliştiricilerin bu sistemi kolay bir şekilde programlamasına ve ağın sağlayabileceği tüm analitik ve içgörüye erişmesine izin veriyor.

Zengin bir API kataloğu ile DNA Merkezi, müşterilerin işlerini daha önce hiç olmadığı kadar iyi bir şekilde koruyabilmelerini ve kendilerini bilgilendirebilmelerini sağlıyor.

Ağ zekasının işletme operasyonları seviyesine getirilmesi: DNA Merkezi, geliştiricilerin ağı, amaca dayalı API’lar aracılığıyla tek bir sistem olarak programlamasına olanak tanıyor. Geliştiriciler artık kolay bir şekilde yeni bir ağ-bilinçli uygulamalar nesli oluşturabilir ve iş ortakları, ağı işletme süreçlerine entegre edebilir.

BT süreçlerinin fonksiyonlar ile kolaylaştırılması: DNA Merkezi, ağ BT yöneticilerinin yazılım bağdaştırıcıları aracılığıyla BT sistemlerinde süreçleri otomatik bir hale getirmek için bilgi alışverişi yapabilmelerini sağlar. BT artık kaynaklarını operasyonlardan inovasyonlara taşıyabilir.

Çoklu satıcı ağlarının yönetilmesi: DNA Merkezi, geliştiriciler ve ortaklar için bir yazılım geliştirici kiti sayesinde çoklu satıcı ağlarını destekleme esnekliği sağlıyor. Bu şekilde müşteriler, heterojen ağların karmaşıklığını basitleştirebilmekte ve tek bir sistem olarak tutarlı bir şekilde yönetebiliyor.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?