Bulutta Güvenliğin Adresi Oracle Cloud Infrastructure

Özellikle KOBİ ölçeğindeki işletmelerin bulut dendiğinde aklına hemen güvenlik geliyor. İkinci nesil (Gen2) Oracle Cloud Infrastructure altyapısıyla tüm bu endişeler geride kalacak.

Günümüzde genel bulutu kullanmak isteyen her ölçekteki işletme için public cloud olarak da bilinen genel bulut ortamı güvenli olabilir. Bulut sağlayıcıları çok farklı bulut süreçlerine tabi oldukları için farklı dinamik çözümler sağlıyor. Burada önemli olan ise işletmelerin kendilerine en uygun bulut sağlayıcı ile çalışması olduğuna vurgu yapan Oracle Kıdemli Bulut Çözümleri Mühendisi Ainura Madylova, “Her konuda bulut sağlayıcılar performans, maliyet gibi alanlarda farklılaştıkları gibi bu konuda da güvenlik alanında da farklılaşıyorlar. Biz Oracle olarak yeni altyapımız olan yeni nesil Gen2 dediğimiz Oracle Cloud Infrastructure üzerinden çok farklı çözümler ve çok farklı mimari kullanıyoruz ve güvenlik konusunda da iddialıyız. Biz de veri merkezlerimizi çok daha güvenli olsunlar diye yeniden tasarladık ve tüm çözümlerimiz bu güvenli ortamda sunuyoruz” dedi.

Bulut sağlayıcının sorumluluk alması çok önemli

Bulut kullanıcılarının çoğu zaman ‘buluta geçtik ve artık rahatlayabilir miyiz, tüm sorumluluk bulut servis sağlayıcısına mı geçti?’ gibi sorularla geldiklerini belirten Madylova, “Bu önemli bir konu. Ama verimiz nerede durursa dursun tüm sorumluluk veri sahibine, yani müşterimize aittir. Biz Oracle olarak müşterimiz hangi hizmet seviyesini kullanırsa kullansın bulut güvenlik çözümlerimizle yanında olmaya çalışıyoruz ve bu sorumluluğu paylaşmaya çalışıyoruz” şeklinde görüş belirtti.

Tüm bunları ve daha fazlasını öğrenmek için Oracle Kıdemli Bulut Çözümleri Mühendisi Ainura Madylova ile gerçekleştirdiğimiz webinarı aşağıdan izleyebilirsiniz.