Bulut Bilişimdeki Testlerin Şirketlere 6 Önemli Katkısı

Günümüz iş dünyası, hızla değişen teknoloji trendlerine ve dijital dönüşüme ayak uydurmaya çalışırken yeni sistemlerin getirdiği zorluklarla da karşı karşıya kalabiliyor. Bu değişimin önemli bir parçası olan bulut teknolojileri, işletmelerin verimliliğini artırmasına ve rekabet avantajı elde etmesine olanak tanıyor. Ancak bulut tabanlı sistemlerin karmaşıklığı, doğru bir şekilde test edilmediği takdirde büyük riskler taşıyabiliyor.

Gelişen teknolojiyle birlikte şirketler, kullandıkları yazılım sistemlerinde esneklik, hız ve güvenliğe ihtiyaç duyuyor. Şirketler, bu ihtiyaçlara yanıt verebilmek için bulut tabanlı çözümlere yöneliyor. Bulut teknolojilerinin en güvenilir şekilde test edilmesi şirketler için kritik bir rol oynuyor. Bulut sistem yönetimi testleri iş sürekliliği, maliyet verimliliği, hızlı dağıtım, uzaktan çalışma kolaylığı ve güvenlik gibi pek çok avantaj sunarken şirketlerin bu hedeflere ulaşmalarına yardımcı oluyor.

Güçlü, iyi organize edilmiş ve güvenilir bir bilgisayar altyapısına sahip olmanın, iş kurmak ve büyütmek için günümüzde en önemli unsurlardan biri haline geldiğini belirten TesterYou Kurucusu Barış Sarıalioğlu, “Bulut sistemleri bir kuruluşun sistem ihtiyaçlarını belirleyen, sistem performansını yükseltip optimize eden, donanım ve yazılımda ortaya çıkabilecek sorunları gideren yapılardır ve mutlaka test edilmeleri gerekir. Bulut kaynaklarını test eden kuruluşlar, verilerin optimum performansını, kullanılabilirliğini ve güvenliğini sağlayabilir, ilgili altyapı veya platformun kesinti süresini en aza indirebilirler. Bu nedenle, şirketlerin bulut testini kullanmayı değerlendirmeleri oldukça önemlidir.” ifadelerinde bulunuyor.

Bulut Testi Çeşitleri ve Faydaları

Geniş anlamda bulut testi, uygulamaların bulut bilişim kaynakları aracılığıyla test edilmesini ifade etse de amaca göre değişen birbirinden farklı türlerin de olduğunu belirten TesterYou Kurucusu Barış Sarıalioğlu, “Bu testler, bulut kaynaklarının test edilmesi, bulut tabanlı yazılımların test edilmesi ve yazılımın bulut tabanlı araçlarla test edilmesi şeklinde birbirinden ayrılıyor. Şirketler kendi amaçlarına göre bu testleri kullanabilir. Testleri kullanmak kendi içinde birçok avantaj yaratıyor.” diyerek 6 avantajı sıralıyor.

1. Maliyet Etkinliği: Müşteriler yalnızca kullandıkları kadar ödedikleri için bulut testleri, geleneksel testlere göre daha uygun maliyetlidir.

2. Kullanılabilirlik ve İş Birliği: Kaynaklara ağ bağlantısı olan herhangi bir cihazdan erişilebiliyor. QA test çalışmaları fiziksel konumla sınırlı kalmayarak, yerleşik iş birliği araçlarıyla birlikte test ekiplerinin gerçek zamanlı olarak iş birliği yapmasını kolaylaştırıyor.

3. Ölçeklenebilirlik: Hesaplama kaynakları, test taleplerine göre yukarı veya aşağı olarak ölçeklendirilebiliyor.

4. Daha Hızlı Test: Bulut testi, birçok BT yönetim görevine duyulan ihtiyacı ortadan kaldırdığı için geleneksel testlerden daha hızlı sonuçlanıyor. Bu, ürünü pazara sunma süresinin daha kısa ve hızlı olmasını sağlıyor.

5. Özelleştirme: Çeşitli test ortamları genellikle istenilen doğrultuda simüle edilebiliyor.

6. Basitleştirilmiş Felaket Kurtarma: Veri yedekleme ve kurtarma için gerçekleştirilen çalışmalar, geleneksel yöntemlere göre daha az yoğunluk içeriyor.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?