Blockchain Bankacılığın Kurallarını Değiştiriyor

Blockchain tabanlı uygulamalarla ödeme dünyası ve müşteri tanıma süreçleri değişiyor. Blockchain teknolojisi para transferini hızlandırıp tasarruf sağlayacak. Blockchain tabanlı yeni dijital kimlikler ise işlemleri ve süreçleri kolaylaştıracak.

Blockchain, sunduğu avantajlarla özellikle banka, finans ve sigorta sektörlerinin radarında. Önümüzdeki dönemde yoğun şekilde para transferlerinde kullanılacak olması, bu teknolojinin ödeme dünyasında ön planda olmasının ana nedeni. Diğer önemli bir neden ise operasyonel işlemlerin ve kimlik tanıma uygulamalarının Blockchain altyapısına taşınacak olması.

Blockchain para transferinde şeffaflığı ve hızı artırıp maliyetleri azaltacak

Fiziksel ve dijital fintech platformu KOOP, düzenlediği Banking as a Service Summit ile bankacılık sektörünü dönüştüren bu eğilimlerin değerlendirilmesine olanak sağladı. Etkinliğe Türkiye’den başka İngiltere, Belçika, Slovakya, Ukrayna, Hindistan, ABD, Polonya, Estonya ve İspanya’dan konuşmacılar katıldı. Yoğun ilgiyle gerçekleşen etkinlikte Ripple, Efma, E-GÜVEN, Denizbank, Akbank, Yapı Kredi, Privatbank, TEB, INGBank, Veripark, Polonya Bankacılık Birliği, Kuveyt Türk, Yapı Kredi ve Telenity gibi uluslararası ve yerli şirketler üst düzeyde temsil edildi.

Akbank-Ripple işbirliği yeni dönem için önemli bir örnek

Blockchain’i kullanarak müşterilerine daha hızlı bir şekilde para transferi hizmeti sunmayı hedefleyen Akbank’ın Ripple ile anlaşması, etkinlikte en dikkat çeken konulardan biri oldu. İşbirliği, geniş bir kullanım alanı olduğu bildirilen Blockchain teknolojisinin bankacılık alanındaki uygulamalarına ilişkin önemli bir adım olarak değerlendirildi. Önümüzdeki dönemde Blockchain’in maliyet, zaman tasarrufu gibi avantajlarıyla birlikte finans dünyasında para transferi dahil birçok alanda yeni bir dönem açacağı aktarıldı.

Bankacılık sektöründe Blockchain tabanlı dijital kimlikler kullanılacak

Güven esaslı her işte Blockchain teknolojisinin kullanılacağına dikkat çeken E-GÜVEN Genel Müdürü Can Orhun, yaptığı konuşmasında şu bilgileri verdi: “Yaşadığımız çağın yeni normali, dijital kimlik. Yeni çözümümüz olan e-imza katmanına sahip hukuken geçerli dijital kimlikler, Blockchain altyapısı ile hızlı, güvenli ve kanıtlanabilir şekilde istenilen platformlarda akıllı sözleşmeler ile kullanılabilecek. Bu çözümümüzle gönderici ve alıcının belli olduğu, yasal düzenlemesi yapılmış, kimlik doğrulamasının teyit edilmesi gerektiği bankacılık, finans ve sigorta gibi sektörleri adresliyoruz. Dijital kimlik çözümümüzle karışık operasyonlar, merkezileştirilmiş verilerin hacklenme riskleri, kompleks kimlik güvenlik kontrolleri ve kötü müşteri deneyimleri geride kalacak.”