Blockchain 101 Eğitiminde 8’inci Dönem Huobi’nin Katkılarıyla Tamamlandı

Huobi Türkiye’nin desteğiyle düzenlenen eğitimler blokzinciri alanında faaliyet göstermek isteyen girişimciler, finans sektörü ve diğer sektörlerdeki kurum ve şirket çalışanlarına blokzinciri teknolojisinin temel kavramlarından en iyi uygulamalarına kadar geniş bir yelpazede bilgiler sundu. Huobi ekibinin kripto para ve kripto para borsalarına dair eğitimlerle katkıda bulunduğu program, Dr. Aytunç Yıldızlı tarafından işlenilen “Merkeziyetsiz Finans” (DeFi) konusu ile son buldu.

Alphan Göğüş

Huobi’nin katkılarıyla FinTech İstanbul tarafından düzenlenen Blockchain 101 Eğitim Programında 8. Dönem sona erdi. Program, internetten sonraki en büyük teknolojik devrimlerden biri olarak kabul edilen blokzinciri teknolojisinin temellerini, kullanım alanlarını, platformlarını ve örnek uygulamalarını katılımcılara aktardı. Huobi’nin “kripto para” ve “kripto para borsalarına” ilişkin detaylı bilgiler paylaştığı programın son dersinde sosyal medyada “Squanch” olarak tanınan Dr. Aytunç Yıldızlı en çok merak edilen konulardan biri olan “Merkeziyetsiz Finans”ı (DeFi) anlattı. Konunun kapsamlı şekilde ele alındığı dersin kaydı, Huobi Türkiye Youtube kanalından izlenebiliyor.

Ahmet Usta’nın verdiği Blockchain 101 Eğitim Programı’na blokzinciri alanında faaliyet gösteren profesyoneller ve uzmanlar da birikimleriyle katkıda bulundu. Blokzinciri alanında faaliyet göstermek isteyen girişimciler, finans sektörü ve diğer sektörlerdeki kurum ve şirket çalışanları ile yatırımcıların katılımına tanık olan programda Türkiye’den ve küresel blokzinciri uygulamalarından örnekler, blokzincirine ilişkin temel kavramlar, uygulama türleri, kullanım alanları ve kripto para gibi konular işlendi. Bir sonraki Blockcahin 101 eğitiminin sonbahar aylarında yapılması planlanıyor.

Blokzinciri teknolojisini temel alan dijital varlıkların alım satımı alanında en köklü şirketlerden biri olarak blokzincirinin gelişim alanlarını yakından takip ettiklerini vurgulayan Huobi Türkiye Genel Müdürü Alphan Göğüş, konu hakkında şu görüşleri paylaştı: “Blokzinciri, veri ve varlık transferinde merkezi bir sunucu ya da otoritenin varlığına gerek olmaksızın dağıtık bir güven mekanizması oluşturarak adeta bir devrim yarattı. Blokzinciri teknolojisinin merkeziyet barındırmayan doğası, tamamen merkezi yapılara göre tasarlanmış pek çok sektör ve iş alanında verimliliği artırma potansiyeliyle heyecan uyandırıyor. Huobi olarak yayınladığımız ‘Küresel Blokzinciri Sektörünün Görünümü ve Geleceği’ başlıklı rapora göre 2019 yılında dünya çapında blokzinciri için yapılan harcamaların miktarı yaklaşık 2,9 milyar dolar oldu. Tüm dünyada blokzinciri teknolojilerine yönelik patent başvuru sayısı ise 22 bini aşmış durumda. Finansal hizmetlerden sigorta sektörüne ve gayrimenkule kadar çok geniş bir yelpazede kullanım potansiyeli barındıran bu teknolojiye dair en temel kavramlara ve iyi uygulamalara erişim sağlayan etkileşimli bir eğitim programına destek vermekten büyük bir mutluluk duyuyoruz.”

Dr. Aytunç Yıldızlı’nın “Merkeziyetsiz Finans” dersine aşağıdan erişebilirsiniz.

https://youtu.be/4y6Hr6zWslo