BIO Startup Demo Day İçin Geri Sayım Başladı

Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AIFD) tarafından desteklenen, yürütücülüğünü ReDis Innovation’ın üstlendiği ve bu yıl 65 biyogirişimcinin başvurduğu dördüncü BIO Startup Programı’nda heyecan giderek yükseliyor. Online programın ardından 3 günlük bir kampa katılacak biyogirişimciler, 19 Nisan’da BIOExpo’daki TÜSEB “Güçlü Bir Biyoekonomiye Doğru: Biyoteknolojide Öncelikler ve İş birlikleri” sempozyumu kapsamında düzenlenecek BIO Startup Demo Day’de jüri karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenecek Demo Day’de sunumlarını yapacak olan biyogirişimciler arasından jüri tarafından seçilen beş biyogirişimci, ABD programına katılma hakkına sahip olacak.

AIFD ve ReDis Innovation iş birliğinde gerçekleştirilen ve bu yılki odağı sağlık biyoteknolojisi olarak belirlenen, Türkiye’nin ilk ve tek biyoteknoloji temalı hızlandırıcı programı BIO Startup programında sona yaklaşılıyor. Online eğitim ve mentorluk sürecine devam eden girişimciler, bu süreci tamamladıktan sonra 17-19 Nisan’da İstanbul’da Biyogirişimcilik Kampı’na katılacaklar. Uzman eğitmenler ve sektörün önde gelen profesyonellerinden eğitim ve mentorluk alacaklar. Kampa katılan startuplar aynı zamanda AIFD üyesi küresel şirketlerin temsilcileri ile temasa geçme ve tecrübelerinden faydalanma şansına sahip olacak. Kampın ilk günü İTÜ Magnet’te, ikinci günü AIFD ofisinde, üçüncü günü ise BIOExpo’da TÜSEB “Güçlü Bir Biyoekonomiye Doğru: Biyoteknolojide Öncelikler ve İş birlikleri” sempozyumu kapsamında gerçekleşecek. Biyogirişimcilik Kampı’nı tamamlayan girişimciler, 19 Nisan öğleden sonra BIOExpo’da BIO Startup Demo Day’de jüri karşısına çıkacak. Jüri tarafından seçilen beş biyogirişimci ABD programına katılma hakkına sahip olacak.

BIO Convention’a Katılma Şansı

BIO Startup Programı’nın son aşamasını, Philadelphia’da dünyanın en büyük biyoteknoloji organizasyonu olan BIO Convention’a ve Convention kapsamındaki BIO Entrepreneurship Boot Camp’e katılım oluşturuyor. 70 ülkeden yaklaşık 7 bin şirket ve 20 bin kişinin katılması beklenen BIO Convention, biyoteknolojide bilimsel ve teknolojik gelişmeleri izlemek, küresel biyoteknoloji ekosisteminin farklı aktörleri ile temas etmek, iş birliklerine yönelik birebir görüşmeler yapmak için önemli bir fırsat sunuyor. Seçilen biyogirişimciler ABD programı süresince yatırımcılar, küresel şirketler, inkübasyon merkezleri gibi uluslararası ekosistemin farklı aktörleri ile bir araya gelecek.

BIO Startup 2018 Kazananları:
1. Spirohome: Kronik solunum yolu hastalıklarına sahip kişilerin akciğer değerlerini doğru ölçmeleri için bir spirometre ve beraberinde hem cihazın doğru kullanılmasını sağlayan hem de ölçümlerin saklanıp raporlanmasına yarayan mobil uygulama çözümü sunuyor.
2. Geen Biotechnology: Kanser hücrelerinin yok edilmesi için akıllı onkolitik virüsler geliştiriyor.
3. Aksense Medtech Corporation: Hastane enfeksiyonlarının hızlı tanısı için yüksek teknolojili bir tanı cihazı geliştiriyor.
4. Mikro Biyosistemler (BIO 2018 Startup Stadium Startuplarından): Kanda dolaşan kanser hücrelerinin tespiti ve sayımı için mikro akışkan bir platform geliştiriyor.