Bilişimin Oscar’ları İçin Heyecanlı Bekleyiş

Ekonominin lokomotif sektörlerinden bilişimin en büyükleri, 5 Temmuz’da belli olacak. Türkiye bilişim sektörünün tek referans kaynağı olarak bu yıl 19’uncu kez sektöre ve iş dünyasına ayna tutacak olan “İlk 500 Bilişim Şirketi Türkiye 2017 – Bilişim 500” araştırmasının sonuçları, 5 Temmuz Perşembe günü İstanbul CVK Park Bosphorus Otel’de düzenlenecek törenle açıklanacak.

Türkiye bilişim sektörünün en önemli referans kaynağı olan “İlk 500 Bilişim Şirketi Türkiye 2017Bilişim 500” için geri sayım başladı. Bu yıl “İş Dünyası Bilişim Rüzgarı ile Büyüyor” mottosuyla gerçekleştirilen “İlk 500 Bilişim Şirketi Türkiye 2017 – Bilişim 500” Araştırması’nın sonuçları 5 Temmuz Perşembe günü İstanbul CVK Park Bosphorus Otel’de düzenlenecek ödül töreninde açıklanacak. Bu yıl törende aralarında e-fatura ve e-arşiv, güvenlik donanımları, kesintisiz güç kaynağı ürünleri, coğrafi bilgi sistemleri gibi yeni kategorilerin de yer aldığı toplam 80 ödül sahiplerini bulacak. Anadolu firmalarını da törende sürprizler bekliyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayri Aka, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Kurul Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Galip Zerey’in de katılacağı törende faaliyet gösterdikleri kategorilere göre firmalara verilecek ödüllerin yanı sıra, sektöre 35 yıl emek vermiş duayenlere de 35. yıl emek ödülleri takdim edilecek.

Törende Sürprizler

Bu yıl törende “Türkiye Ekonomisine Katkı Sağlayan Firma Ödülleri” yeni sürprizlerle sahiplerini bulacak. Geçen yıl başlayan PLUS ödülleri bu yıl daha da kendini belli ederek göze çarparken, özellikle Anadolu İl Birincileri Ödülleri ve yeni kategoriler dikkat çekecek. Ödül kategorilerinde yapılan konsolidasyonlar sonucunda “Bilgi Teknolojileri ve İletişim Teknolojileri İlk 5 Şirket” ödülleri bu yıl verilmeyecek. Ödül töreninde her firma faaliyet gösterdiği alana göre değerlendirilecek ve ödüllendirilecek. Ancak araştırma kapsamında bilgi veren firmaların ilk 500’ünün cirosuna göre yapılan geleneksel sıralama Bilişim 500 yayınında yine yerini alacak.

Toplam büyüme yüzde 20

“İlk 500 Bilişim Şirketi Türkiye 2017 – Bilişim 500” Araştırması, bu yıl 19’uncu kez sektöre ve iş dünyasına ayna tutacak. BThaber adına Bilişim 500 Araştırması’nı gerçekleştiren M2S Pazarlama ve Araştırma A.Ş., 2017 yılında Bilişim 500 sıralamasında yer alan şirketlerin toplam cirosunun 2016 yılına göre yüzde 20 oranında arttığını açıkladı. M2S Araştırma ve Pazarlama A.Ş. Genel Müdürü Özlem Unan, araştırma kapsamında kendilerine bilgi veren şirketlerin yüzde 69’unun gelirlerini bir önceki yıla göre artırdığını ve bu şirketlerin ortalama büyüme oranının da yüzde 44 olarak gerçekleştiğini kaydetti. Araştırmaya katılan şirketler arasında en yüksek büyüme oranı yüzde 458 olarak gerçekleşti. Son iki yıldır Bilişim 500 sıralamasında yer alan 29 şirket de yüzde 100’ün üzerinde büyüdü. Bu yıl 73 şirket araştırmada ilk defa yer aldı.

Bilişim 500, yabancı yatırımcıların da başucu kitabı

Bilişim 500, yabancı yatırımcılar için de bir başucu kaynağı olma özelliğini taşıyor. Ticari ateşelikler, yurt dışından Türkiye’ye yatırım yapmak isteyen şirketlere ürünlerini yurt dışına satmak isteyen şirketleri anlatmak için yıllardır Bilişim 500 kataloğunu takip ediyor ve kullanıyor. Bilişim 500’de yer alan Türk şirketleri de yurt dışında iş birlikleri gerçekleştirmek istediklerinde performans göstergesi olarak bu araştırmayı referans veriyor.