Baseus Gan2 Pro: Seyahat Çantanızın Yeni Vazgeçilmezi

Akıllı telefonların yanı sıra Type-C yuvası üzerinden dizüstü bilgisayarları da şarj edebilen Baseus GaN 2 Pro, seyahatlerde taşıdığı yükü azaltmak isteyenlere pratik bir alternatif sunuyor.

Bir zamanlar farklı marka cep telefonları için farklı soketlere sahip şarj cihazlarının peşinden koştuğumuz gibi, yıllardır bilgisayarların kendilerine özgü şarj cihazlarını yanımızda taşımak zorunda kalıyoruz. Ama bu durum USB Type-C yuvası üzerinden şarj olabilen yeni nesil dizüstü bilgisayarlar sayesinde değişmeye başladı. Evrensel bir standarda sahip olan ve kabloyu hangi yönde taktığınızı umursamayan bu küçük ve becerikli iletişim yuvaları gerektiğinde veri, gerektiğinde güç transferi ihtiyacının üstesinden kolayca gelebiliyor.

Bu durum bir diğer güzel sonucu da beraberinde getirdi. Uzun zamandır dünyaları birbirinden ayrı olan dizüstü bilgisayar ve cep telefonu şarjları nihayet ortak bir paydada buluşmaya başladı. Ama burada dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta var, dizüstü bilgisayarlar için üretilmiş Type-C şarj cihazlarının 20 volt 3,25 amper değerlerine ulaşması gerekiyor. Üstüne bir de adaptör 65 Watt güç sağlayabiliyorsa, dizüstü bilgisayarınızı hızlı şarj biçimde şarj edebiliyorsunuz.

Her İki Dünyaya Birden Kucak Açın

Bu durum bende hem dizüstü bilgisayarı hem telefonları hızlı biçimde şarj edebilecek, üstüne bir de aktivite bandı ve Bluetooth hoparlör gibi birden fazla cihazı aynı anda bağlayabileceğin bir çoklu şarj cihazı aramaya yönlendirdi. Aramalarım sonucunda Baseus GaN2 Pro modeliyle tanıştım. Son zamanlarda favori aksesuar markalarım arasında yer alan Baseus’ın farklı tip manyetik uçlu şarj kablolarından araç içi telefon tutucularına, hatta araç içi FM vericisine kadar pek çok örneğini severek kullanıyorum.

Baseus GaN2 Pro, iki adet USB Type-C ve bir adet USB-A olmak üzere üç farklı USB girişine sahip bir çoklu şarj cihazı. Adındaki GaN, üretiminde kullanılan galyum nitrürden geliyormuş. Baseus mühendisleri bu özel yarı iletken malzeme sayesinde cihazın boyutunu ve ağırlığını verimlilikten ödün vermeden yüzde 30 azaltmayı başarmışlar. Gerçekten de sonuçta ortaya çıkan cihazın boyut ve ağırlık olarak standart bir şarj cihazından neredeyse hiç farkı yok.

Cihaz sahip olduğu elektronik kontrolcü sayesinde bağlı olduğu cihazı tanıyarak üzerinden geçen voltaj ve akımı ona uygun şekilde ayarlayabiliyor. 65W güce sahip olan cihaz Power Delivery PD3.0, Quick Charge QC4.0 +, Huawei Super Charge, FCP AFC dahil olmak üzere çoğu cihazda rastlayabileceğiniz çok sayıda hızlı şarj standardını destekliyor. Yalnız tek bir şey var, yüksek akım çeken hızlı şarj özelliğine sahip birkaç cihazı adaptöre aynı anda bağlarsanız toplam gücü bölmeye zorluyorsunuz. Mesela Huawei telefonu tek başına bağladığınızda hemen süper şarj moduna geçerken, yanına Quick Charge özelliğine sahip başka bir cihazı veya dizüstü bilgisayarı aynı anda bağladığınızda her iki cihazın da şarj hızı maksimumun altına düşüyor.

Özetle adaptör birden çok cihazı makul hızda aynı anda şarj edebilmekle birlikte, hızlı şarj özelliğine sahip cihazlarınızı veya dizüstü bilgisayarınızı şarj ederken gerçek potansiyelini açığa çıkarmak istiyorsanız tek tek bağlamak daha doğru. Standart şarj beklentisi olan cihazlarda böyle bir ihtiyaç söz konusu olmadığı gibi, cebinizde bile rahatça taşıyabileceğiniz boyutta bir adaptörle hem dizüstü bilgisayarınızı, hem akıllı telefonunuzu, hem tabletinizi şarj edebilmek gerçekten büyük konfor.

Mıknatıslı Şarj Kablosu Ayrı Bir Rahatlık

Ben bu konforu biraz daha artırmak için bunun yanına müstakbel bilgisayarımın Type-C portuyla eşleştirmek üzere bir de Baseus Zinc Magnetic 100W Type-C kablo ekledim. 100 Watta kadar güç transferi ve 480Mbps veri aktarımı yapabilen bu kablonun en büyük özelliği uçtaki bağlantı noktasının mıknatıslı oluşu. Bu sayede Type-C ucunu dizüstü, tablet veya telefonun şarj portuna yerleştirdikten sonra, şarj işlemini başlatmak için yapmanız gereken tek şey kablonun diğer ucunu buna yaklaştırmak oluyor. Mıknatıs yardımıyla birbirine sıkıca tutunan kablo amacınıza göre şarj veya veri aktarımını hallederken, elinizin takılması veya kedinizin yaramazlık yapması gibi durumlarda cihazı beraber yere sürüklemek yerine bağlandığı yerden kendini güvenle ayırıyor.

Pek çok farklı şarj standardını destekleyen ve üç farklı cihazı aynı anda şarj edebilen Baseus GaN2 Pro ve Baseus Zinc Magnetic 100W Type-C kablo, seyahat çantam için güzel birer tamamlayıcı oldu. Sizler de özellikle seyahatlerinizde fonksiyondan ödün vermeden çantanızın ağırlığını ve şarj cihazı karmaşasını azaltma peşindeyseniz tavsiye ederim.