Başarılı Bir Etkinliğin Ardından: Oracle Modern Business Forum Notları

8 Ocak’ta Swissotel The Bosphorous Istanbul’da düzenlenen Oracle İş Uygulamaları Günü – Oracle Modern Business Forum’un ana teması bulut bilişim idi.  Konuşmacılar IoT ve yapay zeka konularını da ele aldı. Konuk yazarımız Hakan Arıbaş da etkinliğe katılan isimler arasındaydı. İzlenimlerini sizlerle paylaşıyoruz.

Oracle EMEA Bölgesi Bulut Bilişim Strateji Direktörü Swami Natarjan geleneksel iş uygulama modelleriyle bulut tabanlı uygulamaları karşılaştırdı.

Enterprise Next genel yayın yönetmeni Fatih Sarı moderatörlüğünde yapılan “Dijital İş Sohbetleri” panelinde MNG Kargo CTO’su Gökhan Yoluaçık, Tekfen Holding Finans Direktörü Hakan Dündar, Acun Medya Sistem Müdürü Elif Karabay ve Dijital Pazarlama Uzmanı Boğaç Göncü panelist olarak yer aldılar.

Elif hanım “çok hızlı kararlar alınan bir iş ortamımız var, buna teknolojik olarak ayak uydurabilmek için çareyi ortak paylaşılabilir bilgi teknolojileri altyapılarında bulduk” diyerek bilişim teknolojilerine yaklaşımlarını özetledi.

Günümüzün pazarlama dünyasında çevrimiçi olmanın, çevrimiçi çalışmanın önemini de Boğaç Göncü özetledi. Bu konu herhalde bundan daha iyi ve net açıklanamazdı.

Gökhan Yoluaçık sayesinde kargo dünyasının yakın geleceğine bir göz atma fırsatımız oldu, heyecanlandık. “IoT ile anlık gerçek-zamanlı kargo takibi mümkün olacak” dedi Gökhan Bey.

Boğaç bey teknolojinin halen teknolojiden hakkıyla yararlanılamadığını güzel çarpıcı bir örnekle açıklamaya çalıştı. Tüm konferansın en beğendiğim cümlelerinden biri bu açıklamada geçti: “Ben tek bir kişi ama aynı zamanda birden çok kişiyim. Firmalar doğru zamanda doğru mesajı doğru bana ilettikleri zaman teknolojiyi hakkıyla kullanmış olacaklar.”

Hakan Dündar “kim olduğunuza bağlı olarak ihtiyaçlarınız ve istekleriniz değişir, Tekfen gibi birbirinden farklı alanlarda faaliyet gösteren şirketlerden oluşuyorsanız bunun getirdiği ek zorluklar söz konusu” dedi ve bunları “ortak payda bularak” aşmaya çalıştıklarını söyledi.

Panelin ardından bir sunum yapan Utkan Şanda müşteri deneyimi üzerine konuştu, kendi deneyimlerini paylaştı.

Müşteri odaklı olmanın önemini kendi günlük hayatından verdiği örneklerle çok güzel açıkladı Utkan Bey.

Bir teknoloji konferansı yapılacak ve orada yapay zeka konuşulmayacak, mümkün değil 😉 Ali Rıza bey Be yapay zeka üzerine konuştu, ancak yapay zekanın başarılı olması için öncelikle “doğal zeka” tarafından süreçlerin çok iyi kurgulanıp entegre edilmesinin önenime vurgu yaptı. Çok yerinde bir tespit.. 👍

Ne yalan söyleyeyim, Ali Rıza beyin sözünü ettiği bu ‘büyük yürekli banka’yı çok merak ediyorum.. 🤔

Genel olarak izlenimlerim bunlar. İnsanların birbirinin üzerine çıkmadığı, sakin, güzel organize edilmiş bir konferans oldu Oracle Modern Business Forum 👌

Hakan Arıbaş Kimdir?

1973 yılında Erzurum’da doğdu. İlkokulu Bursa, ortaokulu Malatya, liseyi Kars’ta okuduktan sonra üniversite sınavında Türkiye 64’üncüsü olarak girdiği İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği‘nden 1995 yılında mezun oldu. Ardından İTÜ Kontrol ve Bilgisayar Mühendisliği yüksek lisans programını tamamladı.

1993’te İTÜ’de öğrenci yıllarında part-time olarak başladığı profesyonel çalışma hayatında Netaş, Pamukbank, MKK, Avea, Turkcell gibi farklı şirketlerde yazılım mühendisliği, proje yöneticiliği, Unix/Windows/Storage/Backup sistem yöneticiliği, IT altyapı müdürlüğü gibi pek çok farklı rolde çalıştı.

2014’ten bu yana Akbank IT Sunucu ve Mobil Sistemler Yönetimi Grup Müdürü olarak görev yapmaktadır.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?