bang. Prix’den Yaratıcı Ekosisteme Açık Çağrı

Düzenlendiği dördüncü yılda daha kapsayıcı bir yapıya bürünen bang. Prix, 2020 yılı başvurularını 11 Kasım-31 Aralık 2019 tarihleri arasında kabul edeceğini duyurdu. Programa, dijital teknolojiler, tasarım ve bilimsel unsurları sanatsal üretimlerinde kullanan ya da kullanmak isteyen yaratıcı gençlerin yanı sıra bilim ve teknoloji alanında sanatsal bakış açısıyla çalışmalar yapan kişiler de başvurabilecek.

Düzenlenmeye başladığı 2017 yılından bu yana Türkiye’de ve dünyanın farklı ülkelerinde dijital sanatlar alanında üretim yapan gençleri görünür kılmak, yanı sıra iş ve teknoloji dünyasını yeni fikirlerle beslemek amacıyla düzenlenen ve birbirinden başarılı çalışmalara imza atan bang. Prix, 2020 yılında stratejik bir değişime giderek kapsamını genişletiyor.

bang. Prix, Türkiye’de sanat, teknoloji, bilim ve tasarımı bir araya getirerek yaratıcı fikirlerini ifade etmek isteyen farklı disiplinlerden insanların buluştuğu öncü bir platform olarak kendini konumlandırıyor. Bu kapsamda sanat, teknoloji, bilim ve tasarım ekosistemine açık çağrıda bulunan platform, 2020 yılı başvurularını 11 Kasım – 31 Aralık 2019 tarihleri arasında kabul edeceğini açıkladı.

Farklı disiplinlerden yaratıcı gençler başvurabilecek

bang. Prix 2020 programına dijital teknolojiler ve bilimsel unsurları sanatsal üretimlerinde kullanan veya kullanmak isteyen, güzel sanatlar, tasarım, mimarlık gibi yaratıcı endüstrilerde yer alan kişilerin yanı sıra; bilim ve teknoloji alanlarında sanatsal bakış açısıyla çalışmalar yapan, nörobilim, biyoloji, bilgisayar bilimleri, sosyoloji, felsefe, psikoloji gibi farklı disiplinlerde çalışmalarını sürdüren, kendileri için gelişim alanı arayan herkes başvuru yapabilecek. Program, Türkiye’nin yanı sıra farklı ülkelerden başvurulara da açık olacak.

bang. Prix 2020’ye katılmak isteyen kişilerden gelişim alanları, üzerinde çalıştıkları ya da çalışmak istedikleri proje konuları ile birlikte, programa katılma motivasyonlarını anlatan bir başvuru yapmaları bekleniyor. Adaylar, sektörün önde gelen isimlerinden oluşan altı kişilik jüri ve bang. Prix ekibi tarafından seçilecek. Sürece dahil olmaya hak kazananlar, yıl boyunca (Ocak 2020 – Kasım 2020) program dahilinde sunulan desteklerden faydalanma imkanını bulacak.

bang. Prix 2020 programının jüri üyeleri arasında Koleksiyoner ve Sanat Yazarı Banu Çarmıklı, so-far (Singapur) Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni Christina J. Chua, Marshmallow Laser Feast (Londra) Sanatçısı ve Yaratıcı Direktörü Ersinhan Ersin, İstanbul Teknik Üinersitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Gökhan İnce, MAA (Melike Altınışık Architects) Kurucusu ve Mimar Melike Altınışık ve Touchdesigner (Montreal) Yöneticisi Isabelle Rousset yer alıyor.

Başvuru ve değerlendirme sürecine ilişkin açıklamalarda bulunan bang. Prix Yönetim Kurulu Başkanı Emrah Yayıcı, “Programın dördüncü yılında bang. Prix, önceki yıllardan farklı olarak proje bazlı destek ve sergileme imkanın ötesinde sanat, teknoloji, bilim ve tasarım kesişiminde çalışmalar yapan insanlara daha geniş kapsamda destek verecek bir platforma dönüştü” dedi. Yayıcı, “Amacımız, katılımcılarımızın üretimlerini başarıyla gerçekleştirebilmeleri ve sahip oldukları bilgi, yetkinlik ve deneyimlerini artırabilmeleri için ihtiyaç duydukları eğitimlere, kitaplara ve atölye çalışmalarına erişebilmeleri. Ayrıca, bang. Prix ve diğer organizasyonlarda üretimlerini sergileme gibi olanaklara ulaşmalarını kolaylaştırıcı destekler de vereceğiz” şeklinde konuştu.

Gelişim hedefleri desteklenecek

Yayıcı, programın değerlendirme kriterlerine yönelik ise şu bilgileri verdi: “bang. Prix 2020 programına başvuruda bulunmak isteyen kişilerin öncelikle sanat, teknoloji, tasarım ve bilim ekseninde çalışmalar yapma konusunda sürekli bir merak ve motivasyona sahip olmaları gerekiyor. İhtiyacı olan desteğin, bang. Prix programı kapsamında sağlanabilir olması, gerçekçi gelişim hedeflerinin bulunması, kendini ve çalışmalarını açık ve anlaşılır şekilde ifade edebiliyor olması ise diğer önemli kriterler.”

Başvurular dijital ortamda alınıyor

bang. Prix 2020 için Türkçe ya da İngilizce olarak hazırlanan tüm başvurular, [email protected] adresi üzerinden, dijital ortamda kabul edilecek. Yalnızca PDF ve MP4 formatında dosyalar değerlendirmeye alınacak. Gerekli başvuru belgeleri ve detaylar için bangprix.org adresinden bilgi almak mümkün.

Etiketler: