Asus IoT, Yapay Zekada Sınırları Zorluyor

Sektörün 450 W GPU kartı destekleyen ilk sınır yapay zeka sistemi olan PE6000G, zorlu koşullarda yüksek performanslı yapay zeka çıkarımları için optimize edildi.

ASUS IoT, kapsamlı GPU işlemleri gerektiren uygulamalar için 450 W’a kadar GPU’lara destek veren ilk sınır bilişim yapay zeka sistemi PE6000G’yi duyurdu. 12. Nesil Intel Core işlemcilerden ve Intel R680E yonga setinden güç alan PE6000G, PCI Express (PCIe) 5.0’e hazır yapısıyla 450 W’a kadar ekran kartlarına destek veriyor. Böylece sınır bilişim için gerçek zamanlı yapay zeka çıkarımlarına yönelik gereksinimleri karşılıyor.

Sınır bilişim sistemlerinde yüksek performanslı GPU’lar tarafından hızlandırılan çözümlere olan talep, kritik önem taşıyan görevler üstlenen yapay zeka uygulamaları için giderek artıyor. Darbelere ve titreşime dayanıklı, sağlam ve yüksek GPU performansından yararlanmak için çalışma sıcaklığı aralığı geniş sistemler arayan kullanıcılar, aradıkları teknik özellikleri fiziksel alan kısıtlaması, ısı dağıtımı ve güç tüketimi konularında sorun yaşatmadan sunan tasarımlar bulmakta zorlanıyor. Yepyeni PE6000G serisi bu ihtiyaçları dengeli bir şekilde sunarak çeşitli zorlu koşullara uyum sağlayabiliyor.

Yapay zeka destekli üst düzey bir bilgi işlem platformu olan PE6000G, sınır ortamlarında derin öğrenme eğitimi ve çıkarım için ideal çözüm sunuyor. 64 GB ECC/ECC olmayan DDR5 4800 SDRAM’e destek veren modelde, dört adet 2,5 inç SSD ve birer adet M.2 M key (NVMe), M.2 B key (5G NR) ve M.2 E key (WiFi 6) yer alıyor. Yaygın kullanılan giriş çıkışlarla zengin bağlantı seçenekleri sunan ürün, en yeni tam boy ekran kartlarına destek vererek sınır ortamlarında gerçek zamanlı çıkarım ve yapay zeka aktarımı imkanı veriyor.

Olağanüstü güç ve termal tasarım

Dev veri kümeleriyle çalışırken, ani akım artışları sistemin kararlılığını olumsuz etkileyebiliyor. Yüksek sıcaklıklar ve voltaj dalgalanmaları da bu durumu daha da kötüye götürebiliyor. PE6000G serisi cihazlar sağlam soğutma ve güç çözümlerini bir arada kullanarak sorunlara veya sistemin çökmesine neden olabilecek durumları en aza indirerek çalışma süresini maksimuma çıkarıyor. Bu koşullar için en uygun hale getirilen soğutma tasarımı -20°C ile 60°C sıcaklıklar arasında güvenilir ve kararlı bir kullanım deneyimi sunuyor.

Otonom sürüş için mükemmel seçim

PE6000G serisi ayrıca araç içi kullanım için de ideal. 8 ile 48 V arasında geniş DC giriş desteği veren cihazda yerleşik ateşleme gücü kontrolü ve güç denetleme özelliği bulunuyor. Ayrıca sağlam mekanik yapısı da araç içinde kullanımı kolaylaştırıyor. MIL-STD 810H askeri sınıf standartlarına uyan kasa tasarımı darbelere ve titreşime karşı dayanıklılık sağlıyor.

PE6000G yoğun titreşime dayanabiliyor. Böylece makine görüşü, yapay zeka destekli fabrika otomasyonu ve akıllı video analitiğinin yanı sıra yol kenarı birimleri, otonom araçlar ve daha fazlası gibi daha zorlu koşullar için de mükemmel çözüm sunuyor.

ASUS IoT ayrıca PE6000G ile aynı ailenin üyesi olan PE4000G’yi de piyasaya çıkarıyor. Aynı olağanüstü CPU/GPU işlem gücünü sunan bu model, NVIDIA RTX A4500 de dahil olmak üzere 200 W’a kadar GPU’lara destek vererek çok yönlü ve kapsamlı yapay zeka görevlerinin üstesinden gelebiliyor.

Etiketler: ,

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?