Aruba, BT Verimliliğinde Geliştirilmiş Ağ ve Güvenlik İçgörüleri Sunuyor

Birleşik, bulut tabanlı yönetim çözümlerinin yeni yapay zeka destekli içgörüleri sayesinde veri gölünden yararlanılarak görünürlük, operasyonlar ve kullanıcı deneyimi geliştiriliyor.

Aruba, BT profesyonellerinin ağ sorunlarını giderme, performans ayarlama ve Sıfır Güven Politikası/SASE güvenlik uygulaması gibi manuel görevlerde harcadıkları zamanı ciddi oranda azaltan Aruba ESP’ye (Kenar Servisleri Platformu) getirdiği yeni yapay zeka operasyonları yetkinliklerini duyurdu. Aruba’nın büyüyen yapay zeka operasyonları çözümlerinin bir parçası olan bu yeni yetkinlikler, gittikçe büyüyen ağ karmaşıklığıyla ve Nesnelerin İnterneti’nin hızla büyümesiyle zorlanan BT ekiplerine destekte bulunuyor. İlk defa, yapay zeka operasyonlarından sadece ağ sorun gidermede değil performans optimizasyonu ve kritik güvenlik kontrollerinde de faydalanılabilecek.

Kurumlar dijital dönüşüm inisiyatiflerini gerçekleştirmeye çalışırken ağı modernize etmek, yeni iş sonuçları elde edebilmek için son derece kritiktir. Fakat yaygınlaşan hibrit çalışma düzeni, yeni kullanıcı dahil etme modelleri ve ‘Büyük İstifa’ dalgası sonucu ortaya çıkan zorlukların yanı sıra genişleyen yetenek açıklarıyla BT ekipleri daha üstün verimlilik sağlamanın yollarını bulmalı. Geçmişin yoğun zaman alan manuel süreçleri günümüzün hızla değişen iş ortamı için tamamen yetersiz kalıyor. Güçlü analitikler, yapay zeka tabanlı içgörüler ve otomasyon takviyesiyle (ikame etmeyerek) ağ ekipleri böylece manuel görevleri azaltarak daha stratejik ve yüksek değerli projelere odaklanabilecek.

Aruba’nın 2013’ten beri geliştirdiği yapay zeka operasyonları, 120 binden fazla Aruba Central müşterisinin 200 milyon istemciden ve 2 milyondan fazla ağ cihazından sürekli ve kimliğini saklayarak topladığı ve analiz ettiği cihaz, kullanıcı ve konum verilerinin bulunduğu Aruba’nın sektör lideri veri gölünün yetkinliklerini artırıyor. Aruba’nın yapay zekasının benzersiz güvenilir yapısı hem istemci hem de ağdaki yüksek hacim ve geniş çaptaki çeşitlilik, sürekli geliştirilen modeller ve ağ ile güvenlik endişelerinin üstesinden gelen içgörüler sağlamaktaki eşsiz yetkinlikleri ile doğrudan ilişkilidir. Her sektör ve büyüklükteki ağ ekiplerinin Aruba’nın yapay zeka operasyonlarına güvenmesiyle sıradan görevler otomatik hale getirilir, sorunları tespit etmekte ve düzeltmekte harcanan zaman azaltılır, güvenlik kontrolleri artırılır ve tüm ağ kullanıcılarının olabilecek en iyi deneyimi yaşamaları mümkün kılınır.

Aruba Portföy Çözümleri Pazarlamasından Sorumlu Başkan Yardımcısı Larry Lunetta, “Müşterilerin yapay zeka sonuçlarına güvenmelerindeki kilit nokta bir matematiksel modelde değil, büyük hacimdeki ve çeşitlilikteki veriye erişimle tüm ağ yapısı boyunca güvenilir sonuçlar verecek modelleri eğitmektedir. Bu yapı olmaksızın sözde ‘yapay zeka’ bir tanıtım yazılımından ibarettir” dedi ve ekledi: “Veri gölümüz tarafından desteklenen AIOps çözümlerimiz, işletmelerin ağ performanslarını yüzde 25’den daha fazla optimize ederken hata raporlamalarında ise yüzde 75’den fazla azalma sağlıyor.”

Yapay zeka destekli BT verimliliğinin özellikleri şunları içeriyor:

b Ağa bağlanan her bir uç noktada otomatik bir şekilde yüzde 99’luk doğruluk oranı yakalanırken bu, sayıları gittikçe artan ve çoğu zaman BT ekibinin onayı olmaksızın ağa eklenen Nesnelerin İnterneti cihazları bakımından oldukça önemlidir. Böylece kurumlar ağlarına hangi cihazların katıldığını çok daha iyi anlayabilir ve buna göre otomatik bir şekilde ayrıcalıklar verebilir. Her bir istemcinin trafik akışını takip ederek olası siber saldırılar hızla tespit edilir ve buna göre harekete geçilir.
• Yapay Zeka Destekli Yerleşik Yazılım Tavsiye Sistemi: BT ekiplerinin model numaraları fark etmeksizin kablosuz erişim noktalarındaki yerleşik yazılımın en iyi versiyonunu çalıştırmaları mümkün kılınır. Bu, ağ yöneticilerinin karşılaştığı destek çağrıları ve varsayımları büyük ölçüde azaltarak hem yeni özelliklerin hayata geçmesini hem de sorun giderme sürecini hızlandırır.
• İspanyolca Yapay Zeka Araması: Aruba Central’in çok yönlü yapısının bir göstergesi olarak, platformla beraber gelen gömülü dil arama fonksiyonu en büyük ikinci coğrafi kullanıcı topluluğunun ihtiyaçlarını karşılamak için sorular ve yanıtlarda İspanyolca desteği verecek.
• Otomatik Yapılan Altyapı Tahminleri: Aruba’nın yapay zeka asistan özelliği ve Aruba Support’la hem donanım hem de altyapıya dair olası sorunlar tespit edilir ve yerleşik yazılım güncellemesi ya da donanım değişikliği tavsiyelerini de içeren önleyici çözümler sunulur.

Fiyat ve piyasaya çıkış tarihi

Aruba Client Insights şu anda kullanıma hazır. Yapay zeka araması, yapay zeka destekli yerleşik yazılım tavsiye sistemi ve altyapı tahminlerine erken erişim sağlanacak. Genel satış ise 2022 Ekim’de başlayacak. Söz konusu her bir özellik Aruba Central Foundation lisansı dahilinde bulunuyor.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?