Anker Soundcore VR P10 İncelemesi: Sanal Gerçekliğin Ses Makinesi

Anker Soundcore VR P10, sanal gerçeklik meraklıları ve gecikmesiz ses aktarımı peşinde koşan oyun tutkunları için benzersiz bir çözüm sunuyor.

Sanal gerçeklik gözlüğü Oculus Quest’in ilk sürümü çıktığında tesadüfen ben de Amerika’daydım. Aygıt ilk defa tüm bilgi işlem altyapısını kendi üzerinde taşıyan, tüketici sınıfı bir kablosuz sanal gerçeklik gözlüğünün 400 dolar fiyat seviyesine inişini simgeliyordu. İlgi had safhaya çıkmıştı, mağazalarda bulmak neredeyse imkansızdı. Araya taraya Washington’daki bir mağazada zar zor buldum, çıktığı dönemdeki en ilginç ve ucuz oyunlardan biri olan Vader Immortal ile denedim ve o günden itibaren cihaza hayran kaldım.

Orta seviye bir cep telefonu fiyatına aldığınız aletin kafanıza takmanızla birlikte sizi gerçeküstü diyarlar, hatta galaksiler arasında gezdirebilmesi olağanüstü bir deneyimdi. Hala da öyle.

Zamanla gözlükteki bazı oyun ve uygulamalar benim için birer vazgeçilmeze dönüştü. Özellikle Pistol Whip ve Beat Saber oyunlarını nerdeyse düzenli egzersiz niyetine kullanıyorum. Müzik ve ritim odaklı bu oyunların akşamları bana döktürdüğü terin haddi hesabı yok. Hele de güzel bir kulaklık takıp sesi müziği gümbür gümbür alırsanız iyice oyuna kendinizi kaptırıyorsunuz.

Gel gelelim, şu an kullandığım Meta Quest 2 dahil bu cihazların ses bağlantısı başından beri benim için en büyük bir sorun oldu. Kablosuz Bluetooth kulaklık bağlayamıyorsunuz, çünkü gecikme çok yüksek. Üstünüze gelen küpü kesmek için salladığınız kılıcın sesi kulağınıza geldiğinde siz sıradaki küpü çoktan doğramış oluyorsunuz. Kablolu kulaklık taksanız o da ayrı dert. Cihazı kafana geçir, ense ayarını sık, kulaklığı onun üzerinden geçir, kablosunu omzundan geri at, hareket ederken öne doğru gelsin tutup yeniden geriye at… Çeken bilir.

Ben de yıllardır bu dertle yaşadığım için, geçenlerde katıldığımız Anker Soundcore R50i lansmanında gördüğüm Soundcore VR P10 modeli çok ilgimi çekti. VR uygulamalarında gecikmesiz ses vaat eden, bildiğimiz kullandığımız türden bir kulak içi kablosuz Bluetooth kulaklıkmış VR P10. Dedim derdimin çözümü bu olabilir, bunu mutlaka denemem lazım.

Sağolsun Anker yetkilileri bir demo ürünü gönderdi, hemen kurcalamaya başladım.

Seste Gecikmeyi Neredeyse Sıfıra İndiriyor 

Anker Soundcore VR P10, oval hatlara sahip ve hafifçe büyük bir şarj kutusuyla geliyor. Aygıt kutunun kapağını açmanızla birlikte parlayan ışıklar eşliğinde sizi adeta Disney animasyonlarından çıkmış bir çizgi karakter gibi karşılıyor. Işıklı kutu, ışıklı kulaklıklar. İlginç.

Bütün sihri yaratan işte bu parça. Bunu PC veya PlayStation 5’e de takabilirsiniz.

Asıl farkı yaratan şey ise kutunun içinden çıkan dongle, yani ara bağlantı aparatı. Bu aparatı sadece sanal gerçeklik gözlüklerine değil, üzerinde USB-C bağlantısı olan herhangi bir cihaza, mesela PC veya PlayStation 5 e de takabiliyorsunuz. Bağlantı aparatının yaptığı iş tıpkı oyuncu kulaklıklarında veya kablosuz farelerin bağlantı aparatlarında olduğu gibi 2,4GHz üzerinden kendi kablosuz iletişim frekansını kurmak. Kulaklıklar bunu görünce Bluetooth yerine doğrudan bu aygıta bağlanıyor. Böylece neredeyse sıfır gecikmeyle ses aktarımı elde ediyorsunuz.

Kullanmadığınız zaman bağlantı aparatı kulaklık kutusunun içinde kendisi için özel olarak ayrılmış alana manyetik olarak tutunuyor. Kutunun hafif büyük olmasının sebebi de bu. Gerçekten güzel düşünülmüş bir ayrıntı.

Aparatı Meta Quest 2 başlığa bağladığınızda aygıtın USB-C yuvasına tasarımla örtüşecek şekilde yerleşiyor. Cihazı açtığınızda da herhangi bir ayar yapmanıza gerek kalmadan, aygıt yuvada takılı olduğu sürece doğrudan kulaklıklara aktarıyor. Kulaklıkları kutusuna koyduysanız, aygıtı Quest’ten çıkarmanıza gerek olmadan sesi doğrudan tekrar başlık üzerine aktarabiliyorsunuz. Tak çıkar yapmaya gerek kalmıyor.

Burada bir diğer güzel düşünülmüş detay da bağlantı parçası üzerinde USB-C şarj geçişi için yuva olması. Bu sayede sanal gerçeklik başlığını şarj etmeniz gerektiğinde bağlantı aparatın çıkarmanıza gerek kalmıyor. Şarj kablosunu doğrudan aparatın üzerine takıyorsunuz. Nefis.

On Parmağında On Marifet

Performans konusuna gelirsek, cihaz gecikmesiz ses vaadini harika bir şekilde yerine getiriyor. Kulak içi bir kulaklıkla ve tek bir bağlantıyla bunca yıllık sorunumun bir anda ortadan kalkması müthiş oldu. Artık başlığı başıma geçirmeden önce sadece kulaklıkları kulağıma takmam yeterli. Sağa sola eğilirken boynuma dolaşan kablolar yok, başlığı çıkarırken kulaklığa takılma derdi yok. Daha ne isterim.

Dahası, aygıtın sunduğu ses kalitesi de çok iyi. Bu sayede akıllı telefon ve diğer cihazlara doğrudan Bluetooth yoluyla bağlanabilen Anker Soundcore VR P10, Huawei Freebuds 5i ile birlikte dışarı çıkarken yanıma almayı tercih ettiğim kulaklıklardan biri haline geldi. Aktif gürültü engelleme özelliği olmasa da kulağa düzgün oturuşu sayesinde tren veya uçağa binmediğiniz sürece tüm gürültüyü dışarda tutabiliyor. Sadece maksimum ses seviyesi diğer kulaklıkların bir parça altında kalıyor. Ama kendi mevcut maksimumu bile rahatsız edici ses seviyesinin üst sınırını zorladığından bunu bir olumsuzluk olarak görmüyorum.

Anker Soundcore VR P10: Sonuç

Anker Soundcore VR P10 oldukça niş bir problemi son derece özgün bir şekilde çözen, fiyatıyla ve fonksiyonuyla benzersiz bir ürün. Sanal gerçeklikteki ses problemlerini çözmek için tercih ettiğiniz bir kulaklığın PlayStation 5 ve bilgisayara da aynı yolla bağlanabilmesi, bir de üstüne sunduğu üstün ses kalitesiyle gittiğiniz her yerde size eşlik etmesi çok güzel artılar.

Kulaklığın fonksiyonlarını kontrol etmenizi sağlayan Soundcore uygulaması da başta ekolayzır olmak üzere cihaza hayli detaylı özellikler kazandırıyor. Yolda yürürken üzerindeki aydınlatmaları abartılı buluyorsanız, bunları uygulama üzerinden kapatmanız mümkün.

Anker Soundcore VR P10, orta-üst sınıf fiyat bandında güzel bir yerde duruyor. Farklı cihazlara farklı yollarla bağlayabileceğiniz, hem güzel hem gecikmesiz ses sunan bir çözüm arayışındaysanız tavsiye ederim.

Hele sanal gerçeklik gözlükleriyle bolca vakit geçiriyorsanız deneyiminizin niteliği değişecek, hiç vakit kaybetmeyin derim.

Etiketler:

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?