“Akıllı Şehirler, Geleceğin Yaşam Alanları Olacak”

Akıllı şehirler artık hayatın bir vazgeçilmezi. Geçtiğimiz aylarda ülkemizde gerçekleştirilen World Cities Congress İstanbul’18 etkinliğinde ülkemizi ziyaret eden ve bir de konuşma yapan Moskova Hükümeti, Akıllı Şehir Laboratuvarı (BT Bölümü) Smart City Lab başkaın Eldar Tuzmukhametov sorularımızı Enterprise Next okuyucuları için yanıtladı.

Moskova’daki teknoloji yatırımlarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Yeni teknolojiler, her ilerici şehir için büyük bir fırsat kaynağıdır. Moskova’da da yaşam kalitesini iyileştirmek ve akıllı çözümler uygulamak için en son teknolojiyi kullanıyoruz.

Rusya’nın başkenti belediye tesislerini, ulaşımını, sağlık hizmetlerini ve eğitimini birkaçı otomatize etti ve sistemi sürdürülebilir hale getirmek için birçok çoklu araç oluşturdu.

Öncelikle, Moskova BT Departmanı‘nda şehrin akıllı gelişiminin tamamını merkezileştirdik. Bu, dönüşüm sürecini kontrol etmemizi ve ölçek ekonomileri nedeniyle maliyetleri azaltmamızı sağladı. Merkezi satın alma, bütçe optimizasyonuna katkıda bulundu. Örneğin, 500 yüz okul için BT ekipmanı aldığımızda tedarikçilerimizden daha iyi bir fiyat teklifi alabiliyoruz.

En başından beri bir kamu-özel ortaklığı için uğraş verdik. Yatırım sözleşmelerini kullanarak iş için yeni modeller yaratıyoruz. Giderlerimizi kestiğimiz ve işin kârını aldığı karşılıklı olarak faydalı bir işbirliği. Örneğin, şehir Wi-Fi yatırım modeline dayanıyor: Şirketler paralarını altyapıya harcıyor ve sonra reklâmlara kazanç sağlıyorlar. Aynı durum şehir CCTV sistemi için de geçerli. Kameralar, mobil ve telekom operatörleri tarafından kuruluyor ve sürdürülüyor.

800 milyon dolarlık yıllık bütçeyle, e-sağlık hizmetleri ve e-eğitim, kamu hizmetleri sunumu ve vatandaş katılımı projeleri – Moskova’nın BT altyapısını geliştirmeye ve geliştirmeye yatırım yapıyoruz.

Günümüzde önemli önceliklerimiz, bir yandan kamu hizmetlerinin kalitesinin daha da iyileştirilmesi ve diğer yandan da maliyetlerin azaltılması ve optimizasyonu dahil kent yetkililerinin verimliliğinin artırılmasıdır.

Hükümeti olabildiğince verimli hale getirmek için iki alanda çalışıyoruz: Veri güdümlü bir stratejinin uygulanması ve vatandaşların karar verme sürecine dahil edilmesi ve uygulanan kararların değerlendirilmesi. Böylece, dijital platformlar aracılığıyla kentsel dönüşümü etkileyen vatandaşlarımızla sürekli bir diyalog kurduk.

Bu yatırımları yapmanın ana amacı neydi?

Eldar Tuzmukhametov

Moskova hızlı bir dönüşüm yaşadı. Sadece 5 yıl içinde şehir çok değişti. Vatandaşlarımızın günlük rutinlerini iyileştirmek için en yeni akıllı şehir çözümlerini hayata geçirdik. Vizyonumuz, bir şehir hizmeti olarak, vatandaşları ve işletmeleri şehirle mümkün olan en iyi etkileşim deneyimini sunarak hizmet etmektir. Bu, emniyet, akıllı altyapı ve kamu hizmetlerine kolay erişim anlamına gelir.

Teknolojilere yapılan yatırımlar, şehir bütçesine yönelik maliyetleri azaltmamıza ve verimliliği artırmamıza olanak tanır. Ayrıca sosyal projelere tasarruf edebiliyoruz.

Bunlardan biri Moskova Online Okulu. Dijital ders kitapları, testler, videolar ve ders senaryoları, çevrimiçi okul günlükleri vb. ile birleştirilmiş bulut tabanlı eğitim dijital ortamıdır. Ebeveynler, çocuklarının çevrimiçi ilerlemesini izleyebilirler. Pilot projeyi 2016 yılında başlattık ve bugün bu e-öğrenme platformuna 980 bin öğrenci ve 65 bin öğretmen katıldı. 2018’in sonunda Moskova’nın bütün okullarını birbirine bağlayacağız.

Bir başka proje ise Moskova’nın Birleşik Tıbbi Bilgi ve Analitik Sistemidir (Unified Medical Information and Analytical System-UMIAS). Dünya çapında sağlık hizmetleri alanında en büyük projelerden biridir. Sistem, yüksek teknoloji ürünü bir sağlık hizmetinden hayal edebileceğiniz ve bekleyebileceğiniz her şeyi ve daha fazlasını sunar. Elektronik sağlık kayıtları bulutta depolanır ve yöneticiler gerçek zamanlı olarak hasta akışının analizini görebilir. Randevular çevrimiçi, reçeteler elektronik, hem doktorlar hem de hastalar için sade ve kullanışlı hale getiriliyor.

Bu yatırımlardan sonra bölgede ve dünya genelinde en çok teknoloji yatırımı Moskova’da yapıldı diyebilir miyiz?

Moskova aslında akıllı bir şehir inşa etmenin öncüsüdür. Son zamanlarda, Yabancı Doğrudan Yatırım İstihbaratı’na göre Moskova, Doğu Avrupa’da 1 ve dünyanın diğer 301 şehri arasında 6. sırada yer aldı.

Moskova çok şey başardı, ancak teknolojinin sürekli gelişmesiyle öğreneceğimiz çok şey var. Hiç kimse, dünyanın her alanında en iyisi olamaz. Dijitalleşirken, yurttaşlar giderek daha fazla talep görüyor. Her gün, aynı zamanda bizim için yeni fırsatlar sunan yeni zorluklarla karşı karşıyayız. Yeni inovatif fikirlerin sürekli olarak ortaya çıktığı bir dünyada yaşadığımız için asla yavaşlamamalıyız. Bunlar gelişmek için anahtar faktörlerimiz.

Moskova’da hükümet hizmetlerinin kırılma ve hafta sonları olmaksızın 7×24 sağlandığını gördük. Bir çevrimdışı merkezdeki sıradaki maksimum bekleme süresi 20 dakikadır. Sonuç olarak vatandaşlarımızın yüzde 95’i kamu hizmeti alırken pozitif deneyimlerini anlatıyor. 2017 yılında Moskova, PwC’ye göre ilk 3’e Londra ve Yeni Delhi ile birlikte kamu dijital hizmetlerini sağlamada lider olarak girdi. New York, Hong Kong, Singapur gibi şehirler geride kaldı.

Ayrıca, Moskova’nın ortak alanlarında 2. en büyük Wi-Fi kapsama alanı var – 30.000 ücretsiz Wi-Fi etkin noktası. Moskova metrosunun WiFi sisteminin tünellerde İnternet erişimini sağlayan tek dünya olduğunu söylememelisiniz. Her gün 2,5 milyondan fazla bağlantı kaydediyoruz. Günde 70 TB trafik ağ üzerinden iletilir. Hız 100 Mbps’ye kadar.

Ayrıca şu anda aşağıdaki alanlara odaklanıyoruz:
• Erken akciğer kanseri tanısı için yapay sinir ağı da dahil olmak üzere yapay zeka.
• Topluluk araçlarını kontrol etmek.
• Hizmetimizin saydamlığını artırmak için blockchain.

Akıllı şehir kurarken, Moskova uzmanlığını, deneyimini ve uyguladığı teknolojileri diğer ülkelerden meslektaşlarıyla paylaşmaya hevesli. Fikir ve fikir alışverişinde bulunmak hepimizin ortak dijital çabalarımızda ilerleme kaydetmesi için büyük bir potansiyel sağlar.

Bize E-seçim Sistemi (E-Vote) hakkında bilgiler verir misiniz?

“Aktif Vatandaş” siyasi olmayan elektronik oylama sistemidir. Platform aracılığıyla Moskova vatandaşları şehrin dönüşümünü etkileyebilir. Moskovalılar, yaşamlarını daha rahat hale getirmek için çok çeşitli konularda karar alırlar. Örneğin, yeni toplu taşıma rotalarına oy verdiler ve şehir merkezinde hız sınırlarını getirdiler. Vatandaşlar bisiklet şeritlerinin ve yaya bölgelerinin daha da genişlemesini, şehir parklarındaki dans kurslarının başlatılmasını destekledi. Vatandaşlar da yeni açılan Zaryadye Parkı’nın ismini bu sistemle oy vererek belirledi.
“Benim Sokağım” sırasındaki Moskova iyileştirme projesi, 0,5 milyondan fazla vatandaşın kentsel ve peyzaj tasarımı oluşturulmasına, ilk olarak yenilenecek caddelerin listesine, dikilecek ağaçların türüne vb. Karar verdi. Anketler ve şehir arasında hedeflenen oylamaları düzenlemek için veri toplar. Ayrıca daha geniş kitlelere ulaşmak için bir oyun öğesi var.

Moskova, Aktif Vatandaş e-oylama platformunda blok zincirini dünyaya taşıyan ilk şehir oldu. Aktif Vatandaş’taki her oylama tamamen şeffaf olan akıllı bir sözleşme olacaktır. Oylama yapıldıktan sonra, eşler arası ağda yapılan tüm oylardan oluşan bir defterde listelenecektir. Oy verildikten sonra verilerin bir kişi tarafından kaybolmayacağını veya değiştirilemeyeceğini garanti edecektir. Sonunda sahtecilik veya üçüncü taraf müdahalesi şansı yoktur.

Blockchain’i tanıtarak e-oylama sisteminin güvenilirliğini ve şeffaflığını geliştirmek için çok memnunuz. Teknolojinin yanı sıra Moskova Hükümeti için idari maliyetleri azaltmaktır.
Şehir yönetimini etkilemek için daha fazla vatandaş çekmeyi amaçlıyoruz. Kullanıcıları, web sitesindeki etkinliklerinden puan kazanarak oy kullanmaya teşvik ediyoruz. Kullanıcılar, topladıkları puanları karşılığında aldıkları hediyeyi almak için online mağazalara erişim hakkına sahiptir. Bir bale, en çok satan kitap ve daha birçok şey için bilet alabilirsiniz.

Bu sistemi tüm ülkeye yayma plannınız var mı? Varsa bu ne kadar sürede hayata geçecek?

Başka ülkelerin belediye başkanları ve CIO’ları ile tartıştığımız birçok konu var ve karşılaştığımız birçok ortak konu ve zorlukları görüyoruz. İşbirliğine açık ve uzmanlığımızı paylaşmaya hazırız. Bir çeşit Ar-Ge merkezi olan Moskova Bilgi Teknolojileri Bölümü, akıllı şehir gelişiminin küresel eğilimlerini takip ediyor, şehrin ihtiyaçlarını analiz ediyor ve blok zincir, yapay zeka gibi yeni yıkıcı teknolojiler kullanıyor ve bunları günlük hayata geçiriyoruz.

Eklemek istedikleriniz…

Son zamanlarda Moskova Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Veri Radyosu Radyo adı verilen yeni bir teknoloji başlattı. Erken akciğer kanserini yüzde 88 doğruluk oranıyla tespit ediyor ve bu teknoloji GitHub’da herkese açık. Şu andan itibaren herhangi bir kurum, erken kanser tespitinde doktorları desteklemek için kendi uygulamalarını oluşturabilir. Bu, ilk kez böyle bir teknolojinin halka açık erişim için açık olduğu bir zamandır.

Radyo sinir ağı denilen çevrimiçi olarak mevcuttur ve insandan daha yüksek doğruluk oranına sahiptir. CT taramasına erişebilen ve bir tümör tespit edebilen yapay zeka algoritmaları kullanır. Radio metrikleri şu şekildedir. Yüzde 90’ı, yüzde 80-96’yı, hassasiyeti veya gerçek pozitif oranı yüzde 88 ve özgüllüğü veya yüzde 91’i reddetme. Sinir ağı, doktorlara göre yüzde 21 daha yüksek hassasiyet ve yüzde13 daha yüksek özgüllük oranına sahiptir.

Akciğer kanserini tespit etmek için sinir ağı, kamuya açık veri tabanı üzerinde eğitilmiştir. Veri Analiz Merkezi, tarama görüntüsünün, veri tabanının yüzde 90’ı temelinde kanserli bir tümör içerip içermediğini ayırt etmek için sinir ağını eğitmiştir.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?