Acil Durumlarda Çalışanların Güvenliğini Sağlayan Çözüm

Sensormatic, Acil Toplanma Yeri Yoklama Çözümü ile başta deprem olmak üzere afetlere ve acil durumlara karşı tüm iş yerlerini hazır hale getiriyor. Çözüm sayesinde olağanüstü durumlarda yaşanabilecek karmaşanın önüne geçilerek çalışan güvenliği sağlanıyor.

Türkiye birçok açıdan afet bölgesinde yer alan bir ülke. Buna karşın uzmanlara göre hem bireyler hem şirketler başta deprem olmak üzere afetlere ve acil durumlara yeterince hazır değil. Özellikle acil bir durum karşısında yüzlerce hatta binlerce çalışan istihdam eden kurumların çalışanlarını nasıl ve nerede toplayacakları, tahliye süreci takibini nasıl yapacakları en önemli sorunlardan biri. Her saniyenin kritik olduğu yangın, deprem ve benzer acil durumlarda toplanma alanı yoklamasının hızlı ve doğru yapılması hayati değer taşıyor.

Elektronik güvenlik teknolojileri uzmanı Sensormatic de Acil Toplanma Yeri Yoklama Çözümü ile işletmelerin bu en kritik ihtiyaçlarına yanıt veriyor. Personel kartının, mobil okuyucu entegre edilmiş tablete okutularak yoklamanın doğru ve hatasız yapılmasını sağlayan çözüm, bina içerisinde kalan personel varsa, bulunduğu yerin bölgesini gösteriyor. Boşaltılması gereken yerde kalan personel ya da ziyaretçinin lokasyon bilgisine anında ulaşarak, hızlıca müdahale edilmesine olanak tanıyor.

Kaç kişinin nerede mahsur kaldığını gösteriyor

Yangın, deprem, sel veya benzeri olağanüstü durumlarda itfaiye, ilk yardım ekipleri ve güvenlik güçlerinin bina içinde kaç kişi kaldığını ve hangi katlarda bulunduklarını görmeleri acil müdahale açısından büyük önem taşıyor. Ancak, bu tip olağanüstü durumlarda binanın hızla boşaltılabilmesi için turnikeler açılıyor ve kimse kartını okutmadan hızla dışarı çıkıyor. Hızın çok önemli olduğu bu tip durumlarda bina güvenliğinin kaç kişinin dışarı çıktığını sayması veya hangi katlarda kimlerin kaldığını belirlemesi neredeyse imkânsız. Acil Toplanma Yeri Yoklama Çözümü acil durumlarda yaşanan insan akışını doğru yönetmeyi sağlıyor.

Geçiş kontrol yazılımı ile entegre çalışabiliyor

Çözümün bir diğer önemli özelliği de Passlogic yazılımıyla entegre olması ve marka bağımsız tüm tabletlerde çalışması. Bina dışındaki güvenli alanlara şarj ünitesiyle birlikte yerleştirilen Acil Toplanma Yeri Yoklama Çözümü, alanın büyüklüğüne göre birden fazla tablette kullanabiliyor. Farklı tabletlerden gelen bilgiler ortak olarak işleniyor. İnternetin kesildiği durumlarda ise tabletler arasında kişisel erişim noktası (hotspot) bağlantısı kurularak toplanan veriler birleştirilebiliyor.

Raporlama da yapıyor

Yoklama alınması gereken ancak kart okuyucu montajının mümkün olmadığı yerlerde de kullanılabilen çözüm, başta plazalar, depolar ve üretim tesisleri olmak üzere çalışan güvenliğinin sağlanması gereken her türlü mekanda kullanılabiliyor. Çözüm raporlama da yapıyor. Passlogic ile topladığı verileri kullanarak anlamlı raporlar üretiyor. Geleneksel raporlardan farklı olarak kişiselleştirilmiş rapor olanağı sağlıyor. Kullanıcılar kendi belirledikleri filtrelerle özel raporlar oluşturabiliyor, bu raporların istenen zamanlarda otomatik gönderimleri de sağlanıyor.