2. Nesil AMD EPYC İşlemciler Yaygınlaşıyor

İtalya’nın Roma kentinde düzenlenen lansmanda AMD, bulut, kurumsal ve HPC sektörlerindeki giderek artan, 2. Nesil AMD EPYC işlemcileri müşterisi sayısı ön plana çıkarıldı.

Dell Technologies, 2. Nesil AMD EPYC işlemcilerle güçlendirilen beş yeni Dell EMC PowerEdge platformunu duyurdu. Bu platformlar, içerisinde PCIe 4.0 gibi yeni AMD EPYC işlemcilerin özelliklerini desteklemek için sıfırdan tasarlandı ve optimize edildi.

IBM Cloud, 2. Nesil EPYC işlemcilerin IBM Cloud müşteri ihtiyaçlarını, içerisinde bulut güvenliğini geliştirmeye yardımcı olmak, big data için daha iyi bellek bant genişliği ve analitik iş yükleri, çekirdek ölçeklendirmek gibi spesifik konularda nasıl destekleyeceğini detaylandırdı. IBM ayrıca 2020 yılında müşterileri için sunacağı performans ürünlerini de paylaşacağını belirtti.

Nokia, 2. Nesil EPYC işlemcilerin, Cloud Packet Core sistemini gözle görülür şekilde nasıl hızlandırdığını, bu sayede hizmet sağlayıcıların 5G için birleşmiş genişbant, IoT ve makine iletişimi hizmetlerinin sunmalarını sağladığını anlattı. Nokia, yaptığı testlerde Cloud Packet Core sisteminin 2. Nesil AMD EPYC ile önceki sistemlerle karşılaştırıldığında 2 kat paket akışı sağladığını vurguladı.

Dijital dönüşümde küresel bir lider olan ATOS, Fransız bilim topluluğunun yararı için süperbilgisayar kullanımında Genci’nin 2. Nesil AMD EPYC işlemcileri kullandığını belirtti. Genci ve ATOS, 2. Nesil AMD EPYC işlemcileri sıra dışı performansı, verimliliği ve toplam sahip olma maliyeti nedeniyle kullandığını belirtti.

Endüstri lideri performans ve verimli maliyetli çözümler sunma konusunda uzmanlaşmış küresel bulut sağlayıcısı olan OVHcloud, AMD EPYC 7402P’yi baz alan yüksek performanslı sunucusunu tanıttı. Bu sunucu, 2019’un sonlarına doğru satışa sunulacak.

TSMC, 2. Nesil AMD EPYC işlemcilerini, yeni nesil araştırma ve lider işlem teknolojilerine yardımcı olmak için kullandığını açıkladı.

HPC için EPYC Performans

AMD aynı zamanda 2. Nesil AMD EPYC ailesine yeni eklenen AMD EPYC 7H12 işlemcisine duyurdu. 64 çekirdek 128 iş parçacıklı işlemci, 2.6GHz taban frekansı, 3.3GHz maksimum boost frekansı sunarken, 280W TDP’ye sahip. İşlemci özellikle HPC müşterileri ve iş yükleri için özel olarak üretildi, sıvı soğutma ile de lider süperbilgisayar performansı sağlıyor. ATOS’un BullSequana XH2000 üzerinde yaptığı testlerde yeni AMD EPYC 7H12 işlemci, ~ 4.2 TeraFLOPS LINPACK skoruna ulaşarak, AMD EPYC 7742 işlemciden ~%11 daha iyi performans gösterdi.