Yale Indoor WiFi Camera İncelemesi: Gözünüz Arkada Kalmasın

Kapınızın üzerindeki kilitlerde görmeye alıştığınız Yale, dijital dünyaya entegre çözümleriyle evinizde uzak kaldığınız zamanlarda da içinizi rahat tutmanızı sağlıyor. Yale Indoor WiFi Camera Pan & Tilt, özellikle evde yokken evcil dostlarını takip etmek isteyenler için harika bir çözüm.

Bu ara Wi-Fi bağlantılı iç mekan kameralarında elle tutulur bir hareketlenme var. Evin Wi-Fi ağına bağlanıp gece gündüz demeden etrafta ne olup bittiğini takip eden bu becerikli cihazlar, evde olmadıkları zamanlarda evcil hayvanlarının ne yaptığını görmek veya olası hırsızlık girişimlerini haber almak isteyenlerin tercihi haline geldi.

Bu akıma katılan şirketlerden biri de Yale. 1840’larda kombinasyonlu kilidin mucidi olan şirket, güvenlik kavramının kapı üzerinden kalkıp internete doğru yürüdüğü bir dünyada yeni nesil akımların gerisinde kalmamak için ilginç adımlar atıyor. Bunun bir örneğini daha önce Yale Linus akıllı kilit incelememizde konuk etmiştik. Şimdi de Yale Indoor WiFi Camera Pan & Tilt adlı kamera sitemizi ziyaret etti.

Tasarım

Kamera, oval hatlara sahip gövdesi ve mat siyah tasarımıyla giriş holündeki camekandan odadaki kitaplığa kadar koyulduğu her yere uyum sağlayacak bir görünüme sahip. Adeta minik bir R2D2 robotu gibi, çok sevimli. Kamerada yer alan iki farklı motor, üst gövdenin 360 derece dönebilmesini ve kamera açısının 90 derecenin üzerinde dikey hareket edebilmesini sağlıyor. Bu da uzaktan kontrol veya obje takibi için kafasını çeviremeyeceği yön olmadığı anlamına geliyor.

Kutu içinden çıkan küçük aparatı duvara mıhlayarak dilerseniz kamerayı tavana sabitleyebiliyorsunuz. İlk seferde düzgün delmeniz için deliklerin yerini gösteren kılavuz çıkartması bile eklemişler. Yine kutuya dahil olan adaptörün kablosu da 2 metreye yakın. Bu da tavana veya zor noktalara yerleştirdiğinizde güç aktarımı adına kolaylık sağlıyor.

Kamerada daha önce pek rastlamadığımız biçimde Wi-Fi bağlantısının yanı sıra güç girişinin hemen yanında bir Ethernet bağlantısı mevcut. Eğer kamerayı sabit bir yerde tutmayı planlıyorsanız ve Wi-Fi bağlantısından kaynaklanabilecek olası kesintilerin önüne geçmek istiyorsanız kullanışlı bir alternatif olmuş. 1080P çözünürlüğe sahip olan kameranın hem gündüz hem gece görüş kalitesi bir hayli iyi.

Kurulum ve Kullanım

Kamerayı çalıştırdığınızda kısa bir motor kalibrasyonunun ardından işini yapmaya hazır hale geliyor. Sonrasında kullanmaya başlamak için telefonunuza Yale View uygulamasını indirmeniz gerekiyor. Uygulamayı indirdikten sonra kameranın altında yer alan karekodu okutarak kurulum sürecini başlatıyorsunuz. Birkaç dakika süren algılama ve kayıt işlemlerinin ardından kamera uygulamayla eşleşerek çalışmaya hazır hale geliyor.

Kamera sadece gözlem yerine kayıt da yapsın istiyorsanız ayrıca bir microSD bellek kartı satın alıp takmanız gerekiyor. Kart yuvası biraz ilginç bir yerde. Kamera kapalıyken objektifi tutup tamamen yukarı çeviriyorsunuz, kart yuvası reset tuşuyla birlikte karşınızda beliriyor. 40 liraya 32 GB kart alıp hareket takibi modunda haftalarca kayıt yapabilirsiniz. Ancak bu kez de içeri giren biri kamerayı alıp götürürse kanıtları da beraber götürmüş oluyor. Bir yerlerde buluta kaydetme seçeneği de olsa fena olmazmış sanki.

Kamerayı uygulamayla eşleştirdiğinizde işin geri kalanını uygulama hallediyor. Buradan canlı görüntü izleyebiliyor, herhangi bir hareket ve ses algılanması durumunda otomatik olarak kayıt yapılarak size uyarı gönderilmesini sağlayabiliyorsunuz. Gece gündüz fark etmiyor, zira kamerada gece görüş modu da var. Kameranın görüntü alanında hangi noktalarda hareket algılanması durumunda size uyarı gönderileceğinden uyarının sıklığına kadar pek çok parametreyi etraflıca düzenlemeniz mümkün. Hatta kamera insan suretini diğer objelerden ayırıp tespit ettiği nesneyi aktif takibe alabiliyor. Nereye gitseniz kamera kafasını döndüre döndüre sizi takip ediyor, çok acayip. Ancak motoru daha sessiz olsa da durduğu yerde dönerken kendini ele vermese daha iyi olacakmış. Özellikle kediler böyle kafası gözü dönen şeyleri masanın kenarından aşağı itmeye çok meraklı.

Kamera ayarlarından hangi bölgelerin aktif izlemeye dahil olması gerektiğini bile ayarlayabiliyorsunuz

Kamerayı üzerinde yer alan mikrofon ve hoparlör sayesinde evdekilerle konuşmak için telsiz gibi kullanabiliyorsunuz. Kameranın bir diğer güzel özelliği de tek tuşla objektifini gizleyebilmesi. Uygulamadaki ayara tıklıyorsunuz, kamera üzerindeki yeşil ışık kırmızıya dönüp objektif Cylon askeri gibi pat aşağı düşüyor.

Uygulama son derece detaylı, ama bazı özellikleri keşfetmek için içinde biraz gezinmeniz gerekiyor. Örneğin daha önce kaydedilen videolar arasında gezinmek biraz zor. Bu işi en düzgün şekilde yapan ekrana bildirim geçmişine bakarak ulaşabiliyorsunuz.

Sonuç

Yale Indoor WiFi Camera Pan & Tilt, ev tipi gözetleme kameraları arasında sevimli tasarımı ve kendinden bekleneni verebilmesiyle öne çıkan bir ürün. Kurulum sırasında ve çalıştırırken ihtiyaç duyabileceğiniz her şeyin kutudan çıkması da ayrı bir güzellik. Hareket motorunun beklediğimden biraz sesli çalışması ve uygulamanın bazı ayarlarının gereğinden fazla derine gömülmesi hariç belirgin bir kusurunu göremedim. Hareket takibi oldukça hassas, vaat ettiği tüm fonksiyonları gayet başarılı bir şekilde yerine getiriyor.

Özellikle koyu renk mobilyalarınızla uyum sağlayacak güzel bir ev tipi kamera peşindeyseniz, Yale Indoor WiFi Camera Pan & Tilt’e mutlaka bakmanızı öneririm.