Veri Yedekleme Siber Tehditlerle Dönüşüyor

Gelişen siber tehditler sayesinde ver yedekleme kavramı, ver korumaya doğru bir evrimleşme gösterdi.

Veri yedekleme olarak başlayan ve daha sonra ihtiyaçların değişmesi, dijitalleşmenin artması ve BT’nin hayatımızın ayrılmaz bir parçası olmasıyla beraber bu kavram, veri korumaya doğru bir dönüşüm gerçekleştirdi. İkisinin arasındaki fark; veri yedekleme günlük bazda verilerin bir yedeğinin olması, veri koruma ise uygulamaların ihtiyaçlarını adresleyecek şekilde gün içine yayınlan ve çok hızlı geri dönebilmeyi sağlayan sistemler olarak özetleniyor.

Pandemi ile birlikte siber tehditlerin önemli oranda artış gösterdiğini belirten Dell Technologies Veri Koruma ve Yedekleme İş Birimi Ülke Yöneticisi Şevket Ağaoğlu, “Veri güvenliğinin salgın ile birlikte bu kadar önemli hale gelmesiyle geleneksel veri yedekleme ve koruma çözümleri, veri güvenliğini de içerecek şekilde uçtan uca veri yönetimine dönüştü. Pandemi ne kadar tatsız bir durum olsa da yaptığımız iş dolayısıyla bizi müşterilerimize karşı daha yaratıcı çözümler üretmeye ve sunmaya yöneltti” dedi.

Her Kavram Gibi Siber Tehditler de Gelişiyor

Eskiden iş anlamında talep azken siber tehditlerin az olduğunu ancak gelişen teknolojiler ve artan taleple birlikte siber tehditlerin de kendilerini sürekli güncel tutarak geliştiğine dikkat çeken Şevket Ağaoğlu, bu konu hakkında şunları söyledi:
“Teknolojiyle birlikte online işlemlere yönelim artıyor. Ticaret online oluyor, bankacılık online hale geliyor. Bu kaçınılmaz dönüşüm de siber saldırganlar için her gün yeni fırsatların doğması anlamına geliyor. Dijital dönüşümün getirdiği en önemli yeniliklerden birisi geleneksel veriye nasıl sahip olduğumuzdan öte verinin yaşam döngüsü. Bu yaşam döngüsünde de veri koruma ve yedekleme önemli bir yer ediniyor. Biz bu dönemde pandemiden çok önce başladığımız siber kurtarma çözümlerimizi daha ağırlıklı şekilde müşterilerimizle paylaşıyoruz.”

Salgından döneminden sonra da verinin güvende kalması gerektiğine vurgu yapan Şevket Ağaoğlu sözlerini, “Önümüzdeki dönemde entegre, müşteri ihtiyaçlarına daha hızlı cevap verebilen ve kolay evrimleşebilen esnek yapılara ihtiyaç duyacağız” diyerek bitirdi.

Veri Yedekleme Önem Kazanıyor

Tüm bunları ve daha fazlasını Şevket Ağaoğlu ile online ortamda gerçekleştirdiğimiz aşağıdaki sohbetten izleyebilirsiniz.