Uzaktan Eğitim ve Çalışma İçin Güvenilir Modem İlk Şart

COVID-19 süreciyle birlikte mavi ya da beyaz yakalı iş insanları, öğrenciler derken birçoğumuz hayatımızı evlerimizden idame ettiriyoruz. Evdeki internet altyapımızı oldukça etkileyen bu süreçte yapılması gerekenleri Keenetic Türkiye CEO’su Vefa Tarhan ile konuştuk.

Covid-19 salgını nedeniyle evlerde gerçekleşen uzaktan çalışma ve uzaktan eğitimin sağlıklı yürütülebilmesi adına gerekli konforlu internetin sağlanabilmesi için güncel cihazlar kullanmak gerekiyor. Yaşadığımız evlerin şu an, internet üzerinden çalışan interaktif eş zamanlı uygulamalarla iş, eğitim, ticaret ihtiyaçlarının sağlandığı alanlara dönüştüğünü belirten Vefa Tarhan, “Bu süreçte internet kullanımı ve veri trafiği yüzde 30-40 artış bandında sürüyor. Bu yoğunlukta farklı kişi ve uygulamanın aynı anda çalışması için evin her yerinde kesintisiz internete ihtiyaç oluyor. Evlerde kaliteli, her noktadan çekebilen kablosuz ürünlere veya ev büyükse birden fazla cihazın sorunsuz entegre kullanıldığı kablosuz sistemlere ihtiyaç var” dedi.

Evlerdeki sorun büyük

Evlerdeki internet altyapısında bir yoğunluk olduğuna vurgu yapan Tarhan, “İnternet altyapısıyla ilgili sorun yaşayan pekçok ev var. Bu süreçte modemin teknik becerilerinin önemi daha da anlaşılıyor. Evlerde internete kablolu ve kablosuz bağlanan onlarca cihaz bulunuyor. Bunların en doğru, en kaliteli şekilde internete bağlanması gerekiyor. Hızlı ve güvenli internet bağlantısı için teknik konularda uzman kişilerden teknik destek alınması gerekiyor. Evdeki modemlerin şu anki teknolojik yeniliklere uyumlu olması, hızlı ve güvenli; konforlu internet ve enerji tasarrufu için çok önemli. Bu nedenle 5 yıldan eski ürünlerin sorgulanmasını ve yenilenmesini öneriyorum. Ayrıca alınacak yeni cihazların kesinlikle güncel teknolojileri desteklemesi ve ileriye dönük yeniliklerin ve muhtemel güvenlik açıklarının, tehditlerinin giderildiği, tedbirlerin alındığı periyodik yazılım güncellemeleri ile sağlayabilmesi gerekiyor” şeklinde görüş belirtti.

Keenetic Türkiye CEO’su Vefa Tarhan ile gerçekleştirdiğimiz röportajın detaylarını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?