Üniversite Öğrencisi Genç Kadınlar Teknoloji Dünyasına Kazandırıldı

Kadınların teknoloji alanında daha fazla yer alması hedefiyle grup şirketleri Mikro Yazılım, Zirve Yazılım ve Paraşüt tarafından hayata geçirilen WE20 Tech programı ilk mezunlarını verdi. Grup şirketlerinde görev alan kadın yöneticilerin, başvurular arasından seçtiği 10 üniversite öğrencisine mentorluk yaptığı altı aylık eğitimi başarıyla tamamlayan mezunlar, üç şirket bünyesinde kendi seçtikleri departmanda staj yapma imkanı kazandı.

Dünya genelinde teknoloji alanındaki iş gücünün çok büyük bir bölümünü erkek çalışanlar oluşturuyor. PWC’nin yayımladığı Çalışma Hayatında Kadınlar Endeksi 2020’ye göre G7 ülkelerinde dahi kadınlar teknoloji iş gücünün yalnızca yüzde 30’unu oluştururken, Türkiye’de bu oran yüzde 9,9 civarında. Kadınların teknoloji dünyasında daha fazla ve daha donanımlı bir şekilde yer almasını hedefleyen grup şirketleri Mikro Yazılım, Zirve Yazılım ve Paraşüt, bu yılın başında WE20 Tech programını hayata geçirmişti. Başvuran 3.500 üniversite öğrencisi arasından seçilen 10 kadın öğrenci, grup şirketlerinde görev alan kadın yöneticilerin mentorluğunda programı başarıyla tamamlayarak mezun oldu.

Gökçe Yargan: “Genç kadınların potansiyellerini keşfetmelerini sağladık”

Program hakkında bilgi veren Mikro Yazılım, Zirve Yazılım ve Paraşüt İnsan Kaynakları Direktörü Gökçe Yargan, “Dünya dijital dönüşüm ve teknoloji etrafında adeta yeniden şekillenirken, bu süreçte yazılım sektörü çok önemli bir rol üstleniyor. Ancak bu sektörün büyümesi ve gelişmesi için tıpkı diğer sektörlerde olduğu gibi toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamalı ve kadın istihdamını artırmalıyız. Biz de bu sürece katkı sunmak, genç kadınlara fırsat eşitliği tanımak ve potansiyellerini keşfetmelerini sağlamak için WE20 Tech programını hayata geçirdik. Grup şirketlerimizde çalışan kadın yöneticilerimiz büyük bir heyecan ve keyifle genç arkadaşlarımıza mentorluk yaptı. Programla birlikte 10 genç kadını teknoloji dünyasına kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. İlk yılımızda İstanbul ve Ankara’da gerçekleştirdiğimiz projemizi kapsamını genişleterek her yıl sürdürmeyi hedefliyoruz. Teknoloji ve yazılım dünyasının öncü oyuncularından olarak gençlere yönelik desteklerimizi sürdüreceğiz” dedi.

Mezunlar diledikleri departmanda staj yapabilecek

Altı ay süren programa, üniversitelerin bilgisayar, yazılım mühendisliği gibi teknoloji bölümleri ile endüstri, işletme mühendisliği bölümlerinin üçüncü ve dördüncü sınıflarında okuyan 10 öğrenci kabul edildi. Öğrenciler, grup şirketlerinde çalışan kadın yöneticilerden bire bir koçluk eğitimi aldı. Kişisel aktivite, hedef belirleme, etkili iletişim gibi farklı başlıklarda düzenlenen workshop’lara katıldılar. Grup şirketlerinin genel müdürleri ile kariyer sohbetlerine katılan mentiler, program boyunca gelişim odaklı kitap, video ve makalelerden de yararlandı. Programı başarıyla tamamlayarak mezun olan 10 genç kadın ayrıca, Mikro Yazılım, Zirve Yazılım ve Paraşüt bünyesinde diledikleri departmanda staj yapma hakkı kazandı.