Üçüncü Taraf Veri İhlalleri Şirketlerin Başını Ağrıtıyor

Veri ihlalleri konusunda sadece kendi güvenliklerini denetleyen kurumlar, üçüncü taraf şirketlerin aldıkları güvenlik önlemlerini önemsemediklerinde büyük sorunlar yaşayabiliyor.

Günümüzde birçok şirket, iş birliği içerisinde bulunduğu üçüncü taraf şirketlerin yaşadığı veri sızıntıları nedeniyle önemli sorunlar yaşıyor. Bilişim güvenliği alanındaki dağıtım ve çözümleriyle pazarda lider konumda bulunan Komtera Teknoloji’nin güvenlik uzmanları, kendi güvenliklerini titizlikle sağlayan kurumların, kritik önemdeki şirket verilerini paylaştıkları üçüncü taraf hizmetlerin aldığı güvenlik önlemleri konusunda da dikkatli davranmaları gerektiğini belirterek denetlenmesi gereken noktaları sıralıyor.

Satış hizmetlerini değerlendirin. Ürün ya da hizmet satışlarının olduğu birbirine entegre sistemlerde veri ihlallerinin yaşanması kaçınılmaz bir durum. Şirketlerin satış zincirindeki üçüncü tarafların kullanıcılara sağladığı hizmetlerin güvenliğinin önceden değerlendirilmesi gerekiyor.

Sıkı denetimler gerçekleştirin. İş birliği içerisinde bulunan şirketlerin kullanıcılara yönelik hazırladıkları yazılımların güvenirliliğinin ve çalışma sıklıklarının belli aralıklarla test edilmesi gerekiyor. Yapılan incelemelerde çoğu hizmet sağlayıcısının kullandığı yazılımlarda zayıf noktalar tespit ediliyor.

Single sign-on sunucularınızı denetleyin. SSO yani single sign-on, kurumların tek bir kullanıcı ile çok sayıda uygulama ya da siteye erişmesine yardımcı oluyor. SSO sistemleri, dikkatli bir şekilde takip edilmediğinde kurum ve kullanıcı bilgilerinin sızdırılmasına neden oluyor.

Buluttaki verilerinizin güvenliğini kontrol edin. Ekip üyeleri arasında iş birliğini kolaylaştıran, iletişimi geliştiren ve dosyalara geniş erişim imkanı sağlayan bulut sistemleri, şirketler için birçok avantaj sağlıyor ancak önemli verilerin saklandığı bulut servis sağlayıcılarının ne kadar güvenli oldukları ise tartışmalı bir durum. Şirket verilerinin güveli bir şekilde bulut servislerinde bulunduğuna emin olmak adına bulut servislerinin güvenlik önlemlerinin kontrol edilmesi gerekiyor.

Olası risklere karşı çözümler oluşturun. Üçüncü taraf hizmetlerden kaynaklanabilecek olası risklere yönelik verimli çözümler oluşturun. Güvenlik ihlali durumunda ortaya çıkacak sorunlara yönelik bir kriz yönetim planınızın olması gerektiğini unutmayın.

Sözleşmelerinizi dikkatli hazırlayın. Şirketlerin üçüncü taraf hizmetlerle yaptıkları sözleşmelerde de dikkatli olmaları gerekiyor. Hassas verilerinizi paylaştığınız şirketlerin uymaları gereken kurallar için politikalar ve prosedürler geliştirin. Verilerinize eriştikleri sürece, etkin güvenlik önlemleri aldıklarından emin olmak için hizmet sağlayıcınızın operasyonlarını düzenli olarak denetleyin.