Uçan Raketler’in İkinci Fazı Isparta’da Başladı

Havacılık yazılımı alanında Türkiye’nin dünyadaki temsilcisi Hitit, Uçan Raketler adını verdiği sosyal sorumluluk projesinin ikinci fazını Isparta’da başlattı. Geçtiğimiz yıl Çorum’da ilk adımı atılan Uçan Raketler, 6-15 yaş aralığındaki çocukları masa tenisi ile tanıştırırken, spor yoluyla çocukların yaşam becerilerinin desteklenmesini amaçlıyor. Türkiye Masa Tenisi Federasyonu iş birliği ile geliştirilen proje kapsamında bu kez Isparta’da, 6 Nisan Cumartesi Dünya Masa Tenisi Günü’nde çocuklar sporla buluştu.

Dünya havayolu yolcu servis sistemi endüstrisinde, her yıl 65 milyona yakın yolcunun seyahat etmesini sağlayan teknolojik altyapıyı sunan Türk bilişim şirketi Hitit, Uçan Raketler adını verdiği sosyal sorumluluk projesinin ikinci fazını, proje ortağı Türkiye Masa Tenisi Federasyonu ile birlikte Isparta’da başlattı.

Federasyon ile hayata geçirilen “Uçan Raketler” projesiyle; çocukların küçük yaşlardan itibaren masa tenisi sporu ile buluşturulması, masa tenisi sayesinde sağlıklı yaşam ve düzenli spor yapma alışkanlığı kazanmaları amaçlanıyor.

Pilot uygulaması geçtiğimiz yıl Çorum’da yapılan Uçan Raketler’in ikinci durağı Isparta oldu. Çocukları masa tenisi ile buluşturan Uçan Raketler kapsamında; Isparta’da daha önce masa tenisi ekipmanı olmayan 41 okula masa tenisi masası ve malzemesi sağlanacak. Ekipman desteğini, profesyonel bir eğitim programıyla birleştiren Uçan Raketler, proje kapsamındaki okullardaki öğretmenlere 1. kademe antrenörlük kursu vererek, masa tenisi eğitiminin okullarda yaygınlaşmasını hedefliyor.

Türkiye Masa Tenisi Federasyonu tarafından verilecek profesyonel eğitimler sonunda antrenörlük sertifikası alacak öğretmenler tarafından 2019 yılında 25.000 çocuğa ulaşılması hedefleniyor. Çocukların zihinsel ve bedensel gelişimlerini destekleyen bir spor dalı olan masa tenisinde, genç yeteneklerin keşfedilip desteklenerek ülkemizi bu dalda dünya çapında temsil edecek sporcuların kazanılması da projenin hedefleri arasında yer alıyor. Projenin pilot ili olan Çorum’da ise 55 okula sağlanan destekle 11 bin projeden faydalandı.

Projenin Isparta lansmanı aynı zamanda Dünya Masa Tenisi günü olan 6 Nisan 2019 Cumartesi günü Isparta Işıkkent Spor Salonu’nda gerçekleşti. Isparta İl Protokolü’nün, Hitit ve TMTF temsilcilerinin, proje paydaşlarının ve proje okullarından öğretmen ve öğrencilerin katıldığı etkinlik büyük ilgi gördü. Protokol maçları ve Türkiye resmi liglerine oyuncu yetiştiren Ispartes masa tenisi klübü öğrencilerinin yaptığı gösteri maçları ile başlayan etkinlikte tüm gün masa tenisi oynandı.

Uçan Raketler Dünyaya da Uzanacak

Hitit Bilgisayar Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Nevra Onursal Karaağaç yaptığı konuşmada proje hakkında şu ifadelerde bulundu: “Uçan Raketler, spor vasıtasıyla çocukların hayatlarına bir nebze de olsa dokunarak Hitit Bilgisayar Hizmetlerinin topluma karşı sorumluluğunu yerine getirmeye çalıştığı özel bir proje… Nerede ve hangi koşullarda olursa olsun, gelişme çağındaki çocuk ve gençlerimizin toplumsal ve çevresel olumsuzluklara açık ve korumasız olduğu malum… Bu nedenle geleceğimizin teminatı çocukların enerjilerini ve boş zamanlarını kendileri için faydalı bir alana kanalize etmek istedik. Fiziksel ve zihinsel engeli olan çocuklarımızın bile oynayabildiği nadir spor dallarından biri olan masa tenisi ile bu amacımıza ulaşacağımıza inanıyorum. Bugün Dünya Masa Tenisi Günü’nde Isparta’da proje ortağımız Türkiye Masa Tenisi Federasyonu ve saygıdeğer İl Protokolümüz ile bu güzel başlangıcı Isparta’da yapmaktan dolayı çok mutluyuz. 81 ilimizin hepsine ulaşmayı hedeflediğimiz projemizin bir sonraki durağı Trabzon. Öte yandan geçici barınma merkezlerindeki çocuk ve gençlere de masa tenisi sporu ile farklı bir dünyanın kapılarını aralamak istiyoruz. Adımlarımızı gitgide büyüterek projeyi yurt dışına taşımayı ve masa tenisi alanında öncü bir girişim olmayı hedefliyoruz.”

Türkiye Masa Tenisi Federasyonu As Başkanı Gökçe Ok “Dünya Masa Tenisi Günü olan bu anlamlı günde, bu çapta büyük bir organizasyon yapılmasının, Türk masa tenisi ailesi adına çok anlamlı olduğunu düşünüyorum. Uçan Raketler projesinin ilki Çorum’da yapıldı ve masa tenisi malzemesi olmayan 55 okula masa tenisi malzeme desteği sağlandı. Profesyonel bir eğitim programıyla birleştirilen bu projede verilen malzemeler usta bir öğretici ile geleceğimiz olan çocuklarımıza daha verimli hale getirildi.

Isparta’da 40 okuldan belirlenen bu spora ilgili öğretmenlerimize Süleyman Demirel Üniversitesi ile ortaklaşa hazırladığımız program doğrultusunda 08 Nisan -21 Nisan tarihleri arasında profesyonel eğitimcilerin desteğiyle 1. Kademe Antrenörlük eğitimi vererek masa tenisi ailesine 41 antrenör daha katmış olacağız. Uçan Raketler projesiyle 2019 yılı sonuna kadar 25.000 çocuğumuzu masa tenisi ile buluşturmayı hedefliyoruz” dedi.