Monster Notebook: Türkiye’den Dünya Markası Çıkar, Hem de Canavar Gibi Çıkar

Türkiye’den çıkan bir marka olarak oyun bilgisayarlarına odaklanan Monster Notebook, ilk bilgisayarını ürettikten 13 yıl sonra ilk kez bir basın toplantısı düzenledi. Şirketin hikayesini Monster Notebook Genel Müdürü İlhan Yılmaz’dan dinledik.

monster notebook

2001 yılında vizyona giren Sevimli Canavarlar (Monsters Inc.) filminin bende konusuyla, kurgusuyla apayrı bir yeri vardır. Özellikle de filmin son sahnesinde, Sullivan’ın tamir ettiği kapıdan kafasını uzatarak Boo’ya seslendiği ve Boo’nun “Kedicik!” diye bağırdığı sahnedeki yüz ifadesi bugün bile tüylerimi diken diken eder.

Görünen o ki filmin üzerinde iz bıraktığı tek kişi değilmişim. Geçtiğimiz günlerde Monster Notebook, kurulduğundan beri ilk kez bir basın toplantısı düzenledi ve şirketin genel müdürü İlhan Yılmaz markanın bugüne kadar olan yolculuğunu anlattı.

Monster Notebook’un hikayesi bundan 18 yıl öncesine, 2000 yılına kadar uzanıyor. Yılmaz, şirketi kurduktan sonra Monsters Inc. filminden esinlenerek Monster markasını Türkiye’de tescillemeye karar vermiş. Şirketin ilk bilgisayarını üretip satışa sunması ise 2005 yılını bulmuş. Önceleri ayda 10 ile 30 arasında bilgisayar yapıp satarak bu işe başlamışlar. “Aylık satış adedi 50’yi bulduğunda kutlama yapardık” diyor Yılmaz. 2007 yılında Intel’in üreticileri desteklediği bir dönemde aylık satışlar 200 bandını görse de, 2012 yılına kadar işler bu şekilde devam etmiş.

Yine de ölçek ekonomisinin dev oyuncuları karşısında geri adım atmamışlar, şirketin kapısına kilit vurup pes etmemişler.

2012 yılında bir diğer şirketle iş ortaklığı yapması, Monster Notebook için dönüm noktası olmuş. Sermaye bollaşınca tedarik akışı rahatlamış, şirket reklam ve pazarlamaya kaynak ayırabilecek duruma gelmiş. “Monster Notebook adıyla Türkiye’den bir dünya markası çıkarma vizyonumuz da bu dönemde olgunlaşmaya başladı” diyor Yılmaz. Hatta iş geçtiğimiz yıl Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenen oyun fuarı E3 ve tüketici elektroniği fuarı CES’te yer almaya kadar varmış.

monster notebook

Monster Notebook Genel Müdürü İlhan Yılmaz, 13 yıldır ilk kez düzenledikleri basın toplantısında konuştu.

Bugün geldikleri noktada Monster Notebook Türkiye’de oyun bilgisayarları pazarında 2’inci sırada yer alıyor. İstanbul ve İzmir’de birer mağazaları var, yakında Ankara’da bir yenisi açılacak. 10’a yakın ülkede marka tescil çalışmaları devam ediyor. Dubai’de ofis açmışlar, sıradaki hedef Avrupa.

Türk Mitolojisinin Canavarları Yeni Şekliyle Hayat Buluyor

Yılmaz’ın ardından Monster Notebook Halkla İlişkiler Yöneticisi Kayra Keri Küpçü Intel Core 8. Nesil işlemcilerle güçlendirilmiş yeni ürünler hakkında bilgi verdi. Yeni modeller Abra ve Tulpar olmak üzere iki ayrı seri halinde sunuluyor. Abra serisi fiyat performansı ön planda tutan oyunculara hitap edecek modellere sahipken, Tulpar serisi gözünü budaktan sakınmayan profesyonel oyunculara hitap eder nitelikte. İsimler Türk mitolojisinde yer alan güçlü canavarlardan geliyor.

Tabii bunlara sadece oyun bilgisayarı olarak bakmamak lazım. Zira bugün bir bilgisayarın oyun bilgisayarı olarak tanımlanması, performans olarak belli bir üst eşiği yakalamasıyla eş anlamlı olarak da kullanılıyor. Dolayısıyla bunlara güçlü birer iş istasyonu gözüyle de bakabilirsiniz. Zaten bu amaçla toplu alım yapanlar da varmış.

Burada alt modellerin detaylarına girmeyeceğim, ama Monster Notebook oyun bilgisayarında tasarım olarak öne çıkan bazı dikkat çekici unsurların altını çizmek lazım. Örneğin havalandırma çıkışları sağa veya sola odaklanarak fare tutan eli kavurmak yerine, arka kısım ağırlıklı olmak üzere dört tarafa dengelenmiş. Klavyelerin tümü mekanik, RGB aydınlatmaya ve lazer algılayıcılara sahip. Oyun bilgisayarı olduğu halde ağılığı 2,1 kilo sınırına dayananlar bile var. Yakında 144 Hz ekran tarama hızına sahip modeller de gelecek.

Bir de şirketin uyguladığı “istediğiniz oyunu oynatmazsa paranız iade” garantisini sorduk. Malum, performans beklentisi kişiden kişiye değişir ve iyi oyun oynatmanın herkes için belirlenmiş bir standardı yok. Kimisi orta ayarda Full HD çözünürlükte saniyede 25 kareye tamam der, kimisi 4K çözünürlükte saniyede 60 kare alayım diye bekler.

İlhan Yılmaz, bu uygulamanın aslında 15 günlük koşulsuz iade garantisini oyuncuların diliyle ifade etmelerinden ibaret olduğunu söyledi. Yani beklentinizden tamamen bağımsız olarak, aldığınız Monster Notebook ürününden memnun kalmazsanız sorgusuz sualsiz 15 gün içinde iade edebiliyorsunuz. Kimse size neden diye sormuyor.

Durum bu. İlk bilgisayarını ürettikten 13 yıl sonra ilk basın toplantısını düzenleyen Monster Notebook, geniş vizyonu ve göz alıcı ürünleriyle Türkiye’den bir dünya markası çıkarma yolunda kararlı adımlarla ilerliyor.

Enterprise Next olarak biz de kendilerine bu yolda başarılar diliyoruz.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?