Türk Girişimler Fark Yaratıyor

Oracle Global Startup Programı çerçevesinde Oracle’dan destek alan Türk girişimler dünyaya açılma fırsatını kullanıyor.

Oracle geçtiğimiz hafta düzenlediği toplantıyla Oracle Global Startup Programı hakkında basını bilgilendirdi. Bu bilgilendirmeyi önemli kılan ise ise Oracle’dan destek alan yerli girişimler Evreka ve Ortus’un küresel ekonomiye açılırken aldığı yol oldu. Toplantıya ev sahipliği yapan Oracle MEA Bölgesi Stratejik İşbirlikleri Müdürü Sinem Kaya, program hakkında bilgiler verdi. Şu ana kadar on civarında yerli girişimin Oracle Global Startup Programı çerçevesinde desteklendiğine vurgu yapan Sinem Kaya, “Bu programa dahil olan girişimler Oracle sunduğu bulut olanaklarından yararlanıyor ve küresel dünyada satış yapabilmenin kapılarını aralıyor” dedi.

Çöpten çıkan fikir

Evreka, atık yönetimini yazılım ve donanım kullanarak optimize eden bir girişim. Ankara ODTÜ Teknokent’te çalışmalarını sürdüren Evreka’da, atık yönetiminde donanım bu işin bir ucu, diğer ucu da SaaS (yazılım olarak servis) tarafına dayanıyor. Toplantıda sorularımızı yanıtlayan Evreka Kurucu Ortağı Umutcan Duman, “Bugüne geldiğimizde yazılımımız iyice güçlendi ve farklı ülkelerdeki talep ve sistemleri gördükçe şu noktaya geldik. Oracle’ın küresel gücü sayesinde Meksika’ya satış yapıyoruz,bu bizim çok önemliydi” şeklinde görüş belirtti.

Ortus ile akıllı iletişim

Oracle Global Startup Programı’ndan destek alan bir diğer girişim ise Ortus4c platformu. Yola çağrı merkezlerinde duyma engellilere hizmet sunacak akıllı chatbotlar üreterek çıktıklarını belirten Ortus Kurucusu Onur Doğan, “Ancak gelişen ve dönüşen teknolojilerle biz de çerçevemizi genişletip yönümüzü daha akıllı iletişim altyapıları kurma yönüne çevirdik. Oracle programı sayesinde küresel etkinliklere katılarak ürün ve çözümlerimizi anlatıyoruz. Evreka ile de Oracle sayesinde tanıştık ve şimdi bir iş birliği yapmak üzere çalışmalarımız devam ediyor” dedi.