Türk Girişimcinin Blockchain Projesi Birleşik Krallık’tan Destek Aldı

 LPS Bilişim Hizmetleri’nin geliştirdiği Blok zinciri (Blockchain) teknolojisine sahip veri yönetimi, transferi ve depolama sistemi “LpsChain” Birleşik Krallık Dış Ticaret Bakanlığı’ndan destek aldı.

2016 yılından bu yana yerli ve küresel şirketlere enerji sistemleri tasarımı ve güç sistemleri analizi konusunda LeanPower markasıyla hizmet veren Gökhan Önal, yeni projesiyle uluslararası alanda önemli bir başarıya imza attı. 2020 yılında Birleşik Krallık şubesini açan ve Londra’daki Türk Ticaret Merkezi’nde faaliyetlerini sürdüren şirket, blok zinciri (blockchain) teknolojisine sahip veri yönetimi, transferi ve depolama sistemi ‘LpsChain’ ile Birleşik Krallık Dış Ticaret Bakanlığı tarafından Birleşik Krallık’a yatırım yapmak isteyen ve yüksek büyüme gösteren yenilikçi teknoloji firmalarının dahil edildiği “Global Entrepreneurship Programı’ çerçevesinde destek kapsamına alındı.

LPS Bilişim Hizmetleri CEO’su Gökhan Önal, LpsChain’in global pazarda özgün ve yenilikçi bir ürün ortaya koyan milli bir proje olduğunun altını çizerek “Kuruluşumuzdan bu yana enerji alanında olduğu gibi, bilgi güvenliğinde de geliştirdiğimiz ürün ve sunduğumuz hizmetlerle hem öncü bir şirket hem de dünyada tanınan bir marka olmayı hedefliyoruz” dedi.

Ürünlerinde, Blokzincir (Blockchain) teknolojisiyle dosyaları parçalara ayırarak çift kriptolama uygulayan yeni bir şifreleme modeli kullandıklarını belirten Önal, “Böylece günümüzün en kritik konularından olan kişisel verilerin korunması için veri transferi, depolama, yönetimi ve senkronizasyonunda en yüksek seviyede güvenlik sunarak sektörde bir fark yaratıyoruz” açıklamasında bulundu.

LpsChain, ticaret, finans, sigorta gibi sektörlerin yanı sıra veri gizliliğinin önemli olduğu kamu kurumları, savunma, eğitim, sağlık, inşaat, Ar-GE, tedarik zinciri, gümrük işlemleri, finansman gibi bütün sektörlerde kullanılabiliyor. Önal, sahip oldukları deneyimli ekiple gelecek dönemde yapay zeka, makine öğrenimi, blokzincir ve büyük veri gibi farklı alanlarda öncü çalışmalara imza atmayı hedeflediklerini belirtiyor.