Trimaran SVR-Lazartigue, Offshore Transat Jacques Vabre 2021 Yarışı’nda İkinci Oldu

3D ve Ürün Yaşam Döngüsü yazılımlarında uzman Dassault Systèmes’in 3DEXPERIENCE platformuna dayalı endüstri çözümlerinin kullanıldığı yüksek performanslı “Trimaran SVR-Lazartigue” teknesi, 15. Transat Jacques Vabre yelken yarışmasında ikinci oldu.

3D ve Ürün Yaşam Döngüsü yazılımlarında uzman Dassault Systèmes’in 3DEXPERIENCE platformuna dayalı endüstri çözümlerinin kullanıldığı yüksek performanslı “Trimaran SVR-Lazartigue” teknesi, 15. Transat Jacques Vabre yelken yarışmasında ikinci oldu. Suya ilk indirilişinden sadece üç ay sonra, 7 Kasım 2021’de ilk açık deniz yarışı için Normandiya’da Transat Jacques Vabre’den yola çıkan Trimaran SVR-Lazartigue, 7.500 millik Atlantik yolculuğunu tamamlayıp 23 Kasım’da Martinik’e ulaştı.

MerConcept tarafından tasarlanan ve üretilen Trimaran SVR-Lazartigue, aerodinamiğin hidrodinamik kadar önemli olduğu yeni nesil “uçan tekneler” kategorisinde yer alıyor. Tüm tasarım süreçlerinde yeni teknolojilerin kullanılması, Trimaran SVR-Lazartigue’i benzersiz ve devrim niteliğinde bir tekne haline getiriyor.

MerConcept, teknenin tasarımında Dassault Systèmes’in iş ortağı CT Mer Forte tarafından dağıtımı yapılan Dassault Systèmes 3DEXPERIENCE platformunun gücünden faydalandı. Platformun bulut üzerindeki “Winning Bid for Sea” endüstri çözümü deneyimini kullanan MerConcept, teknenin sanal ikizini yaratarak elde ettiği yüksek kaliteli simülasyonlar üzerinden teknenin aerodinamiğini optimize etti ve performansını önemli ölçüde iyileştirdi. Öte yandan şirket, teknenin sistem tasarımı için Dassault Systèmes’in “Sea Boat Builder” endüstri çözüm deneyimini kullandı.

MerConcept Trimaran SVR-Lazartigue Direktörü Antoine Gautier, konu hakkında şunları söyledi:
“3DEXPERIENCE platformunun verimliliği, çalışma ve tasarım aşamalarında performansımızı önemli ölçüde optimize etmemizi sağladı.”

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Dassault Systèmes Denizcilik ve Açık Deniz Endüstrisi Başkan Yardımcısı François-Xavier Dumez, “Her yeni yelken yarışında, farklı sınıflardaki teknelerin benzersiz güçle ve dayanıklılıkla daha hızlı gitmesini sağlayan yeni teknik becerilere tanık oluyoruz. 3DEXPERIENCE platformumuz ve sanal dünya, tüm bu komplike teknolojik gelişmeleri mümkün kılıyor.” dedi ve Trimaran SVR-Lazartigue ekibini ve MerConcept’i ilk offshore yarışlarında gösterdikleri etkileyici performanstan dolayı kutladı.

Konu hakkında yorumlarını paylaşan CT Mer Forte Direktörü Denis Juhel ise şunları söyledi:
“CT mühendislik grubu ve CT Mer Forte olarak, Dassault Systèmes’in iş ortağıyız ve uzun yıllardır François Gabart ve MerConcept ekipleriyle yakın şekilde çalışıyoruz. Transat Jacques Vabre 2021’de elde edilen bu başarıyla gurur duyuyor, François & Tom Laperche’yi tebrik ediyoruz.”