TİNK Mezunundan Uluslararası Başarı

Tink, Teknoloji ve İnsan Kolejleri Haziran 2019 mezunu Sercan Bayıklı, AB tarafından en iyi yazılım üniversitesi seçilen École 42’nin Silikon Vadisi’ndeki 4 haftalık Piscine programını başarıyla tamamlayarak, Türkiye’den erken yaş grupları arasında 42 Silikon Vadisi’ne kabulü gerçekleşen ilk öğrenci oldu.

École 42, ilk olarak Fransa’nın en başarı teknoloji girişimcilerinden biri olan Xavier Niel tarafından Paris’te kurulan, özel ve kar amacı gütmeyen inovatif bir yazılım mühendisliği okuludur. 42 Silikon Vadisi ise École 42’nin ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan kampüsüdür. Öğrencilerinin, müfredat yapısının ve eğitim sisteminin farklılığı bir yana, bu okulu ayrı kılan en önemli özelliği teknoloji dünyasında öncü ve lider konumda anılıyor olmasıdır. Ayrıca 42 Silikon Vadisi’nde eğitim hakkı kazanan geleceğin yazılım liderleri tam burs hakkı kazanır! Dünyanın en iyi üniversitelerinden birinde ücretsiz okuma şansını elde etmek için ise sıra dışı ve invoatif bir başvuru sürecinden geçiliyor. 42, akademik başarı, üniversite giriş sınavları veya aktivitelerdeki başarınıza değil, 4 hafta süren yoğun ve çok zorlayıcı bir yazılım kampında üstün başarıya dayalı bir başvuru süreci kullanıyor.

École 42’de her yıl 800-1.000 öğrenci zor programlama problemleriyle baş başa bırakılıyor. Problemlerin çözümü ile ilgili ufak ipuçları veriliyor öğrencilere. Böylece öğrenciler internetten araştırma yaparak ve birlikte çalışarak çözüme ulaşabiliyorlar. École 42’deki öğrencilerin büyük bir kısmı Stanford, MIT ya da diğer prestijli okullardan mezunlar. Okula girmek için aradıkları tek şart 18 ile 30 yaş arasında olmak.
Kurucusu Niel öğrencilere daha önce ne yaptıklarıyla ilgili hiçbir soru sormadıklarını belirtiyor ama buraya girmek Harvard’a girmekten daha zor.

Ecole 42’ye kabul olabilmek ve dünyanın teknoloji devlerinde yazılım mühendisi olarak işe alımı garantilemek için senede ortalama 100.000 kişi online sınava giriyor. Sınavı tamamlayan 20.000 kişiden 4.000’i dört haftalık bir eleme sürecine davet ediliyor. Başvuru sürecinin en önemli ve son basamağı okulun sunduğu Piscine adlı programı tamamlamak. Fransızca’da “havuz” anlamına gelen Piscine programı, 4 hafta süren yoğun ve sürükleyici bir kodlama programı, okulun deyimiyle ise “Sadece motivasyon ve iradenin sizi ayakta tutacağı 28 günlük bir deneyim”. 28 gün boyunca her şeyinizi ortaya koyarak, denemeniz, yanılmanız ve yine denemeniz gerekiyor. Bu süreçte adayların dayanıklılığı ve kararlılığının geliştirilmesi bekleniyor. Bu eleme sürecinden sonra okula ortalama 900 öğrenci kabul ediliyor. Kabul edilen öğrencilerin yaş ortalaması 22 ve yüzde 11’ini kadınlar oluşturuyor.

Başarısında Teknoloji ve İnsan Kolejleri’nde aldığı eğitimin büyük katkısı olduğunu anlatan Sercan Bayıklı “Tink’in değerli eğitim ve yönetim kadrosunun doğru yönlendirmesiyle eğitimime teknolojinin kalbi olarak isimlendirilen Silikon Vadisi’nde devam etme fırsatı yakaladım. Desteğini her zaman hissetmeye devam ettiğim bu güzel eğitim öğretim lideri okulumuzun ilk mezunu olmaktan gurur duyuyorum” dedi. Merkezinde insan ve teknoloji olan Tink Eğitim Sisteminin ilk mezunlarından olan Bayıklı, şahsi yetenekleri ile teknolojiyi ortak paydada birleştiren Tink Jenerasyonunun da Silikon Vadisi’ndeki ilk temsilcisi oldu.