Tech Data’da Yatırımlar Analitik ve IoT’ye

Apollo Investment tarafından 7 milyar dolara satın alınan Tech Data büyüme hedefleri doğrultusunda ilerliyor. 

Tech Data, 323 milyar dolarlık yatırımlara sahip dev bir yatırım fonu olan Apollo Investment tarafından 7 milyar dolara satın alındı. Bu satın almayla birlikte şirket tüm dünyadaki operasyonlarında yeni büyüme hedefleri belirledi. Yaklaşık dokuz ay önce Tech Data Türkiye genel müdürü olarak görev yapmaya başlayan Behçet Yumrukçallı ile Covid-19 baskısı altında şirketin küresel ve lokal stratejilerini konuştuk.

BT sektöründeki distribütörlerin kar marjı düşük firmalar olduğunun altını çizen Behçet Yumrukçallı, “Dolayısıyla Apollo Investment’ın yaptığı böylesi bir yatırım sektörde ses getirdi. Tech Data distribütörler arasında cirosal anlamında en tepedeki distribütör değil. Biz daha çok advanced solutions dediğimiz gelişmiş çözümler bölümündeyiz ki aslında Tech Data geçmişte Avnet’i de bunun için satın almıştı. Öte yandan üreticiler bazında baktığımızda en büyük üreticilere sahip olan tek distribütörüz diyebilirim. Büyük markalar tarafından HP, IBM, Dell, Cisco, NetApp, Wmware ve Hitachi aklıma ilk gelen iş ortaklarımız. Bu markaları temsil ederken de katma değerli tarafta yoğunluk katmaya çalışıyoruz. Tech Data gerçekten diğerlerine göre daha farklı bir konumda. Tech Data’nın yaklaşımı buradaki bilgi birikimini iş ortaklarıyla paylaşabilmek” şeklinde görüş belirtti.

Mühendis dostu şirket

Tech Data Türkiye olarak bugün 117 kişilik kadrolarının 29’unun mühendis olduğunu belirten Yumrukçallı, “Bu rakam distribütör tarafına bakıldığında çok önemli bir rakam. ötre yandan biz çapraz satışta da güçlüyüz. Her iş bölümünün kendi sorumlulukları ve hedefleri var ve diğer bölümlerle rekabet halinde. İlk başta çapraz satış  zor oluyordu. Sonrasında aldığımız insiyatifle marka bağımsız iş ortaklarımıza çözüm oluşturmaya başladık. Dolayısıyla farklı farklı sinerji oluşturabilecek ürünlerle paket çözümler oluşturmaya başladık. Tech Data, Türkiye’de yurt dışı bilgi birikimini kullanma şansına da sahip” dedi.

Hedef IoT analitik ve entegratörü olmak

Bir noktada IoT ve analitik entegratörü olma yolunda ilerlediklerini kaydeden Behçet Yumrukçallı, bu konuda ise şunları söyledi:
“Bu konuda partner ve üreticilerin farklı çözümlerini bir araya getirerek servis sağlayıcı olmaya aday olduk. Özellikle analitik ve IoT tarafında ciddi yatırımlar yapıyoruz. Son dönemde iş ortaklarımızın arasına kattığımız markalar Adobe gibi bulut ve yazılım markaları. Dolayısıyla bizim şu an en büyük odağımız bulut, IoT ve analitik tarafındaki markaları temsil etmek. Bunun şöyle bir zorluğu var bu markaların çoğu Türkiye’de yok. Bunun iyi yanı bu markaları biz sahipleniyoruz, zor yanı bu pazarı Türkiye’de biz oluşturmalıyız. Son zamanlardaki yaklaşımımız bu. Tabii ki büyüklerle çalışmaya devam edeceğiz ama diğer ürün ve markalarla da kendimizi geliştirmeye çalışıyoruz. IoT tarafında ciddi bir yatırım yaptık, Nexperience Center isminde bir alan oluşturduk. Uçtan uca IoT ve analitiği deneyimleme merkezi oluşturduk. Çünkü şunu gördük herkes ıot konuşuyor ama genelde buna dokunmadıkça bir anlam ifade etmiyor. Çok esnek ve marka bağımsız bir ortam yarattık. Türkiye’de KOBİ seviyesinde bu işe giren küçük partnerlar var. Biz bunları araştırdık ve bir ekosistem oluşturmaya karar verdik. İçlerinden 6 partner seçtik ve bunların çözümlerini de koyduk bu Nexperience Center’a.”

Dijital dönüşümü Covid-19 yürütüyor

Evden çalışma ile yapış şekillerinin değiştiğini de vurgulayan Yumrukçallı, “Biz bu konuda şanslıyız çünkü dijital tarafımız zaten kuvvetliydi. Çabuk ayak uydurduk. İş ortaklarımız arasında spesifik bir partnerı seçip onların son kullanıcılarına eğitim amaçlı bir hizmet başlattık. Şu süreçte piyasayı eğitmemiz gerektiğine inanıyoruz. Bir iç eğitim, şu ara bizim tüm teknik elemanlar eksik sertifikalarını tamamlamaya başladı. Ayrıca satış ekibine de tüm teknik arkadaşlar eğitim veriyor. Dışarıda da iş ortaklarımızla web tabanlı toplantılar yapmaya başladık. Bunları da promosyon ve kampanyalarla destekliyoruz. Karantina sonrası her şey normale dönse de iş yapış şekilleri değişecek, bu kesin. Ayrıca dijital dönüşüm kavramının yayılmasına Covid-19 destek oldu diyebiliriz. Bundan sonra da böyle olmaya devam edecek. Bizim tarafta bakınca benim gözlemim özellikle kolabrosyon ve siber güvenlik tarafında ciddi bir artış olacak” dedi.

Tech Data Türkiye Genel Müdürü Behçet Yumrukçallı ile Zoom platformu üzerinden gerçekleştirdiğimiz röportajı aşağıdan izleyebilirsiniz.