Şirketler VMware’in Dijital Çalışma Alanı Çözümlerini Tercih Ediyor

VMware, şirketlerin çalışanlarını ofise çağırmasına yardımcı olacak yeni çalışma alanı çözümlerini duyurdu.

Şirketler ve devlet birimleri adım adım ofislere geri dönüyor ancak COVID-19 salgını süreçleri temelden değiştirdi. Her şeyi uzaktan yürüten ve her yerden çalışma imkanı sunan ortamlar artık yeni normal haline geldi. Bu yüzden VMware, Inc. (NYSE: VMW) şirketlerin gelecekteki dağıtık ve hibrit çalışma modellerine hazırlıklı olmalarını sağlayacak yeni ve genişletilmiş özelliklerini duyurdu. Bu özellikler arasında müşterilerin çalışanlarını ofislere güvenli bir şekilde döndürmelerini sağlayacak yeni çalışma alanı çözümleri ve VMware Workspace ONE Intelligent Hub kapsamındaki yeni imkanlar yer alıyor. VMware aynı zamanda amiral gemisi sanal masaüstü altyapı (VDI) platformu VMware Horizon 8 için yapılan iyileştirmeleri de tanıttı. VMware Horizon 8, sanal masaüstü bilgisayarların ve uygulamaların hibrit bulutta daha güvenli bir şekilde kullanılmasını ve yönetilmesini sağlayan modern ve gelecekte oluşabilecek ihtiyaçları karşılayan bir çözüm olmasıyla öne çıkıyor.

VMware Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Son Kullanıcı Bilişimi Genel Müdürü Shankar Iyer, konuyla ilgili şunları söyledi: “Uzaktan çalışmak artık bir lüks değil, bir gereklilik haline geliyor. Hatta kişisel bağlantıların iyileştirildiği, işe alımların daha kolaylaştığı ve şirketlerin daha hızlı uyum sağlayabildiği bir düzeni beraberinde getiriyor. Teknoloji de çalışma şeklimizi bu düzene sorunsuz bir şekilde taşımamıza olanak tanıdı. Workspace ONE Proximity ve Workspace ONE Campus’un yanı sıra çalışma alanını yeniden tanımladığımız çözümlerimizle birlikte sanal masaüstü bilgisayarlar ve uygulamalar için ilk ve modern platformumuz, birbirinden ayrı konumlarda olan çalışanlar için stratejik ve kritik öneme sahip. Çözümlerimizi kullanan kurum sayısının fazla olması, yeni normali benimseyen müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılama hedefimizde doğru adımları attığımızı gösteriyor.”

VMware Gelecekteki Çalışma Yöntemleri için Yeni Çalışma Alanı Çözümlerini Duyurdu

VMware, modern çalışanların ihtiyaçlarını karşılamak için Workspace ONE platformundan güç alan yeni çalışma alanı çözümlerini sunmayı planlıyor. VMware müşterilerinin gelişmiş ofis deneyimleri sunmasını sağlayacak şekilde tasarlanan VMware Workspace ONE Proximity* ve VMware Workspace ONE Campus, gizliliği merkezine alan mobil uygulamalar olarak öne çıkıyor.

Workspace ONE Proximity ile olası bir bulaşmaya karşı bilgiler paylaşan, değişen koşullara karşı uyarılarda bulunan ve ofis içerisinde bulunulan noktaları ve etkileşimleri takip eden Bluetooth Düşük Enerji (Bluetooth Low Energy, BLE) kulesi gibi cihazlarla kullanıcıların çalışanlarını ofise çağırmasına yardımcı oluyor. Kurumlar yeni normale uyum sağlamak için işyerlerini yeniden tasarlıyor. Workspace ONE Campus, çalışanların masalarını belirlemesini ve toplantı odasını rezerve etmelerini sağlayan özelliklerinin yanı sıra ofiste yön göstermek için aynı kule altyapısından yararlanıyor ve geleceğin işyeri deneyimini daha da iyileştirecek şekilde geliştiriliyor. Bu yeni çalışma alanı çözümlerinin uygulanması, kurumların ofislerini yeniden açmaları için aşağıdaki gibi kritik öneme sahip gerekli işlemleri ve gelecekteki çalışma alanı inisiyatiflerini desteklerken mevcut altyapıyı kullanmalarına yardımcı olacak:

– Otomatik yakınlık bildirimlerinin kendiliğinden bildirilmesi
– Çalışanların nerede olduğunu anlamalarına yardımcı olacak araçlar
– Yöneticilerin derin temizlik gereken alanları görebilmesi
– Kişi sınırlaması ve fiziksel mesafe
– Çok kanallı iletişim stratejileri
– Giriş, kiosk, yazıcı ve çok daha fazlası için dijital kimlik
– Çalışma masasını ve konferans odasını rezerve etme
– Ofis içi yönlendirme

Çalışanların ofislerine güvenli bir şekilde geri dönmesini sağlamakla görevlendirilen çok disiplinli iç ekipler arasında oluşturulan işbirliği sayesinde, VMware yaptığı testlerinde kendi Workspace ONE altyapısından yararlandı ve bu çözümleri uygulamak için aktif olarak çalışıyor. Bu süreçte bilgi birikimlerini sürekli genişleten ekipler, pandemi sırasında büyük küresel kurumların karmaşık ve değişen ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde çözümlerde değişiklikler yaptı.

Modern Masaüstü ve Uygulama Ulaştırma Platformu

Salgın nedeniyle dünyanın dört bir yanında farklı noktalardan çalışan kişi sayısı artmaya devam ediyor. Aynı zamanda bu kişilerin şirket kaynaklarına hızlı ve daha güvenli bir şekilde erişebilmesi gerekiyor. VMware bunun için BT ekiplerinin genel ve özel bulutlarda tek bir ekran üzerinden kişiselleştirilmiş sanal masaüstü bilgisayarları ve uygulama ulaştırma süreçlerini verimli bir şekilde yönetmelerine ve kolayca ölçeklendirmelerine yardımcı olacak şekilde tasarlanan Horizon 8’i tanıttı. Geleneksel VDI ürünlerinin aksine VMware Horizon 8, sektör lideri VMware vSphere teknolojisiyle özel entegrasyonundan güç alarak özelliklerin tamamına sahip kişiselleştirilmiş sanal masaüstü bilgisayarların ve uygulamaların oluşturulmasını sağlayan Instant Clone (Anında Klonlama) teknolojisiyle BT ekiplerini güçlendiriyor. Modern platform, BT ekiplerinin zamandan ve maliyetten tasarruf edebilmeleri için VMware App Volumes ve Dynamic Environment Manager teknolojilerinden yararlanarak imajların, uygulamaların, profillerin ve ilkelerin İkinci Gün (Day Two) yönetimini daha da basitleştiriyor ve otomatikleştiriyor. VMware Horizon 8 aralarında aşağıdakilerin de bulunduğu yeni birkaç önemli özellikle birlikte geliyor:
Genişletilmiş Hibrit ve Çoklu Bulut Hizmete Alma Seçenekleri: Müşteriler, yönetilen altyapı üzerinde VDI ve uygulama özelliklerini uygun maliyetle istedikleri bulut üzerinden gönderebiliyor. Bu sayede birçok özelliğe sahip VMware Horizon platform ile iş yüklerini hızlı bir şekilde ölçeklendirebiliyor ve kullanabiliyor. VMware Horizon on Google Cloud VMware Engine ve VMware Horizon on VMware Cloud on Dell EMC desteği de kullanıcıların erişimine açıldı. VMware Horizon on Azure VMware Solution (AVS) desteğinin de hizmetin genel erişime açılmasının ardından kullanılabilir olması planlanıyor. VMware Cloud Verified hizmetlerinin tamamı VMware Cloud Foundation üzerine kurulduğu için VMware Horizon müşterileri VMware uzmanlığından ve yatırımından daha fazla faydalanabiliyor.

Yeni Anında Klonlama Özellikleri: Instant Clone Smart Provisioning, BT ekiplerinin ana sanal makineye ihtiyaç duymadan anlık klonları kullanabilme imkanını sunuyor. Böylece daha fazla hafıza kaynağını boşa çıkarabileceği ve kişi başına kullanılabilecek masaüstü bilgisayar sayısını artırabildiği gibi VDI ve yayınlanan uygulama maliyetlerini azaltıyor. Anında Klonlamayla ilgili diğer inovasyonlar arasında şirketlerin farklı noktalardaki çalışanlarının acil ihtiyaçlarını gidermek için VMware Cloud on AWS gibi VMware Horizon barındıran genel ve özel bulutlarda talebin ölçeğini hızlı bir şekilde artırmak ve azaltmak için dinamik kaynak artırımı ve esnek DRS yer alıyor.

VMware Horizon REST API’ları: Yeni RESTful API’lar VMware Horizon 8’deki görüntüleme, yetkilendirme, kullanıcı ve makine yönetimi gibi birçok özelliğin otonomlaşmasını sağlıyor. BT ekipleri, daha fazla esneklik, bilgi dağıtımı ve erişimi ve hızlı bir şekilde hizmetleri modernleştirmek için VMware Horizon 8 ile etkileşime geçebiliyor.

Birleşik İletişim ve İşbirliği Desteği: Farklı noktalardaki çalışanları desteklemek için işbirliğini mümkün kılan araçlara yönelik talep artmaya devam ediyor. VMware Horizon da verimliliği artırmak ve sanal masaüstü bilgisayarlarda daha iyi kullanıcı deneyimi sunmak için Zoom ve Cisco Webex’e ek olarak Microsoft Teams üzerinden iyileştirilmiş video ve ses deneyimi sunuyor.

Linux’ta Çalışan Uygulamalar: Linux uygulamaları doğrudan VMware Horizon platformundaki Linux sunucularından yayınlanabiliyor. Böylece diğer işletim sistemlerindeki lisanslarla bağlantılı maliyetlerin azalmasına yardımcı oluyor.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?