SES ve Globecast Anlaşması Yenilendi

Üç CGTN kanalı, SES’in 19.2 derece Doğu yörüngesindeki ASTRA uyduları üzerinden HD olarak yayınlanacak.

SES, Globecast ile yaptığı yeni bir kapasite anlaşması sayesinde Avrupa’daki izleyicilerin artık Çin Küresel Televizyon Ağı (CGTN) kanallarını HD olarak izleyebileceğini duyurdu. Medya için küresel çözüm sağlayıcısı Globecast’in medya hizmetlerini sunduğu üç CGTN kanalı, SES’in 19.2 derece Doğu yörüngesindeki uydularını kullanarak HD olarak yayınlanacak. Kanalların SD yayınlarını da sürdürecekleri bildirildi.

Çok yıllı anlaşma kapsamında Globecast, haber kanalı olan CGTN News, belgesel yayın yapan CGTN Documentary ve Fransızca yayınlanan CGTN French kanallarını sunmak için SES’in ana yörünge mahallesinde ek kapasite kiralayacak ve bu kanallar için uplink ve katkı hizmetlerini yönetecek. Bir eşzamanlı yayın döneminden sonra, üç Çinli kamu yayıncısının kanalı da yıl sonuna kadar yalnızca HD olarak yayın yapacak.

Globecast Asya Genel Müdürü Shakunt Malhotra yeni anlaşmayla ilgili şöyle konuştu:
“CGTN televizyonunun HD’ye geçme planlarıyla Avrupa bölgesindeki birinci sınıf yayın hizmeti sağlayıcısı olarak bize geldiğinde bariz seçimimiz, kilit konumları belirlemek için uzun vadeli ortağımız olan SES ile çalışmaktı. CGTN gibi önemli kamu yayıncıları için geniş kitlelere ulaşmak amacıyla 7×24 kanal izleme hizmetleri sağlayan Astra 19.2 konumunda yeni bir transponder başlatmak büyük bir zevk.”

SES Video Başkan Yardımcısı Deepak Mathur ise şunları söyledi:
“Geçtiğimiz 18 ay boyunca, uydunun mümkün olan en geniş kitlelere ulaşmanın en kolay ve en güvenilir yolu olduğunu bildikleri için çok sayıda kamu yayıncısının SES ve ortaklarımızla sözleşmelerini yenilediğini ve genişlettiğini gördük. Buna ek olarak, bugün TV izleyicileri TV ekranlarını açtıklarında kristal netliğinde görüntüler bekledikleri için HD olarak da yayın yapmak istiyorlar. Uzun vadeli ortağımız Globecast ile birlikte yayıncılara ve içerik sahiplerine aradıkları en geniş kitle erişimini sağlamaya devam ediyoruz.”