SES, SpaceX’i Seçti

SES’in yeni nesil MEO iletişim sistemi, 2021 itibariyle, kanıtlanmış düşük gecikmeli, yüksek performanslı bağlantı hizmetlerini ölçeklendirmeye ve sunmaya hazırlanıyor.

SES, yeni nesil Orta Dünya Yörünge (MEO) iletişim sistemine ek olarak sipariş edilen dört yeni O3b mPOWER uzay aracının tedariğinde SpaceX’i fırlatma ortağı olarak seçtiğini duyurdu. Daha önceden teslim edilen ilk yedi O3b mPOWER uydusunda olduğu gibi, bu ek dört uydu da Cape Canaveral’daki Falcon 9 roketlerinden uzaya fırlatılacak. Tüm O3b mPOWER uydularının konuşlandırılmasını desteklemek için toplam dört adet Falcon 9 roketi kullanılacak.

SES’in O3b mPOWER adlı tam finanse edilmiş iletişim sistemi, 11 adet yüksek verimli ve düşük gecikmeli uydunun yanı sıra otomatik ve istihbarat destekli bir yer altyapıdan oluşuyor. Boeing tarafından inşa edilen her bir uydu, binlerce dinamik sinyal üretecek ve 50Mbps’den saniyede çoklu gigabitlere kadar değişen hızdaki bağlantı hizmetlerini, telekomünikasyon, denizcilik, havacılık ve enerjinin yanı sıra dünyanın dört bir yanındaki hükumetler ve kurumlara sunabilecek. SES, daha önce Orange ve Carnival Cruises şirketlerinin ilk O3b mPOWER müşterileri olduğunu duyurmuştu. O3b mPOWER sistemi, SES’in yeni nesil MEO sistemidir ve SES’in 20 adet MEO uydusundan oluşan mevcut O3b takımyıldızının kanıtlanmış geçmiş performansı üzerine inşa edilmiştir. Bugün O3b sistemi, yaklaşık 50 ülkede faaliyet gösteren müşterilere yüksek performanslı iletişim hizmetleri sunmaktadır.

SES ve SpaceX ilk olarak 2013 yılında, SES’in SpaceX ile ticari yer sabit yörünge (GEO) uydusunu faaliyete geçirmesi ve sonrasında da uçuşu kanıtlanmış bir SpaceX roketi aracılığıyla ilk uydu yükünü fırlatmasıyla endüstriyi alt üst ettiler. SES’in O3b mPOWER iletişim sisteminin devrim niteliğindeki terabit ölçekli yetenekleri 2021’de endüstriyi yeniden sarsmaya hazırlanırken bir sonraki O3b mPOWER faaliyet başlangıcının yeni rekorlara imza atacağı belirtiliyor.

SpaceX Ticari Satışlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Tom Ochinero konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “SES’in, O3b mPOWER takımyıldızının tam olarak faaliyete geçirilmesini desteklemek için SpaceX’i seçmesi, son on yılda inşa ettiğimiz sağlam ortaklığımızın bir kanıtıdır. Bu yeni sistemin başarılı bir şekilde uygulanması yoluyla yeniden tarih yazmak için SES ile çalışmayı dört gözle bekliyoruz.”

SES İcra Kurulu Başkanı Steve Collar ise şöyle konuştu:
“O3b mPOWER, ticari kuruluş, mobilite ve hükümet müşterilerimize önümüzdeki on yılda hizmet verecek olan çok yörüngeli, bulut özellikli, yüksek performanslı ağımızın temel taşıdır ve faaliyete geçmesine yalnızca bir yıl uzaktayız. SpaceX ile güçlü ve uzun süredir devam eden bir ortaklığımız var ve endüstri lideri olan ağımıza daha yüksek verim, daha yüksek etkinlik ve önemli ölçüde daha fazla bant genişliği sağlayacak olan yeni O3b mPOWER uydularının faaliyetini eklemekten heyecan duyuyoruz.”