SES, IBC 2017’de ‘Ses’ Getirdi

Uluslararası uydu şirketi SES’in davetlisi olarak bu yıl 50. kez düzenlenen IBC 2017’yi yerinde takip ettik.

Amsterdam’da 15-19 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen fuar boyunca 1.B51’deki SES standına gelen ziyaretçiler VR içeriği, Ultra HD Yüksek Kare Hızı ve en son Yüksek Dinamik Aralık standardı HDR10 + hakkında detaylı bilgi alma fırsatı da buldu.

Fraunhofer HHI ile yapılan bir gösteri, mekâna 10 kilometrelik x 2K panoramik video içeriğinin canlı bir uydu iletimi sayesinde ziyaretçilere kendilerini Lüksemburg’da görme fırsatı da sunuldu. Fuar boyunca Fraunhofer HHI Omnicam-360 kameranın en son sürümü Lüksemburg’un merkezinden canlı sahneler çekti ve bu sahneler ASTRA 2E tarafından 28.2 derece doğudan doğrudan SES kabinine gönderildi. Ziyaretçiler sahneleri VR gözlükler ile canlı izleyerek şehrin içindeymiş hissine kapıldı. Ziyaretçiler ayrıca 360 derecelik bir panoramik görüntü yardımıyla uzaktan kumanda ile yakınlaştırma ve uzaklaştırma yapılmasına izin veren geniş bir düz ekran üzerinde sahneleri izledi.

Canlı yayınlara devam

SES standındaki ikinci gösteri, LG, ATEME, Fransa Televizyonu ve 4-Ever ile birlikte, Astra 19.2 derece doğudaki uydu üzerinden 100Hz Yüksek Kare Hızı Ultra HD içeriği yayını oldu. Hızlı hareket sahneleri içeriyor görüntüler Avrupa’daki TV yayıncılığında bugünün standartı olan saniyede 50 kareye kıyasla saniyede 100 karelik görüntüleme oranıyla ziyaretçilere farklı bir deneyim yaşatmış oldu.

SES standından gerçekleştirilen üçüncü gösteri ise Samsung desteğinde gerçekleştirildi. SES, Samsung ile birlikte dünyanın ilk HDR10 + içeriğinin Ultra HD iletimini uydu yoluyla katılımcılara izletti. HDR10 +, sabit HDR ile statik meta verileri kullanan geleneksel HDR’a kıyasla karartmayı ve doygunluğunu daha da azaltarak her sahnede mümkün olan en iyi HDR efektini sunmak için dinamik meta verileri kullanılan bir teknoloji.

Stantta canlı Formula 1

SES standında 17 Eylül Pazar günü Singapur’da koşulan Formula 1 Grand Prixi’si de canlı olarak yayınlandı. Stanttaki dev ekrana verilen yayın ile yarışın başında Redbull pilotu Hollandalı Verstappen’in büyük bir hata yaparak kaza yapıp iki Ferrari pilotunu birden yarış dışlı bırakması stantta büyük bir heyecana neden oldu. Kazanın ardından Ferrari taraftarları ve Hollandalılar üzülürken iki Ferrari’nin yarış dışı kalmasıyla bir anda liderliğe çıkan Hamilton taraftarları ise büyük bir sevinç yaşadı.

Aşağıdaki videomuzda kısa bir fuar turu ile SES Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Paul Freeman ve SES Türkiye İş Geliştirme Müdürü Nejla Bilge Atila ile yaptığımız röportajları izleyebilirsiniz.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?