Salgınla Birlikte Dijital Dönüşüm Hız Kazandı

Şirketler, salgınla birlikte dijital dönüşüm projelerini öne çekerken artan siber güvenlik tehditleri de gündemde kalmaya devam etti.

2020 yılının Mart ayında başlayan Covid-19 salgını, çalışma alışkanlıklarını da doğrudan etkiledi. Şirket olarak uzaktan çalışma metotlarını salgından önce de kullandıklarına dikkat çeken Dell Technologies Kamu ve Kanaldan Sorumlu Satış Direktörü Erkut Göktan, “Bu hepimiz için yeni alışkanlıkların kazanıldığı bir dönem oldu. Yüz yüze görüşememek ve uzaktan çalışmak çok farklı bir deneyim olsa da teknoloji sektörü bu süreci en az etkilenerek atlatan alanlardan bir tanesi oldu. İşlerin azalmasını bırakın belirli oranlarda artışlar da görüldü. Kısacası Hem teknoloji sektörü hem de biz Dell Technologies olarak 2020 yılını iyi bir şekilde bitirdik” dedi.

Görevi gereği iş ortaklarıyla yakın bir çalışma ortamına sahip olduğunu belirten Göktan, “Geçtiğimiz dönemde özellikle salgının en başında ne olduğunu anlamaya çalıştığımız bir sürece tanık olduk. Elimizde çok sayıda proje olmasına rağmen yaşanan gecikmelerden dolayı nakit akışlarında sıkıntı yaşayan iş ortaklarımızı esnek ödeme koşulları sunarak bir nebze de olun rahatlatmaya çalıştık” şeklinde görüş belirtti.

Dijital Dönüşüm Daha da Öne Çıktı

Salgın birlikte son yıllarda konuşulan dijital dönüşüm kavramının iyice ön plana çıktığını kaydeden Erkut Göktan, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Aslında salgın, dijital dönüşüm tartışmasını önemli bir şekilde öne çekti. Biz artık 2030’da olacak bir gelişmeyi 2025 için 2025’te olacak bir gelişmeyi de bugün için konuşuyoruz. Dijital dönüşümün hızlanmasıyla birlikte bununla bağlantılı olarak tehditler, güvenlik önlemleri de artış gösterdi. Araştırma rakamlarına göre siber güvenlik tehditlerinin yüzde 4000 arttığı bir döneme girdik. Dolayısıyla tüm iş ortaklarımız bu yeni duruma adapte olabilmek için büyük bir hazırlık dönemi geçirdi.

İçinde bulunduğumuz 2021 yılında bulut kullanımının artış göstereceğini belirten Göktan sözlerini şu şekilde bitirdi:
“2021’de ve ilerleyen dönemde bulut teknolojilerinin kullanımı çok daha yaygın bir şekilde artacak. Artan veri kullanımıyla birlikte bulut kullanımı ciddi bir artış gösteriyordu. Salgın bu büyümeyi de hızlandırdı. Hayatımıza giren sınır bilişim ya da İngilizce söylemiyle Edge Computing, IoT gibi teknolojilerle birlikte bulut, daha fazla konuştuğumuz bir başlık haline dönüştü.

Salgın Sürecinde Dijital Dönüşüm Gelişmelerini Erkut Göktan Anlattı

Tüm bunları ve daha fazlasını Erkut Göktan ile online olarak gerçekleştirdiğimiz aşağıdaki röportajdan izleyebilirsiniz.