Sabre, Radixx’i Satın Aldı

Kuvvetlerini birleştiren iki şirket, havayolu seyahatinde en hızlı büyüyen segmentte en iyi hizmeti vermeyi amaçlıyor.
Sabre, 16 Ekim 2019 tarihinde havayolu perakende yazılım sağlayıcısı Radixx’i satın aldığını duyurdu. Düşük Maliyetli Havayolları, son beş yıl içinde, tam hizmet sunan taşıyıcılardan iki kat daha hızlı büyüyerek şu an yılık küresel yolcu sayısının yaklaşık yüzde 30’unu taşıyor. Sabre, söz konusu satın almanın, bu hızlı büyüyen pazarda perakende, dağıtım ve alınan hizmetlerin sağlanması konusunda şirkete katkı sağlamasını bekliyor. Radixx’in en bilinen ürünleri arasında sınıfının en iyisi DMH (LCC) yolcu hizmeti sistemi (PSS) olan Radixx Res ve internet rezervasyonu motoru (IBE) ezyCommerce bulunuyor.
1993 yılında kurulan ve merkezi Orlando’da bulunan Radixx şirketi, hızlıca uygulanabilen bulut (cloud) tabanlı havayolu çözümlerine odaklanarak teknoloji endüstrisinin hızlı ilerlemesine katkıda bulunmak üzere yapılanmıştır. Düşük maliyetli ve perakende odaklı havayollarına teknoloji sunma konusunda köklü bir geçmişe sahip olan Radixx, endüstri lideri seyahat e-ticaret platformu sayesinde tüm havayolu iş modellerini desteklemekte ve Avrupa, Güney Amerika, Asya Pasifik ve Afrika dahil kilit DMH (LCC) pazarlarında yüksek kaliteli ve çeşitli müşteri tabanına sahip.
Sabre ve Radixx, portföylerini birleştirerek, Düşük Maliyetli Havayollarından (LCC) network taşıyıcılarına kadar pazardaki tüm segmentler için, sınıfının en iyisi teknoloji ve geniş deneyimle desteklenen kapsamlı ve yenilikçi çözümler sunacaklar.
Sabre CEO’su Sean Menke konu ile ilgili olarak şunları söyledi: “Radixx teknolojisini ve geniş DMH (LCC) müşteri tabanını Sabre’ın deneyim, ölçek ve global hizmet yeteneği ile birleştiren bu satın alma, PSS ve diğer teknoloji seçeneklerinin sınırlı olduğunu düşünebilecek düşük maliyetli taşıyıcılar için daha iyi bir alternatif ortaya çıkaracaktır. Bu satın alma aynı zamanda Radixx, müşterileri için çoklu-kanal (omni-channel) satış ve kaliteli yolcu deneyimi sunanyenilikçi çözümler yaratmak amacıyla kanıtlanmış teknoloji ve benzersiz ortaklık modellerikullanmaktadır. Radixx, havayollarının, tüm dağıtım kanallarında katma değerli hizmetlerinsatışını kolaylaştırarak sunarak kendi ek gelirlerini maksimuma çıkarmalarına imkân tanıyan ve aslında yolcu sistemine entegre edilen benzersiz satış olanakları sunmaktadır.

Radixx CEO’su John Elieson, Sabre ile yaptıkları ortaklık konusunda ne kadar heyecanlı olduğunu belirterek şunları söyledi: “Sabre, Radixx’e dünyanın lider teknoloji şirketinin gücüne ve deneyimine erişim imkânı sağlayarak büyümemizi hızlandırmamıza ve hedef pazarımızı
genişletmemize imkân tanıyor. Sabre, mevcut müşterilerimiz üzerinde anında olumlu bir etki yapacak ve daha önce ulaşamadığımız havayollarına hizmet etme imkânı yakalayacağız.”
Sabre, Radixx’i kendi Havayolu Çözümleri (Sabre Airline Solutions) altında ayrı bir bağlı ortaklık olarak yürütmeyi planlıyor. Satın alma işleminde Radixx’e Robert W. Baird & Co. şirketi münhasır finansal danışmanlık yaptı. Sabre, Radixx’i 110 milyon Amerikan dolarına satın aldı. Radixx, 2019 yılında yaklaşık olarak 20 milyon dolarlık bir gelir elde etmeyi bekliyor.