Ryder Cup, Spor Karşılaşmalarındaki Bağlanabilirliğe Yeni Bir Çıta Koyuyor

HPE Aruba Networks’ün 138 dönümlük dünyanın en büyük golf etkinliğine getirdiği internet bağlantısı, sporseverlere yepyeni bir deneyim sunuyor.

Aruba’nın Mobile First Architecture isimli network çözümü, The Ryder Cup’ta eşi benzeri görülmemiş bir ölçekte sıra dışı ve kullanıcı odaklı bir deneyim sağladı. Etkinliğin 3 gününden fazla sürede, 99 bin 42 tekil cihaz networke bağlandı. Pazar günü 15.00 itibariyle eş zamanlı kullanıcı sayısı 15 bin 460’a ulaştı. 55 terabaytlık veri network üzerinden gönderildi. Bu oran, Super Bowl’dakinden beş kat daha fazla.

The Ryder Cup CTO’su Michael Cole “Hedefim, tamamen internete bağlı ve akıllı bir saha yaratmaktı. Her şey internete bağlı olduktan sonra yapılamayacak şey yok” dedi.

Aruba teknolojisi geniş bir ölçekte güvenli ve kişiselleştirilmiş bir mobil deneyimin yaratılması için kullanıldı. Operasyonel ve izleyicilere ayrılmış ana bölgeler, uygulamaları, veri toplayan sensörleri ve konum bazlı seyirci hizmetlerini güçlendiren, hem açık hem de kapalı alanlarda 649 adet WiFi (kablosuz internet) erişim noktasıyla kaplandı.

Milyonlarca veri noktası izlenerek veri oranları, bağlantı ısı haritaları, bekleme süreleri ve daha da fazlası analiz edildi

Aruba’nın Konum Hizmetleri platformu ve Analitik Konum Motoru (Analytics Location Engine – ALE), seyircilere zengin ve veriye dayalı bir dijital etkileşim sunmak için kullanıldı. Veri analizi platformu Skyfii’yle yapılan sağlam entegrasyon, ALE’den çıkan veri noktalarıyla beslendi. Bu, The Ryder Cup teknoloji ekibinin etkinlik boyunca milyonlarca veri noktasını izleyerek, veri oranlarını, bağlantı ısı haritalarını, bekleme sürelerini ve daha da fazlasını analiz edebilmesi anlamına geliyor.

Kullanıcıların kendi cihazlarını yanında getirdiği 2018 yılının en büyük spor etkinliklerinden birinde ziyaretçiler, tüm saha boyunca yüksek hızda Wi-Fi bağlantısına erişebildi. Sanal coğrafi sınırlar gibi tekniklerin kullanıldığı, 10 milyondan fazla içerik bazlı mesajın dağıtıldığı uygulama aracılığıyla seyirciler, müsabaka boyunca tek tıkla kablosuz internet erişimini deneyimledi.

2010 yılında uygulanan mobil telefon yasağına rağmen, oyuncuların gerçek zamanlı skorlarına, konumlarına, basın toplantıları ve müsabaka özetleri yayınlarının yanı sıra, canlı radyo yayınına erişim sağlayan uygulama, 2018’deki etkinliğin tam merkezindeydi.

The Ryder Cup’ın dijital dönüşümü hakkında daha fazlası için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?