Red Hat’in Yeni Sürümü Akıllı İşletim Sisteminin IQ’sunu Yükseltiyor

Red Hat Enterprise Linux 8.1, yeni geliştirici araçları, güvenlik sertifikaları ve otomasyon kabiliyetleriyle beraber geliyor.

Red Hat, dünyanın öncü kurumsal Linux platformunun en yeni versiyonu olan Red Hat Enterprise Linux 8.1‘in erişime açıldığını duyurdu. Red Hat Enterprise Linux 8 platformunun ilk küçük sürümü olan Enterprise Linux 8.1, açık hibrit bulutun altında çalışan işletim sisteminin yönetilebilirliğini, güvenliğini ve performansını iyileştirirken, geliştiricilerin inovasyonuna güç sağlamak için yeni özellikler de ekliyor.

Red Hat’in açık hibrit bulut portföyünün temeli olan Red Hat Enterprise Linux, karmaşık iş yüklerinin geliştirilebilmesini ve fiziksel, sanal, özel ve genel bulut ortamlarında daha kontrol edilebilir bir şekilde hizmete alınması için gerekli temel motoru sağlıyor. Hibrit bulutun bel kemiği görevini gören dünyanın öncü Linux platformu, bina içinde ve tüm büyük genel bulut altyapılarındaki hizmete alımlarda tutarlı bir kullanıcı deneyimi sunuyor. Aynı zamanda Microsoft SQL Server ve SAP HANA gibi anahtar üretim iş yüklerini de destekliyor. Bu sırada yapay zeka (AI) ve öğrenen makineler (ML) gibi yeni iş yüklerine de imkan tanıyor.

Tutarlı ve Öngörülebilir Sürüm Döngüsü

Red Hat Summit 2019’da duyurulan öngörülebilir sürüm takvimi kapsamında erişime açılan ilk Red Hat Enterprise Linux sürümü olan RHEL 8.1’i her altı ayda bir yeni sürüm takip edecek. Bu takvim aynı zamanda Red Hat’in müşterilerine ve iş ortaklarına yeni sürümlerini daha planlı hazırlama imkanı sunarken, kritik sistemlerinin devre dışı kalma süresini minimuma indiriyor. Öngörülebilir sürüm döngüsü aynı zamanda yazılım sağlayıcılarından donanım satıcılarına Red Hat iş ortaklarının yeni nesil inovatif ürün ve hizmetlerini yeni Red Hat Enterprise Linux 8 sürümünün erişime açılacağını gösteren net bir çizelgeye göre geliştirmelerini ve sunmalarını sağlıyor.

Red Hat Enterprise Linux’un desteklenen tüm aboneliklerinde artık Red Hat’in proaktif analitik ürünü olan Red Hat Insights‘a erişim de bulunuyor. Üretime geçmeden önce yapılandırma ve diğer sistem sorunlarına yardımcı olmak üzere geliştirilen Red Hat Insights’ta Red Hat Enterprise Linux’u bina içinde veya AWS ve Microsoft Azure gibi genel bulutlarda işletmek için 1.000’den fazla kural bulunuyor. Bu kurallar, SAP HANA ve Microsoft SQL Server gibi iş yüklerinde analitiği destekleyerek BT administratörlerinin performans, güvenlik, erişilebilirlik ve istikrar sorunlarını daha hızlı çözmelerine yardımcı olarak işlemlerin daha sorunsuz devam etmesine zemin hazırlıyor.

Red Hat Enterprise Linux aboneleri, Red Hat Enterprise Linux 8.1’e Red Hat Müşteri Portalı üzerinden erişebiliyor. Red Hat Geliştirici programı üyeleri de aynı zamanda Red Hat Enterprise Linux’un en yeni sürümlerine ücretsiz ulaşabiliyor.