Panasonic TOUGHBOOK Raskone’nin Başarısını Artırıyor

Finlandiya’nın en büyük ticari araç onarım şirketi Raskone, Panasonic dayanıklı el terminalleri ve özel tasarlanan TOUGHBOOK Omnia uygulamasıyla zamandan tasarruf ediyor ve envanter yönetimini iyileştiriyor. Şirket kabza, şarj istasyonu ve özel tasarım uygulamaya sahip Panasonic TOUGHBOOK T1 dayanıklı Android el terminali depo çözümünü kullanarak uzun süre kullanabileceği satış faturalama ve envanter yönetim çözümü sayesinde hataları azaltıyor ve verimliliği artırıyor.

Raskone Oy, Finlandiya’daki 19 onarım merkeziyle ticari araç bakımında uzmanlaşıyor. Şirketin yaklaşık 65 milyon avro değerinde geliri ve sahada 500’den fazla uzmanı bulunuyor. Raskone tamircileri hizmet siparişi aldığında gereken parçaları depodan temin ediyor ve barkodlarını tarıyor. Elde edilen bilgi mobil cihazlardan merkezi ERP sistemine iletiliyor ve faturalandırma için müşterinin siparişine kaydediliyor.

Windows işletim sistemine sahip önceki el terminallerinin ekranı küçük olduğu yazılanları okumayı, küçük fiziksel klavyesi de kullanımı zorlaştırıyordu. Cihazın bataryası iş yaparken bittiğinde yazılım uygulamalarının ayarları ve verileri kayboluyordu. Bu tür sorunlar bazen tamircilerin cihazı kullanmayı bırakmasıyla sonuçlanıyordu. Bu da yedek parçaların takibinin kalem ve kağıt ile yapılmasını, yöneticilere de manuel olarak bildirilmesine neden oluyordu. En kötü senaryoda raporlama yapmak ve işi takip etmek unutuluyordu. Böylece satışlar düşüyor ve envanter yönetimi zorlaşıyordu.

Android’e geçiş

Raskone de mobil bilişim uzmanı ve Panasonic TOUGHBOOK’un Finlandiya’daki özel sağlayıcısı Kauko Oy ile iletişime geçti. Şirket, siparişle yapılan uygulamayı oluşturmak için Panasonic TOUGHBOOK T1 el terminalinin ve TOUGHBOOK Omnia çevik yazılım geliştirme yaklaşımının kullanılmasını önerdi.

Yazılım, TOUGHBOOK Omnia ekibi tarafından MCL geliştirme ortamının kullanılmasıyla geliştirildi. Birçok cihazda çalışacak özel uygulamaların geliştirilmesi, entegre edilmesi ve yönetilmesi karmaşık bir hal alabiliyor. MCL Platform ise bu süreçleri kolaylaştırıyor. Özel uygulamalar hızlıca tasarlanabiliyor ve tüm iş alanlarında kullanılan birçok cihazda kolayca hizmete sunulabiliyor. TOUGHBOOK Omnia tüm bunlara ek olarak siparişle yapılan uygulamaların yıllar ve aylar süren geliştirilme süresini konsept doğrulamaları için haftalara ve hatta bazı durumlarda günlere indirerek zamandan ve maliyetten tasarruf edilmesini sağlıyor.

Raskone Oy BT Ekip Yöneticisi Maxim Demin, konuyla ilgili şunları söyledi: “Omnia ile yazılım geliştirme maliyetleri kodlamaya sıfırdan başlama yöntemiyle kıyaslandığında beş kat daha az oluyor ve çok daha kısa sürede kullanıma sunuluyor. İlk demo, birinci toplantıdan sadece iki hafta sonra hazırdı ve birkaç ay sonra elimizde erişime sunulabilen bir versiyon vardı. Her şey sorunsuz ve hızlı bir şekilde ilerledi.”

Tamirciler artık Panasonic TOUGHBOOK T1 el terminallerini kullanıyor. Bu cihaz, el terminallerinin ve akıllı telefonlarının en iyi özelliklerini tek bir dayanıklı 5” cihazda bir araya getiriyor. Ses ve veri özellikleriyle, entegre barkod okuyucusuyla ve geniş yelpazedeki özelliklerinin yanı sıra onarım merkezinin zorlayıcı ortamlarına dayanabilme imkanı, TOUGHBOOK T1’i Raskone için ideal araç haline getiriyor.

Demin sözlerine şu şekilde devam ediyor:
“Yeni çözüm sayesinde satışları ERP sistemine girmek için gereken zaman kısaldı, depoda oluşan atık azaldı, envanter yönetimi ve yedek parça sayısının doğruluğu iyileşti.”

TOUGHBOOK Omnia ve yeni cihazlar Raskone’nin BT departmanının da hayatını kolaylaştırıyor. Hızlı ve etkili dağıtım için QR kodu veya NFC ile aktarım seçenekleri, Raskone’un cihazları, ulaştığı anda kullanabilecek çalışanlara göre yapılandırmasını ve kullanıma sunmasını sağlıyor. Her zaman açık olan ve internete bağlı olan cihazlar sayesinde güncellemeler kolayca planlanıyor ve cihaza dokunmadan gerçekleştiriliyor. Bu sırada kullanıcı cihazı güncelleme ya da ana merkeze geri gönderme seçeneklerinden tercih ettiğini gerçekleştirebiliyor.