Otomatik Dümenleme Sistemine Sahip İlk Yerli Traktörler Yola Çıkıyor

Yılın ilk yarısında Türkiye’nin yarı otomatik şanzımana sahip ilk yerli traktörlerini piyasaya sunan Türkiye’nin traktör devi TürkTraktör, bir ilke daha imza atarak şimdi de otomatik dümenleme sistemine sahip ilk yerli traktörlerin tanıtımını gerçekleştirdi. Türkiye’nin son 12 yıldır kesintisiz pazar lideri TürkTraktör’ün bu ürün ile amacı teknolojiyi tüm çiftçiler için erişilebilir kılmak ve tarımda teknoloji kullanımını yaygınlaştırmak.

Otomotiv sektörünün halen faaliyetteki ilk üreticisi olan TürkTraktör, dijital tarıma uyum için yine öncü bir çalışmaya imzasını attı. Şirket Türkiye’de yaptığı Ar-Ge faaliyetleriyle geliştirdiği Türkiye’nin otomatik dümenleme sistemine sahip ilk yerli traktörlerinin lansmanını yaptı

Bu teknolojiyi fabrika çıkışlı olarak Türkiye’de üreterek sağladıkları uygun fiyat avantajının, ürünün her kesimden çiftçiye erişimi adına çok önemli bir adım olduğunu belirten TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner’in ev sahipliğinde gerçekleşen tanıtım etkinliğine Serdar Kuzuloğlu da konuşmacı olarak katıldı. Teknolojinin Bereketi konulu konuşması ile teknolojinin zamanla ilişkisine vurgu yapan Kuzuloğlu, tarımın teknolojiyle yakından bağlantısının önemine değindi.

Hayata geçirdikleri yeni teknolojiyi New Holland MasterDrive ve Case IH ProGuide modelleri olarak her iki markalarında pazara sunduklarını belirterek sözlerine başlayan Aykut Özüner “TürkTraktör, çalışmalarının merkezine tarımı daha ileri taşımayı ve ülke ekonomisine katkıda bulunmayı koydu. Bu nedenle de, sektöre baktığımızda birçok ‘ilk ve tek’lerde şirketimizin imzasını görüyoruz. Devam eden yatırımlarımızla, 2019’da çiftçilerimizin hayatını kolaylaştıracak bir yeniliği daha onların beğenisine sunuyoruz. Uydu destekli otomatik dümenleme sistemine sahip traktörlerin ilk yerli üretimini gerçekleştirerek, tarımsal faaliyetlerde kullanılan tohum, ilaç ve gübreden yakıta kadar tarımsal girdilerin gerektiği kadar kullanılmasına, toplam maliyetin düşürülmesine ve bununla beraber verimlilik artışına olanak sağlıyoruz” dedi.

Teknolojiyi Uygun Fiyat Avantajı ile Her Kesimden Çiftçiye Ulaştırmak İstiyoruz

Bu teknolojinin yerli üretim olarak fabrika çıkışlı sunulmasının, parça fiyatı ve bakım avantajı sunarken aynı zamanda traktöre entegre olduğu için çok uygun faiz oranlarına sahip sübvansiyonlu mekanizasyon kredisine de imkân tanıdığına dikkat çeken Özüner: “Aynı özelliğe sahip ithal traktörlere ya da dışarıdan ayrıca alınarak kullanılan sistemlere göre fiyat avantajı sağlayarak ülkemizde her çiftçinin teknolojiye kolayca ulaşmasını ve kullanımın yaygınlaşmasını hedefliyoruz. Bu amacımıza yönelik bir diğer adımımız ise pazara sunduğumuz bu traktörlerimizin Türkiye’de en çok kullanılan 90-110 beygir gücüne sahip modeller olması” diyerek sözlerini sürdürdü.

Yüksek Verim İçin Hassas ve Akıllı Tarım Çözümlerini Hayata Geçiriyoruz

Her sektörde sağlanmaya çalışılan verimlilik artışının tarımda çok daha önemli olduğunu, o nedenle 2019 yılında da ‘dijital tarım’a uyum için yaptıkları öncü çalışmalara, geliştirdikleri ürün, çözüm ve hizmetlere ağırlık vermeye devam ettiklerini belirten Özüner konuşmasını şöyle tamamladı:

“Özellikle hassas tarım ve akıllı tarım çözümleriyle, Türkiye’deki tarım alanlarından daha fazla verim elde edilmesini amaçlıyoruz. Verimli tarım yapabilmek ve değişen iklim koşullarına uyum sağlayabilmek adına biz de bu alana büyük bir motivasyon ile eğiliyoruz. Bu kapsamda TürkTraktör olarak, uydudan alınan sinyallerle tarımsal faaliyetlerde hata payını en aza indirerek mevcut koşullarda maksimum ürün yetiştirilmesine imkan tanıyan “Hassas Tarım Uygulamaları Sistemleri’ni tüm satış ve satış sonrası kanalımız ile tanıtıyoruz. Bugün burada lansmanını yaptığımız Otomatik Dümenleme Sistemine Sahip ilk yerli traktörlerimiz, piyasaya çıkmadan önce yapılan saha demo aktivitelerinde çiftçilerimiz tarafından beğeni toplayarak, ürünün ihtiyaca yönelik geliştirildiğinin bir kanıtı oldu. TürkTraktör Teknoloji Tanıtım Günü etkinliğimizde bunlarla sınırlı kalmayıp, yılın ilk yarısında çiftçilerimize dijital karar alma desteği sağlamak üzere hizmete sunduğumuz Tarlam Cepte mobil uygulamasını da gösterme imkanı bulduk. Tarlam Cepte, tarladaki verimliliğin artması, geçmişte zarara yol açan hataların tekrarlanmaması ve çiftçilerimizin tarımsal faaliyetlerine katma değer sağlama hedefiyle tarım ile ilgilenen herkesin hayatını kolaylaştırma misyonu taşıyor. Sonuç olarak aralıksız Ar-Ge ve ürün yatırımı yaparak, bugün de her kesimden ve ölçekten çiftçinin ulaşabileceği teknolojik ürün gamını sunmaktan mutluyuz ”

TürkTraktör Ülke Ekonomisine Katkı Sağlamayı Sürdürecek

Kuruluşundan bu yana geçen 65. yılda sektöre kazandırdığı çiftçeker, powershuttle ve yarı otomatik şanzıman gibi birçok “ilk”le dikkat çeken TürkTraktör’ün yeni ürünlerini yakından deneyimleme imkanı bulan katılımcılar güzel bir gün geçirdi. TürkTraktör düzenlenen özel etkinlikte, ülkenin ekonomik gelişiminde önemli rol oynayan tarım sektörünün potansiyelini daha yüksek verim ile artırarak hem ülke ekonomisine hem de çiftçilerin kazancına olumlu katkı sağlayan çalışmaları önümüzdeki dönemde de odağına koymaya devam edeceğini gösterdi.