OSB’ler Dijitalleşiyor

Türkiye’de sayıları 347’ye ulaşan organize sanayi bölgelerinde OSBÜK’ün çalışmalarıyla, kâğıtlı çalışma ortamı hızla dijitale dönüşüyor.

Türkiye’de sanayi üretiminin lokomotifi olan ve yaklaşık 65 bin katılımcıya hizmet üreten organize sanayi bölgelerinde hizmet kalitesinin artırılmasını ve verimli yaklaşımları önemsediklerini ifade eden Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü, “Türkiye’nin en planlı, en çevreci sanayi alanları olan OSB’lerimiz ekonomik ve çevreci yapılarına bir yenisini daha ekliyor. Katılımcı sanayicilere yer tahsisi, elektrik, yol, su, arıtma tesisi, çevre, mesleki eğitim, teknoloji geliştirme gibi çok sayıda alanda hizmet veren OSB’lerimiz, artık dijitalleşme süreçlerini daha da hızlandıracak. Bu alanlardan bir tanesi de kâğıtla yapılan çalışma süreçlerinin hızla dijitalleşmesi olacak. Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS) ile OSB’lerimiz ‘sıfır evrak’ parolasıyla hizmet üretecekler. Web tabanlı, kesintisiz otomasyon ile kâğıt bazlı yazışma süreçlerinin dijital ortama dönüşeceği sistem, OSB’lerimizin karar verme süreçlerini de hızlandıracak” diye konuştu.

OSBÜK, EBYS sistemi kullanıcı sayısı 1 ila 5 arasındaki OSB’lerin aylık kiralama bedelinin yarısını 12 ay süreyle karşılarken yine kullanıcı sayısı 1 ila 5 olan OSB’lerin EBYS sunucu ve lisans hizmetini kiralama modeli ile sunacak.

Diğer yandan EBYS sistemine geçmek isteyen OSB’ler de OSBÜK’e başvurmaya devam ediyor.

CBKSoft Genel Müdürü Salih Kanlı ise OSBÜK’ün OSB’lerin dijital dönüşüm süreçlerine büyük destek verdiğini belirterek, OSBÜK Başkanı Memiş Kütükçü başta olmak üzere tüm yöneticilerin bu sürece başından itibaren önemli bir katkı sağladığını kaydetti. Türkiye genelinde çok önemli OSB’lerin halihazırda bu sistemi kullandığını belirten Kanlı, diğer OSB’lerin de kağıtsız ofis konseptine geçiş sürecinde birlikte çalıştıkları için mutlu olduklarını kaydetti.