Oracle Veritabanı 21c Hazır

Veritabanı içinde bulunan ücretsiz blok zinciri tabloları, işlemler ve süreçlerinizde denetim kayıtlarını güvenle tutmanızı sağlıyor.

Oracle, “Oracle Autonomous Database’in Free Tier” ortamı da dahil olmak üzere, dünyanın önde gelen bütünleşik veritabanının en son sürümü, Oracle Veritabanı 21c’nin Oracle Bulut’ta kullanılabileceğini duyurdu. Oracle Veritabanı 21c, değiştirilemez blok zinciri tabloları, veritabanı içi JavaScript, JSON veri türü, veritabanı içi makine öğrenimi (ML) için AutoML ve kalıcı bellek desteği gibi 200’den fazla yeni inovasyon getirmektedir. Bunların yanı sıra, bellek içi veritabanı, grafik modelleme, gelişmiş veri parçalama-dağıtma (Sharding) işlemleri, çoklu kiracılı kullanım ve güvenlik konularında da geliştirmeler vardır. İster bulut, ister müşteri ortamında çalışan, başka çözüm üreticilerin tek amaçlı veritabanı yazılımlarının aksine, Oracle Veritabanı 21c, bütünleşik veritabanı olarak, farklı model ve iş yüklerini, çok kiracılı bir yaklaşımla çalıştırabilir. Ayrıca Oracle, geliştiricilerin uygulamaları hızlı ve kolay bir şekilde geliştirebilecekleri yeni bir Oracle Application Express (APEX) düşük kodlu uygulama geliştirme servisini de duyuruyor. Tarayıcı tabanlı, düşük kodlu bulut hizmeti, geliştiricilerin sezgisel bir grafik arabirim kullanarak masaüstü bilgisayarlar ve mobil cihazlar için modern web uygulamaları oluşturmasına olanak tanıyor.

“İşletmeler sürekli her biri birden çok veri türünü veya iş yükünü esas alan buluta özel uygulamaları her geçen gün daha fazla sayıda geliştirme ihtiyacı ile karşı karşıya kalıyor. Farklı veri türlerini ve iş yüklerini desteklemek için de bir işletmenin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak tek bir yakınsanmış veritabanı sunabilmek amacıyla geliştirdiğimiz inovasyon yolunda ilerlemeye devam ediyoruz,” diyor Oracle’da veritabanı sunucusu teknolojilerinden sorumlu başkan yardımcısı Andrew Mendelsohn. “Bu yaklaşık, tek bir amaca yönelik veritabanı ile ilişkili birçok riski ve maliyeti ele alırken aynı zamanda öngörülemeyen iş ihtiyaçları için de daha fazla esneklik ve güvenilirlik sunuyor. Bu nedenle Oracle Veritabanı 21c tek bir veritabanı ile birçok farklı iş yükünü destekler ve daha fazla performans ve güvenlik ve basitleştirilmiş yönetim sunarken uygulama geliştiricilerin ve veri analistlerinin verimliliğini de artırıyor.”

Oracle Veritabanı 21c’deki Yeni Özellikler

Oracle Veritabanı 21c, Oracle Autonomous Database, Oracle Exadata Database Service, Oracle Exadata Database [email protected] ve Oracle Exadata Veritabanı Makinesi dahil olmak üzere, bulutta ve şirket içinde Oracle veritabanı hizmetlerine güç veren veritabanı sistemidir. En son sürüm, veritabanı yakınsamasını yeni kullanım senaryolarına genişleten, performansı optimize eden ve geliştirici, analist ve veri bilimcisi üretkenliğini artıran 200’den fazla yeni inovasyonu içermektedir. Temel yenilikler şunları içerir:

· Değişmez Blok Zinciri Tabloları: Değişmez Blok Zinciri Tabloları: Blok Zinciri Tabloları, blok zinciri teknolojisinin temel güvenlik avantajlarını kurumsal uygulamalara getirir. Oracle’ın Kripto-Güvenli Veri Yönetiminin bir parçası olan Blockchain Tabloları, satırları kriptografik olarak birbirine zincirlenmiş, değişmez, yalnızca eklenebilir tablolar sağlar. Oracle Veritabanında müdahele algılama ve önleme yetenekleri sağlayarak, müşteriler, yönetici veya kullanıcıları taklit eden içerideki kişiler veya bilgisayar korsanları tarafından yapılan yasa dışı değişikliklere karşı koruma sağlayabilir. Blockchain Tabloları, standart SQL ile erişilen bütünleşik veritabanı mimarisinin bir parçasıdır ve tam analitiği ve işlemleri destekleyerek, mevcut blockchain uygulamalarından çok daha kolay ve daha işlevsel olmasını sağlar. Blockchain Tabloları, bütün Oracle veritabanı sürümlerinde bulunan ücretsiz bir özelliktir.

· Dahili JSON Veri Tipi: Kullanıcılar, JSON ve ilişkisel verileri karıştırabilmekte ve birbirlerine katabilmekte, hızlı OLTP için her tür JSON unsurunu dizin haline getirebilmekte, tüm formlarda tanımlayıcı Paralel SQL analitiklerini kullanabilmekte ve birden çok JSON dokümanı ve koleksiyonunda karmaşık birleşimleri çalıştırabilmektedirler ve tüm bunları da özel bir uygulama koduna ihtiyaç duymadan yapabilmektedirler. Ayrıca bu yeni JSON veri tipi tüm ACID işlemleri ile şeffaf bir şekilde ölçeklenebildiğinden 10 kata kadar daha hızlı tarama ve 4 kata kadar da daha hızlı güncelleme yapabilmektedir. Üstelik bu iyileştirmeler, MongoDB ve AWS DocumentDB’den 2 kat daha hızlıdır.

· Veritabanı İçinde Makine Öğrenimi: Anomali tespiti, regresyon ve sınıflandırma analizi algoritmaları dahil olmak üzere verilerle ilgili en yeni ve en popüler algoritmaları içermektedir. AutoML de uzman olmayan kullanıcıların makine öğreniminden faydalanabilmelerine imkan sağlamak amacıyla geliştirilen yeni kullanıcı arayüzü ile daha da iyileştirilmiştir.

· Veritabanı İçi JavaScript Komutlarını Yürütme: Geliştiricilerin modern programlama dillerinde verimli bir şekilde çalışmalarını sağlar. Oracle Veritabanı 21c ile JavaScript veri işleme çalışmaları verilerin tutulduğu veritabanının içinde çalıştırıldığından pahalı ağ hareketlerinin de önüne geçilebilmektedir. Ayrıca JavaScript veri tipleri ile Oracle Veritabanı veri tipleri karşlıklı olarak birbirleriyle otomatik bir şekilde eşleştirilebildiğinden kullanıcılar açık kaynak JavaScript kitaplıklarından faydalanabilerek JavaScript kodundan SQL’i kolayca çalıştırabilmektedir.

· Kalıcı Bellek Desteği: IO’ya bağlı iş yüklerinin performansını önemli ölçüde iyileştirmektedir. Veritabanı verilerini ve geri alma işlemlerini yerel Kalıcı Bellek’te (PMEM) tutmaktadır. SQL doğrudan eşleştirilen Kalıcı Bellek dosya sisteminde saklanan verilerde çalışarak IO kod yolunu ve bu nedenle ortaya çıkan büyük miktardaki ön bellek ihtiyacını ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca yeni veritabanı algoritmaları da Kalıcı Bellek’te kısmi veya tutarsız veri saklamayı önlemektedir.

· Optimize Edilmiş Grafik Modelleri: Geliştirmeler arasında bellek içi optimizasyondaki iyileştirmeler de yer almakta olup bu sayede kullanıcılar daha az bellek kullanarak daha büyük grafikleri analiz edebilmekte ve bu da mevcut uygulamaların herhangi bir değişiklik gerektirmeden daha hızlı çalışabilmesini sağlamaktadır. Kullanıcılar ayrıca Java sözdizimi kullanarak grafik algoritmalarını oluşturabilmekte veya uzatabilmekte olup bunlar da aynı optimizasyonlar ila derlendiklerinden yerel algoritmalar şeklinde çalıştırılabilmektedir.

· Bellek İçi Veritabanı Geliştirmeleri: Aynı tabloda hem satır hem de sütun formatlarını desteklemektedir ve her ikisi de eşzamanlı olarak aktif ve işlemsel açıdan da tutarlı niteliktedir. Oracle Veritabanı 21c, nesnelerin Bellek İçi Sütun Saklama alanına yerleştirilmesini ve buradan çıkartılmasını otomatik olarak yöneterek verimliliği basitleştiren ve artıran ve ardından kullanıcı düzenlerini ve hareketlerini takip edip nesneleri sütun saklama alanından çıkartan Kendi Kendini Yöneten Bellek İçi Sütun Saklama alanına sahiptir. Ayrıca sütunlar, kullanım düzenlerine bağlı olarak otomatik bir şekilde sıkıştırılmaktadır.

· Parçalara Ayırma (Sharding) Geliştirmeleri: Verilerin bir alt kümesini yerel bir bulut düğümüne alarak bölgesel uyumluluğu elde etmek için kullanılır. Oracle Veritabanı 21c, parçalara ayrılmamış bir şemayı parçalara ayrılmış bir şemaya taşıma sürecinde yardımcı olan ve parçalara ayrılmış veritabanı tasarımlarının optimizasyonuna yardım eden bir Parçalara Ayırma Danışman Aracı içermektedir. Ayrıca Oracle Veritabanı 21c, aynı uygulama şeması esas alınarak birden çok veritabanının parçalara ayrılmış bir veritabanına taşınmasını basitleştirerek bu parçalar arasında sorgu yapabilme imkanı sunan birleştirilmiş bir veritabanı da oluşturmaktadır.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?