Oracle Kubernetes Engine ile Ürünler En Kısa Sürede Piyasada

Oracle, Oracle Kubernetes Engine hizmeti ile Kubernetes kümeleri kolayca anında oluşturma, ölçeklendirme ve bunları yönetme konusunda çeşitli avantajlar sunuyor.

Son dönemde çokça kullanmaya başladığımız Kubernetes kavramı beraberinde Oracle Kubernetes Engine gibi sistemleri de hayatımıza soktu. Oracle Kubernetes Engine, container’a alınmış uygulamaların dağıtılması, yönetilmesi, bunların ölçeklendirilmesinde yer alan birçok işlemi otomatize eden açık kaynaklı bir container düzenleme platformu. Örneğin Kubernetes, Linux container’ları çalıştıran sunucuları bir arada kümelemenize, bu kümeleri kolay ve verimli bir şekilde yönetmenize yardımcı oluyor.

Geliştiricilerin container haline getirdikleri uygulamaların dağıtımını bu sayede hızlı bir şekilde gerçekleştirebildiklerini ifade eden Oracle Kıdemli Bulut Çözümleri Mühendisi Bülent Yüce, ” Böylece ürünlerinin piyasaya çıkma süresi kısalıyor. Kubernetes’in sunduğu container orkestrasyon özelliğini Oracle yeni nesil bulut altyapısının sunduğu güvenlik, kontrol ve yüksek performans gibi özelliklerle birleştirip müşterilerimize eşsiz bir deneyim sunuyoruz. Ayrıca Oracle Kubernetes kümeleri tamamen Standart Kubernetes sürümleriyle oluşturuluyor. Bu sürümler aynı zamanda Cloud Native Computing Foundation’ın uygunluk programı karşısında da sertifikalandırılıyor. Ayrıca kurumsal seviyede bununla ilgili çeşitli CIS benchmarklardan tamamen geçmiş ve hiçbir güvenlik açığı olmayan bir ürün olarak karşımıza çıkıyor Oracle Kubernetes Engine. Bu nedenle Standart Kubernetes üzerinde çalışan tüm uygulamalar tam uyumlu bir şekilde Oracle Kubernetes Engine üzerinde de sorunsuz bir şekilde çalışabiliyor” dedi.

Esneklik ön planda

“Oracle Bulut Kubernetes kümeleri yaratıldığında yüksek erişilebilirliğe sahip olabilmek adına her bir erişilebilirlik etki alanında ayrı ayrı master nodelar yaratıyor ve bunları müşterimiz adına yönetiyor” diyen Bülent Yüce görüşlerini şöyle özetledi:
“Bu master nodeları sıfır kesinti süresi ile Kubernetes’in yeni sürümlerine sorunsuz bir şekilde yükseltebiliyorlar. İş yüklerinin çalıştığı worker nodelara gelecek olursak worker nodelar hangi veri merkezinde, hangi erişilebilirlik etki alanında bulunduğu konusunda etiketleniyor. Müşterinin container tabanlı uygulamalarını yüksek erişilebilirlik sağlayabilecek şekilde dağıtmasına olanak sağlıyor.”

Oracle Kıdemli Bulut Çözümleri Mühendisi Bülent Yüce ile gerçekleştirdiğimiz webinarı aşağıdan izleyebilirsiniz.