Oracle ERP Bulut Hizmetleri’ne Akıllı Yapay Zeka Desteği

Finansal kontroller için yeni akıllı asistanlar ve yapay zeka özellikleri, otomatik olmayan süreçleri azaltırken doğruluk ve uyumluluğu artırıyor.

Oracle, Oracle Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) Bulutu ve Oracle Kurumsal Performans Yönetimi (EPM) Bulutu bünyesindeki yapay zeka (AI) özelliklerini daha da geliştirdi. En yeni makine öğrenimi tabanlı inovasyonlar arasında masraf raporu hazırlama asistanı, proje yönetimi dijital asistanı, gelişmiş finansal kontroller ve proje odaklı tedarik zinciri yönetimi yer alıyor.

“Oracle, müşterilerimizin beklediği finans alanındaki inovasyonlarına devam ediyor” diyor Oracle Uygulama Yazılımları Geliştirmeden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Rondy Ng. “Kesintisiz ürün güncellemeleriyle sunulan kapsamlı yapay zeka stratejimiz, adaptasyonu hızlandırdığı gibi iş sonuçlarının da anında alınabilmesini sağlıyor. Bu sayede de finans ve operasyon ekipleri teknoloji eğrisinin üzerinde kalırken rekabetçi bir avantaj da elde edebiliyor.

112 ülkede ve 23 sektörde 6.000’den fazla kuruluş, organizasyonları için eksiksiz, yenilikçi ve güvenli özelliklere sahip bir platform için Oracle ERP Bulutu’nu kullanıyor. Oracle ERP Bulutu ile de her boyuttan işletme, verimliliği artırmak, maliyetleri azaltmak ve kontrolleri iyileştirmek amacıyla yapay zeka, dijital asistanlar, doğal dil işleme, blok zinciri ve Nesnelerin İnterneti gibi en son yeniliklerden hızlıca ve kolayca faydalanabiliyor.

En yeni makine öğrenimi tabanlı inovasyonlar sayesinde de finans ve operasyon ekipleri, farklı iş süreçlerinde verimliliği, doğruluğu ve uyumluluğu artırarak işleri büyütebilecek stratejik girişimlere daha fazla zaman harcıyor. Yeni inovasyonlar arasında şunlar yer alıyor:

Masraf Raporu Asistanı: Masraf kalemlerini otomatik oluşturarak, sınıflandırarak ve eşleştirerek masraf raporu işleme sürecini basitleştiriyor. Kullanıcılar, güçlü bir ses arayüzünün yanı sıra e-posta, SMS, Slack veya Microsoft Teams aracılığıyla asistana makbuz görüntülerini göndererek de asistan ile etkileşim kurabilmektedir. Asistan, masraf kalemlerinin otomatik sınıflandırmasını iyileştirmek, politika ihlallerini takip etmek ve denetim risklerini azaltmak içinse makine öğreniminden faydalanmaktadır.
Proje Yönetimi Dijital Asistanı: Proje durumu hakkında anlık güncellemeler sunduğu gibi kullanıcıların dijital asistan kullanarak zaman ve görev ilerlemesi konusunda güncel bilgilere sahip olmasını da sağlamaktadır. Dijital asistan daha önce yapılan girişlerden, proje planlama verilerinden ve genel bağlamdan edindiği bilgilerle etkileşimleri özelleştirebilmekte ve kritik proje bilgilerini akıllı bir şekilde temin edebilmektedir.
Gelişmiş Finansal Kontroller: Denetimleri otomatik hale getirmek ve finansal sızıntıları önlemeye yardımcı olmak amacıyla işlemlerin, kurulumların ve yapılandırmaların kesintisiz bir şekilde analiz edilmesini sağlamaktadır. Bu çözüm, kritik yapılandırma değişiklikleri ve işlemlerini eşleştirme, anomali tespiti, Benford analizi, kümelendirme, vb. için bütünleşik algoritmaları kullanarak başarısı kanıtlanmış kurallardan oluşan bir kitaplığa göre incelemektedir. Bu yaklaşım, takip, araştırma ve kapanış için olayları analistlerin dikkatine sunacak şekilde veri bilimi tekniklerini kullanır.
Gelişmiş Erişim Kontrolleri: İşlerle ilgili verilerin kurum içindeki tehlikelerden ve sahtekarlıktan korunmasına yardımcı olmak için yapay zeka tekniklerini kullanarak kullanıcı güvenliği analizini otomatik hale getirir. Bu çözüm, karmaşık, tekrarlanan ve dinamik güvenlik yapılandırmaları içinde gizlenen ihlalleri doğru ve güvenilir bir şekilde değerlendirmek için grafik tabanlı analizler kullanır. Bu teknik ayrıca kullanıcıları, rolleri, ayrıcalıkları, kurulumları ve işlemleri kesintisiz olarak takip edebilen, yapılandırılabilir ve en iyi uygulama niteliğindeki veri gizliliği ve SOD kurallarından oluşan bir kitaplık da içerir.
Akıllı Tedarikçi Yönetimi: Oracle DataFox entegrasyonu, tedarikçi puanlamasını ve kategorizasyonu desteklemek için yapay zeka kaynaklı ve doğrulanmış şirket verileri ile tedarikçi profillerini zenginleştirir. Haber makalelerinden ve basın bültenlerinden dinamik tedarikçi riski sinyallerini çıkartmak için yapay zeka tekniklerini kullanırken bunlar da daha sonra hangi tedarikçilerin risk altında olduğunu belirleyerek ve alternatif tedarikçiler önererek tedarikçi riskini otomatik olarak yönetmek için DataFox’un şirket veri kaynaklarıyla birleştirir.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?