Oracle, Bulut Veritabanı Pazarını Yeniden Tanımlayacak

Amazon Web Services’ın yarı maliyetine sektörde öncü bir performans, güvenlik ve kullanılabilirlik sunuyor.

Oracle Yönetim Kurulu Başkanı ve CTO’su Larry Ellison, devrim niteliğindeki yeni Oracle Kendi Kendini Yöneten Veritabanı’nı esas alan ilk hizmetin kullanıma sunulduğunu duyurdu.  Dünyanın ilk kendi kendini yöneten, güvenli kılan ve onaran veritabanı bulut hizmeti olan Oracle Kendi Kendini Yöneten Veri Ambarı Bulutu, herhangi bir insan müdahalesi olmadan ve Amazon Web Services’ın yarı maliyeti ile sektörde önde gelen bir performans, güvenlik ve kullanılabilirlik sunmak için makine öğrenimini kullanmaktadır. 

“Bu teknoloji herşeyi değiştiriyor. Oracle Kendi Kendini Yöneten Veritabanı internet gibi çığır açan bir teknolojidir. Kendi kendini yamalama, ayarlama ve güncelleme yetilerine sahiptir. Amazon’un veritabanı daha fazla maliyetle daha az iş yapmaktadır” diyor Oracle Yönetim Kurulu Başkanı ve CTO’su Larry Ellison.

Oracle Kendi Kendini Yöneten Veri Ambarı Bulutu, veri ambarının iş yükü ve veri hacmi değişse bile yapılandırma, ayar ve yönetim fonksiyonlarının herhangi bir karmaşası olmadan Oracle Veritabanı’nın analitik özellikleri, güvenliği ve yüksek oranda kullanılabilirliğinin tamamını sunabilmektedir.  Kendi kendini yöneten veritabanı, müşteri tarafında sıfır operasyonel yönetim gerektiren tamamen yeni bir ürün sınıfıdır ve bu sayede de bulut veri ambarı:

  • Kolaydır. Sektörün ilk tek adımda veri ambarı sunabilen bu veritabanı, sadece birkaç saniye içinde otomatik yedekleme, şifreleme ve yüksek kullanılabilirlik oranına sahip mimarisiyle güvenli bir veri ambarı sunar. Tesis bünyesindeki mevcut veritabanları ile tamamen uyumlu olması nedeniyle de buluta geçiş basittir.
  • Hızlıdır. Herhangi bir ayar gerektirmeden sektörde öncü sorgu performansı. Oracle Kendi Kendini Yöneten Veri Ambarı Bulutu, diğer bulut veri ambarlarından çok daha hızlı olup Oracle, Amazon Web Services’ın maliyetinin yarısına aynı iş yükünü garanti etmektedir.
  • Esnektir. Bağımsız ve çevrimiçi ortamda bilişim ve depolama ölçeklenebilirliği. Kaynakları dinamik bir şekilde çoğaltabilme ya da azaltabilme özelliği sayesinde gerçek anlamıyla kullandıkça ödeme imkanı sunularak maliyetler önemli ölçüde azaltılmaktadır.

 Dünyanın en popüler veri ambarı veritabanı artık dünyanın en basit ve en güvenlisi. Şirketlerin veritabanı hizmetlerinden faydalanma şekillerini dönüştürme konusunda yıllar içinde edindiği deneyimi ve teknoloji alanındaki liderliğiyle Oracle Kendi Kendini Yöneten Veri Ambarı Bulutu, birçok Kendi Kendini Yöneten Veritabanı Bulutu hizmetinden ilkidir. Operasyonel işlemler (OLTP) veri yönetimi ihtiyaçları için Oracle Kendi Kendini Yöneten Veritabanı, hızlı ve büyük çaplı veri okuma ve yazma (Nesnelerin İnterneti tarafından sıklıkla talep edilen) için Oracle Kendi Kendini Yöneten NoSQL Veritabanı ve ağ analizi için Oracle Kendi Kendini Yöneten Grafik Veritabanı gibi diğer hizmetler de yakında kullanıma sunulacak. Bu hizmetlerin her biri kendilerine özel iş yüklerine göre ayarlanmış olup Oracle Kendi Kendini Yöneten Veritabanı hizmetlerinin tanımlayıcı özellikleri ise şunlar:

  • Kendi kendini yönetme. Veritabanını sunma, güvenli hale getirme, izleme, yedekleme, geri kurtarma, sorunlarını tespit edip giderme ve ayarlama konusunda insan müdahalesini ve insan hatalarını ortadan kaldırır. Çalışırken sürümünü otomatik yükseltmekte ve yamaları uygulamaktadır.
  • Kendi kendini güvenli hale getirme. Dış saldırılardan ve kötü niyetli dahili kullanıcılardan sistemi korur. Bir yandan siber saldırılara karşı korunmak için çalışırken diğer yandan güvenlik güncellemelerini otomatik uygular ve tüm verileri otomatik şifreler.
  • Kendi kendini onarma.  Tüm planlanmış ve planlanmamış atıl sürelere karşı otomatik koruma sağlayarak kullanılabilirlik oranını yüzde 99,995’e çıkartmak suretiyle planlı bakımlar da dahil olmak üzere atıl süreyi ayda 2,5 dakikanın da altına indirir.

 Oracle Kendi Kendini Yöneten Veri Ambarı, Oracle’ın yeni yıllık veritabanı yazılım sürümü modelindeki ilk sürüm olan Oracle Veritabanı 18c üzerine inşa edilmiştir. 100’den fazla yeni özelliğiyle tam bir inovasyon merkezi olan Oracle Veritabanı 18c’yi artık Oracle Bulut Hizmetleri’nde, Oracle yapılandırılmış sistemlerinde ve livesql.oracle.com adresinde kullanabilirsiniz.

 Bugünkü duyuru, Oracle’ın kısa zaman önce Oracle Bulut Platformu Kendi Kendini Yöneten Hizmetler ile ilgili duyurusunun bir devamı niteliğindedir.  Bu takvim yılı içinde Oracle, Oracle Kendi Kendini Yöneten Analitik, Oracle Kendi Kendini Yöneten Mobilite, Oracle Kendi Kendini Yöneten Uygulama Geliştirme ve Oracle Kendi Kendini Yöneten Entegrasyon hizmetlerini de sunmayı planlamaktadır.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?