Ödüllendirme Sistemleri Dijitalleşiyor

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgınıyla birlikte hibrit çalışma modeli iş hayatına dahil olurken, çalışanlarına mekân fark etmeksizin her yerden ulaşmak isteyen kurumlar ödüllendirme sistemlerini dijitale taşımaya başladı. Dijital cüzdanı günümüzde bireylerin yanı sıra şirketlerin de tercih etiğini vurgulayan Momento Kurucusu Zeynep Dağlı Kastro, “Momento’nun dijital cüzdan görevi gören dijital portallarına talep salgın sürecinde 19 kat arttı. Dijital cüzdanlara ilgi katlanarak büyümeye devam edecek” dedi.

Küresel sağlık krizi iş yapış şekillerini köklü bir biçimde değiştirdi. Şirketler çalışanların “her yerden” çalışmasına olanak sağlayan hibrit modele geçiş yapmaya başlarken, ödüller de hızla dijitale taşındı. Bu yeni sistemde çalışan motivasyonunu, bağlılığını ve verimliliğini artırmak için şirketler her zamankinden daha fazla takdir ve ödüllendirme sistemlerine odaklanırken, Momento Kurucusu Zeynep Dağlı Kastro, “Bu yeni düzende iş gücü rekabeti oldukça arttı. Geçmişte bireyler tarafından kullanılan dijital cüzdanlar günümüzde şirketlerin de ödüllendirme sistemlerine dahil ettiği bir çözüm olarak öne çıkıyor. Momento’nun dijital cüzdan olarak adlandırabileceğimiz portal çözümlerine talebin salgın sürecinde yüzde 1760 artış göstermesi de ödüllendirme sistemlerindeki dijital çözümlere yönelişin bir göstergesi niteliğinde” dedi.

Salgının ardından şirketlerde kâr odaklılığın yerini değer odaklı bir yaklaşıma bıraktığının altını çizen Zeynep Dağlı Kastro, bu süreçte kurumların önceliğinin çalışanlarının sağlığı ve güvenliği olduğunu söyledi. Buna ek olarak yan haklar ve ödüllendirmelerin de şirketlerin ana gündem maddelerinden biri olduğuna işaret eden Zeynep Dağlı Kastro “Salgın süreci ile beraber ödüllendirme sistemlerinde daha önce var olmayan sandalye ve monitör yardımı, fatura ödemeleri gibi yeni yan haklar gündeme gelirken, erzak kolisi, çikolata kutusu, çiçek, hediye çekleri, koçanları ve hediye kartları gibi fiziki hediyeler yerini dijital çözümlere bıraktı. Hem şirket ve çalışanların dijital ödüllendirme sistemlerine artan talepleri hem portal sistemlerinin hayatımıza girmesi ile de daha çok perakendeci dijital kod sağlamaya başladı” diye konuştu.

Bayramlardan Önce Dijital Erzak’a İlgi Yoğun

Zeynep Dağlı Kastro

Momento’nun da yeni nesil dijital çözümleri art arda hayata geçirdiğini ifade eden Zeynep Dağlı Kastro, şöyle konuştu: “Bunun en başarılı örneklerinden biri geçen yıl başlattığımız ve şirketlerin hediye çeki veya erzak kolisi gönderimi gibi operasyonel işler ile uğraşmasına son veren Dijital Erzak uygulaması oldu. Ramazan ayında şirketler tarafından çok yoğun ilgi gören bu çözümümüze talep geçen yılın Ramazan ayına kıyasla 4 kat arttı. Fiziksel teması ortadan kaldıran bu uygulama sayesinde çalışanlar sunulan portal üzerinden marketten giyime, çocuk ürünlerinden elektroniğe çok sayıda kategoride dilediği ürünü seçkin markalardan online kod ile temassız ve hızlı bir şekilde alabilme imkânına kavuşurken, Kurban Bayramı öncesinde de yine bu çözümümüze talep yoğun oldu.”

“Dijital Ödüllerin Toplam Ücret Paketindeki Yeri Artacak”

Çalışanlara dijital olarak dokunmanın günümüzde bir tercih olmaktan öte zorunluluk haline geldiğine dikkat çeken Zeynep Dağlı Kastro, “Momento mobil uygulamamızın güncel versiyonunu pandemi sürecinde çalışanlarla buluşturduk ve anlık kullanıcı datamıza baktığımızda gördük ki kullanıcılar web üzerinden portal kullanımının neredeyse 3-4 katı kadar mobil uygulamayı tercih ediyor. Bu nedenle dijital ödüllerin toplam ücret paketindeki yerinin artacağını öngörmekle birlikte yakın gelecekte ülkemize giriş yapacak bazı teknolojiler sayesinde kartlı sistemlerde çok daha kuvvetli ve esnek bir altyapıya kavuşacağımızı düşünüyoruz” dedi.

“Teknoloji ve Müşteri Memuniyeti Odaklı Yatırımlara Devam Edeceğiz”

Momento’nun finansal sonuçlarını da değerlendiren Zeynep Dağlı Kastro, “2020 yılı salgına rağmen hedeflerimizi tutturduğumuz ve hızlı büyümemizi sürdürdüğümüz bir yıl oldu. Dijitalleşmenin büyük bir önem kazanması ve bizim de müşterilerimizin bu kapsamdaki taleplerine hızlı cevap verebilmemiz sayesinde geçen yıl net kârımız bir önceki seneye göre 4,5 kat arttı” dedi. 2021 yılında da insana, teknolojiye, müşterilerimizi daha da memnun edebilmeye yönelik yatırımlarının süreceğini vurgulayan Kastro, 2021 yılında bütçelerinde yaklaşık 3 kat bir büyüme hedeflediklerini belirtti.