Ödeme Hizmetleri Çözümleri Sahtekarlık Risklerini Azaltıyor

E-Ticaret hızına hız katarken, ödemelerde mobil sistem çözümleri, akıllı cüzdanlar ve diğer online ödeme yolları gün geçtikçe çeşitlenerek artıyor.

Octet Türkiye Satış ve Pazarlama Grup Başkanı Kazım Can Saydam, “E-Ticaret ve uzaktan tahsilat hacmi gün geçtikçe artıyor. 2022 yılında daha da büyüyeceğini öngörüyoruz. Bu süreçte işletmeler için tüm tahsilat ve ödemeleri tek elden pratik bir şekilde yönetmek, iç ve dış pazarlarda ödemelerini sorunsuz halletmek hayati önem taşıyor. Octet olarak çeşitli ve pratik tahsilat çözümleri sunuyoruz. Platform sağlayıcısı olmanın yanı sıra lisanslı bir şirket olduğumuz için üzerimizden geçen işlemleri kanunun da gerektirdiği gibi takip ediyor ve izliyoruz. Ortalama olarak günde 350, yılda yaklaşık 130 bin işlem gerçekleştiriyoruz. Bunların yaklaşık 9.700 tanesi özel kontrollere takılıyor ve ilgili birimlerimiz tarafından kontrolü sağlanıyor. Herhangi bir sorun olduğuna inanılan işlemler müşterilere aktarılırken, birçoğu kontroller sonucu güvenli olarak tespit ediliyor. Bulduğumuz sonuçları da müşterilerimizle paylaşıyoruz. Bu hem müşterilerimizin yapabilecekleri veya yaptıkları hatalarını düzeltmelerine yarıyor hem de işleyişlerindeki olası sahtekârlık ve kötüye kullanımları yakalamalarına olanak tanıyor” dedi.

İşletmelerin lisanslı ve kanuna tabi olan fintech şirketlerinden hizmet almalarının çok değerli olduğuna değinen Saydam; “Başka bir platformdan hizmet satın almaları veya kiralamaları halinde kanun karşısında olumsuz durumlar yaşayabilirler. Çünkü işletmeler, kanun karşısında tamamen kendileri sorumlu duruma düşüyorlar. İşlemleri kontrol etmeleri ve olası hata ve sahtekârlıkları kendilerinin yakalaması gerekiyor. Bu da iş yoğunluğunda çok zor ve riskli bir süreç” dedi.

Tam da bu noktada Octet olarak devreye girdiklerini belirten Saydam; “Tahsilatların güvenli olmasını sağlamak ve bankacılık ürünlerinin kullanımındaki her şeye vakıf olmak, bunu sağlamak için para harcamak işletmeler için oldukça zor bir süreç. Octet olarak kanunun da dikte ettiği ve en iyi bildiğimiz tek işimizi yapıyoruz. Octet olarak 2020 yılında 1.2 milyar olan ciro rakamımızı bu sene 2 milyarın üzerine çıkararak yüzde 65 büyüdük. Bu büyümenin 2022 yılında da süreceğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu