Nokia’dan Küresel Isınma İçin Yeni Önlemler

Nokia hem operasyonlarında hem de kullanımdaki ürünlerin emisyonları 2030 yılına kadar yüzde 50’ye varan oranda azaltacağını bugün duyurdu. Şirket, 1,5 °C küresel ısınma senaryosu doğrultusunda yeniden düzenleme taahhüdünü yerine getirmeye yönelik yeni Bilime Dayalı Hedeflerini (SBT’ler) bugün açıkladı.

Nokia, Bilime Dayalı Hedeflere uymayı ilk olarak 2017 yılında, küresel ısınmayı 2 °C ile sınırlamaya dayanan amaçlarla taahhüt etmişti. Şirket, kendi operasyonları dahilinde hedef tasarruflarının yüzde 91’ini (kapsam 1 ve 2) hedefinden 11 yıl önce başardı ve müşterilerine sunduğu kullanımdaki ürünler için “kapsam 3” hedeflerine ulaşma yolunda ilerliyordu.

Nokia şimdi ise başlangıç noktası olarak 2019 yılından itibaren 1,5 °C küresel ısınma sınırını dikkate alan daha iddialı hedefler benimsiyor. Bu hedefler daha geniş bir tabanı; şirketin güncel ürün portföyünün yüzde 100’e yakınını kapsayacak şekilde genişletildi. Artık hem tedarik zincirindeki lojistik ve montaj fabrikalarından kaynaklanan emisyonları hem de Nokia’nın kendi operasyonlarından kaynaklanan emisyonları içeriyorlar.

Nokia Başkan ve CEO’su Pekka Lundmark şunları söyledi:
“Ürünlerimizi son yıllarda enerji verimliliğini daha iyi hale getirmek için sürekli yenilik yaparak kendi operasyonlarımızdan kaynaklanan emisyonların azaltılmasına ve müşterilerimizin de aynısını başarmasına yardımcı olma konusunda başı çektik. Ancak iklim değişikliği zamana karşı bir yarış. Bu daha zorlu, yeni, bilimsel olarak düzenlenmiş iklim hedefleri karbon ayak izimizi azaltmak ve ürün tasarımımızın ve sunduğumuz akıllı çözümlerin özünde sürdürülebilirliğin bulunmasını temin etmek için daha ileriye ve daha hızlı gideceğimiz anlamına gelmektedir.”

Etiketler: ,