Mobil, E-ticarette Lider Konuma Geldi

Adjust’ın Küresel E-ticaret Uygulamaları Raporuna göre, uygulama içi cirolar artış gösterdi ve yılbaşı alışverişi döneminde yükselişine hızla devam edecek.

Mobil pazarlama analitik platformu Adjust, mobil alışverişin en çok yoğunlaştığı yılbaşı alışverişi sezonunun hemen öncesinde, E-ticaret Uygulamaları Raporu 2021’i yayınladı. Raporda, Sensor Tower İçgörüleri ve En Güçlü Mobil Alışveriş Trendleri yer alıyor. Bu küresel rapor, uygulama içi cironun 2021’de önemli ölçüde arttığını ve Mayıs’ın şimdiye kadar en çok ciro yaratan ay olduğunu ortaya çıkarıyor. Adjust’ın 2020’deki e-ticaret ciro trendlerinin de gösterdiği gibi Ekim, Kasım ve Aralık aylarının yılın geri kalanını geride bırakması ile aynı şekilde bu yılki alışveriş sezonunun da tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşması bekleniyor.

Kullanıcılar sadece uygulama içinde daha fazla para harcamakla kalmıyor, aynı zamanda gün içinde uygulamada daha fazla zaman geçiriyorlar. Küresel ortalama oturum uzunlukları 2019’da 10,07 dakikadan 2020’de 10,42 dakikaya ve 2021’de 10,56 dakikaya yükseldi. EMEA(Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) bölgesi, 2021’de oturum başına 10,97 dakika ile en yüksek oturum süresine sahip.

Mobil, E-ticarette Lider Konuma Geldi.

Adjust Kurucu Ortağı ve CEO’su Paul H. Müller, “Mobil, e-ticarette lider konumuna geldi,” diyor. “En dikkat çekici nokta ise, e-ticaret uygulamalarının büyümeye devam ederken ve daha da fazla yeni müşteri kazanırken, bu kullanıcıları ellerinde tutmayı başarmasıdır. Bu, mobil’in kullanıcılar için optimize edilmiş deneyimler sunma yeteneğinin bir kanıtıdır. Sadık müşterileri elde tutmak, bu yılbaşı sezonunda ve yeni yıla girerken markaların sürekli büyümelerini garanti altına alacaktır.”

iOS 14.5+ ve ATT kullanıcı onayı

Adjust verileri, e-ticaret alanındaki App Tracking Transparency (ATT) onay oranının %17 civarında seyrettiğini gösteriyor. Bu oran, sektör tahminlerinin çok üzerinde. Adjust, kullanıcılar daha ilgili reklamlar görmenin değerini fark ettikçe onay oranlarının da zaman içinde yükseleceğini öngörüyor.

E-ticaret uygulamalarının 2021’deki küresel ve bölgesel büyüme ve etkileşimlerine dair bulgular arasında şunlar yer alıyor:

– E-ticaret uygulamalarının küresel kurulumları, 2021’de 2020’ye göre yüzde 10 arttı. Bölgesel kurulumlar da EMEA bölgesinde yüzde 15, LATAM’da yüzde 11 ve APAC’ta yüzde 9 artış göstererek bu trendi takip ediyor. Sensor Tower verileri, Shopee’nin 2021’de şu ana kadar dünyanın en iyi e-ticaret uygulaması olduğunu ve en önemli pazarının Brezilya olduğunu gösteriyor.
– 2021’deki oturumlarda şimdiye kadar en büyük artış yüzde 27 ile LATAM bölgesinde gerçekleşti ve bu oran küresel olarak yüzde 12. Oturumlardaki artış APAC bölgesinde yüzde 10 ve EMEA’da yüzde 13 oldu.
– Kullanıcı tutma oranları 2021’in ilk çeyreğinde 2020’ye göre hafif bir düşüşün ardından 2021’in ikinci çeyreğinde toparlandı: 1. gün kullanıcı tutma oranı 2021’in ikinci çeyreğinde önceki çeyreğe göre yüzde 26 artarak 2020’nin ikinci çeyreğindeki seviyeye ulaştı. 2021’in ikinci çeyreğinde ise diğer tüm çeyreklerden yüksek seyrederek 7. günde yüzde 17, 15. günde yüzde 14 ve 30. günde yüzde 11 kullanıcı tutma oranı yakaladı.

Sensor Tower Mobil İçgörüler Direktörü Randy Nelson, “Mobil ticaret, kapsamını sonunda temel alışveriş pazarlarının da ötesine taşıyarak küresel bir fenomen haline geldi ve LATAM ve APAC bölgelerindeki büyümede çok yüksek bir artış yaşadı” diyor ve ekliyor:
“Aynı zamanda e-ticaret alanının öncüleri, ABD ve Çin gibi köklü pazarlarda kullanıcı tabanlarını genişletmeye devam ediyor. Yaklaşan yılbaşı alışverişi sezonunda hem perakende devlerinin hem de bu alandaki yeni oyuncuların dijital kanallarda başarı göstereceğini öngörüyoruz.”

Metodoloji de dahil olmak üzere raporun tamamını buradan okuyabilirsiniz.