Kullanıcı Bilgileri Çalınanlar Dikkat

Siber saldırılar her geçen gün dünya çapında çığ gibi büyüyerek devam ediyor.

Dünya genelinde pandemi süreci ile birlikte değişen birçok alışkanlık kalıcı hale geldi. Bunların en başında ise internet üzerinden alışveriş geliyor. Ev elektroniği, giyim, yemek ve hatta otomobil dahi online olarak alınır ve satılır hale geldi. Bu noktada siber saldırıların sayısı da her geçen gün daha fazla artış gösteriyor.

Adım adım bilgi hırsızlığından korunma yöntemleri

Türkiye’nin önde gelen siber güvenlik uzmanı firmalarından olan İnfrasis Siber Mühendislik’in Genel Müdürü Can Sobutay, bilgileri çalınan platformlara üye olan bireylerin alabileceği tedbirleri sıraladı. Sobutay, “Öncelikle çalınan hesap bilgilerinin içinde parola bilgileri şifrelenmemiş veya kolayca kırılabilecek bir şekilde şifrelendiyse bu parolanın hemen değiştirilmesi lazım. Aynı zamanda ilgili parolanın aynısı veya çok benzeri başka online sitelerde ve/veya sosyal medya hesaplarında kullanıldıysa bu parolaların da mümkünse her siteye özelleştirilmiş bir şekilde değiştirilmesini öneririm. Hatta böyle bir hacklenme olayı her online platform için ihtimal dahili olduğundan her site için o siteye özel parola kullanımına şimdiden geçmek lazım” dedi.

“Sanal kart kullanmak riskleri azaltır”

Can Sobutay, internet sitelerine kredi kartı bilgilerinin verilmesinin de riskleri artırdığını vurgulayarak, “Alışveriş yapacağımız miktar kadar para yatırabileceğimiz sanal kart uygulamalarını kullanmalıyız. Bilmediğimiz sitelerden alışveriş yaparken ön yüklemeli sanal kartlar kullanmak, limiti ihtiyaç olduğu düzeyde artırmak, tanımadığımız sitelerden alışveriş yaparken risklerimizi azaltacaktır” şeklinde konuştu.

“Kesinlikle kaydetmeyin”

Can Sobutay: “İnternetten alışveriş yaptığınızda kolaylık olsun diye “Bundan sonraki alışverişiniz için kredi kartı bilgilerinizi kaydetmek ister misiniz?” diye sorulur ve onay durumunda kart bilgileri kaydedilir. Bu web sitesi bir siber saldırıya uğrarsa kart bilginiz ifşa olabilir. Aynı zamanda artık bankalar ve online alışveriş siteleri arasındaki entegrasyonla gerçekleşen sadece o alışveriş için geçerli olabilecek farklı ödeme yöntemlerinin kullanılması da kredi kartı verilerine ihtiyaç duymadığından oldukça etkili koruma sağlamaktadır.”

“Posta kutularını takip edin”

Kredi kartı bilgilerinin bir online platform tarafından sızdırıldığından şüphe eden kullanıcının, söz konusu kredi kartını ve hesap ekstrelerini düzenli takip etmesi gerektiğini de belirten Can Sobutay, “Adı, soyadı, TCKN ve adres bilgileri istismar edilmiş olan kullanıcının, olası bir dolandırıcılığın yaratacağı itibar ve maddi zararlarıyla karşılaşmamak için fiziksel posta kutularını düzenli takip etmelerini öneririm” dedi.