Kripto Paraların Yükselişi Sürüyor

Kripto paralar dünya ile aynı anda ülkemizde de yoğun bir kullanıcı kitlesiyle buluştu. Biz de konuyu derinlemesine incelemek için sorularımızı Intexcoin CEO’su Erdoğan Köse’ye ilettik. Keyifli okumalar…

Intexcoin, 2016 yılının Ocak ayında başlayan bir proje ve şirket unvanı da Intexglobal. Intexcoin’in ülkemizde hayata geçmiş ilk kripto para olduğu bilgisiyle sözlerine başlayan Erdoğan Köse, “Bizden önce de bazı çalışmalar oldu. Ancak çeşitli nedenlerle bu çalışmalar devam edemedi. Bildiğimiz kadarıyla hala ilk ve tek kripto para olarak yolumuza emin adımlarla devam ediyoruz. Intexcoin, Litecoin blockchain altyapısına dayanıyor. Bu kodu kullanmamızdaki sebep; en stabil, hızlı ve daha az hata barındıran bir sistem olması. Intexcoin sadece bir para değil. Aynı zamanda etrafında hem ticari hem teknolojik hem de sürdürülebilir global bir yardım projesini de destekleyen yeni ekosistem inşasıdır” dedi.

Kripto Para Ekonomisi Gelişiyor

Köse, kripto paraların özellikle Aralık başından itibaren büyük düşüş yaşadığına vurgu yaptı. “Bu düşüş kimi yatırımcılarda paniğe yol açtıysa da kimileri bunu fırsat olarak görüp daha fazla alım yaptılar. Bugün geldiğimiz noktada, ufak bir artış yaşanarak yıl boyunca hakim olan dalgalı gidişatın sürdüğünü ve yılın böyle kapanacağını söyleyebilirim. 2019 iyi ve güçlü değer artışlarının yılı olacak. Bazı kripto paralar şimdiden olumlu sinyaller veriyor. Piyasalarda talep toplamaya ve yukarı yöne; yani ayı piyasasından boğa piyasasına doğru bir hareketlilik var. Neler olacağını hep birlikte bekleyip göreceğiz. Bitcoin’in hantallaşmasının ardından alternatifler arayan yatırımcılar, 2019 yılında alt coinlere yönelecek. Piyasada şu an çok fazla alt coin var. Bu alt coinler küçük hareketlerle bile yatırımcılara kazanma fırsatı sunuyor. Bununla birlikte her alt coine de güvenmemek gerektiğini belirtmeliyim. Piyasaları iyice araştırıp iyi eleyip sık dokumak gerekiyor” şeklinde görüş belirtti.

Bu Genç Teknolojiye Güvenmek Gerek

Erdoğan Köse

Erdoğan Köse, henüz on yıllık bir geçmişe sahip olan bu alanın da oturması ve doğru anlaşılması için biraz daha zamana ihtiyacı olduğunu kaydetti. “Gelişen iletişim altyapısı işleri daha da kolaylaştırıyor. Konu para olunca doğal sonuç olarak insanlar buradaki potansiyel kara ve kazanca odaklandı. Ancak bu alan çok daha büyük bir felsefe barındırıyor. Dünya artık eskisi gibi olmayacak. İnsanlık gelişim ve değişim aşamalarında çok yol aldı. Daha da hızlanarak Sanayi Devrimi’nden internete ve şimdi de koda dayalı konsensüse gidiyoruz. Bunun getireceği fayda çok alanda paradigma değişikliği getirecek. Konu sadece kar ve zarara indirgenemeyecek kadar önemlidir. Doğru okumak ve anlamak gerektiğini düşünüyorum. Biz de hem kazanç tarafına hem de toplumsal fayda ve değişimlerine odaklandık” dedi.

Kripto paraların alt yapısını oluşturan Blockchain teknolojisinin şu an dünyadaki en güvenli teknoloji olduğunu da belirten Köse, “Kripto paralar da bu teknolojiyi kullanarak birçok soruna çözüm olduğu gibi, insanların bu teknoloji sayesinde tüm dünyada kripto paralara yatırım yapmasını sağlıyor. Tabii ki her ağa bağlı sistemde olduğu gibi yüzde yüz bir güvenlik beklenmemeli. Ama bu Blockchain teknolojisi için neredeyse yok denecek kadar az bir risktir. Yatırım konusu ise ayrıca önemli bir meseledir. Tıpkı Forex veya borsada olduğu gibi kripto paralarda da yüksek kar ve zarar etme riski vardır. Aralarındaki tek fark diğerlerinde olamayacak kadar hızlı ve yüksek karlara ulaşma potansiyelidir. Fakat hızlı ve büyük zararlar da mümkündür. Yatırımcıların bunu iyi anlaması ve riskleri her zaman göz önüne alarak yatırım yapmaları önemlidir” şeklinde konuştu.

Bilgi Paylaşımı Şart

Erdoğan Köse, her şeyden önce şirket olarak kendilerini sürekli geliştirdiklerini ifade etti. Köse, bu konuda şunları söyledi:
“Edindiğimiz bilgi ve tecrübeyi çevremizle paylaşıyoruz. 2016 yılı sonunda Antalya’da yatırımcılarımızdan bir kısmına ülkemizde ilk defa Blockchain, kripto para ve para konusunda 3 gün süren eğitim seminerleri yaptık. Ayrıca hem ülkemizde hem de gittiğimiz ülkelerde bu konuda bilgilendirme çalışmaları yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. Blockchain ve kripto para alanının öğrenilmesine ve doğru anlaşılmasına da katkı sağlıyoruz. Yatırımcılarımıza sadece kar ve zararı değil aynı zamanda değişen dünyanın bir parçası olmaları yolunda da bilgilerimizi paylaşıyoruz.”

Gelecek Hedef Dünyaya Açılmak

Köse, öncelikli hedeflerinin Intexcoin’i dünyanın sayılı güvenilir para birimlerinden yapmak olduğunu belirtti. “Ayrıca ticaret de dahil her alanda kullanılmasını sağlayacak bir ödeme sistemi kurmayı hedefliyoruz. Tüm bunların senkron bir şekilde çalışmasından elde edilecek faydadan da başta evsizler olmak üzere tüm yardıma ihtiyaç duyulan alanlara yönelik sürdürülebilir ve şeffaf bir yardım projesi yürütmeyi planlıyoruz. Genel hedefimiz ise dünya çapında yeni, faydalı proje ve teknolojiler üreten, geliştiren büyük bir organizasyon kurmak. Bunun için çok çalışmak, sürekli öğrenmek gerektiğinin farkındayız ve çok çalışıyoruz. Dünyanın geldiği nokta artık sürdürülebilir değil. Intexcoin olarak biz de bunun farkındayız. Tüm enerjimizi ve odağımızı bu değişim ihtiyacının üzerine inşa etmeye çalışıyoruz” dedi.

Dünya Hiç Olmadığı Kadar Hızlı Değişiyor ve Dönüşüyor

Dünya genelinde yaşanan dönüşümün dışında kalınmaması gerektiğini vurgulayan Erdoğan Köse, sözlerine şu şekilde son verdi:
“Bizler de değişime ayak uydurmak ve hatta değişime yön verecek işler yapmalıyız. Bu da ancak doğru okumak, öğrenmek ve çaba sarf etmekten geçer. Kripto paralar sadece yukarıda bahsedilen faydalarından ibaret değiller. Üretim teknolojisi daha şimdiden finans alt yapısından, iletişim, eğitim, adalet ve yönetim sistemlerine kadar birçok alanda hayatımıza medeniyetimize yeni bir bakış ve değişim getirdi. Bunları yaşayıp göreceğiz. Ancak önemli bir hususta ülkemize sağlayacağı katkılar için bir an evvel çok sıkı çalışmak ve bu alanda insanımızı yetiştirmek zorundayız.

Biz kendi adımıza kurduğumuz şirketimizle 3 yıldır projeler yaparak ürettiğimiz kripto paramız olan Intexcoin’i ve projelerimizi tüm dünyaya tanıttık. Sadece tanıtımla kalmayıp hemen hepsinde de hayata geçirdik. Test edilmiş işleyen bir sistemimiz var. Şimdi daha büyük bir alana açılmaya hazırlanıyoruz. Kolay değil birçok zorluğu göğüslemek ve kötü niyetli birçok faaliyetin etkisinden de kurtulmak için çok çabalıyoruz. Gerek maddi ve gerekse de manevi desteğe ihtiyacımız var. Dileyen herkes yatırım yaparak Intexcoin alabilir. Yatırımları ile projemizi destekleyerek hem ülkemizden bir projenin dünyaya açılmasına katkı sağlayabilirler hem de birlikte bir ilki başarmanın haklı gururunu yaşayabiliriz. Şunu her zaman vurguladık, bir kez daha belirtmeliyim ki yatırım yapacak olan herkes riskleri de göz önünde bulundurmalı ve mantıklı makul hareket etmelidir. Bu tür yatırımlarda çok iyi kazançlar olabileceği gibi zararların da oluşma ihtimalini göz önünde bulundurmalıdırlar. Birlikte başarabiliriz. Neden olmasın!”

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?